Karbon fiyatlandırmasında GST’nin iptal edilmesi vergi gelirinde 1 milyar dolara mal olabilir: gözlemci – Ulusal

Parlamento bütçe yetkilisi (PBO), Ottawa’nın karbon fiyatlandırma planından GST’yi çıkarmaya yönelik Muhafazakar bir yasa tasarısının sonuçta 1 milyar dolarlık vergi geliri kaybına yol açabileceğini söylüyor.

Salı günü federal gözlemci, Ekim ayında Tory Milletvekili Alex Ruff tarafından Avam Kamarası’nda masaya yatırılan C-358 Tasarısı hakkında bir rapor yayınladı.

Ruff, tasarının, GST’yi hükümetin karbon fiyatlandırma planından çıkarmak için Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmasını gerektirdiğini söyledi.

Ruff, 4 Ekim’de Avam Kamarası’na şunları söyledi: “Birçok Kanadalı karbon vergisini tamamen kaldırmayı tercih etse de, bu, gelecekteki Muhafazakar hükümeti beklerken milyonlarca Kanadalıya rahatlık sağlamak için sağduyulu bir geçici önlemdir.”

“Önümüzdeki yıllarda artacak olan karbon vergisiyle birlikte böyle bir vergi üzerinden toplanan GST de artacak. Günlük malların maliyetlerini artıran mevcut enflasyonist ortam göz önüne alındığında, Kanadalıların vergi üzerinden vergi ödemesine gerek yok.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Finans departmanı, karbon fiyatlandırmasının adli incelemesi çağrısında bulunan mektubu 'yakından' inceliyor: Hajdu'


Hajdu: Finans departmanı, karbon fiyatlandırmasının adli incelemesi çağrısında bulunan mektubu ‘yakından’ inceliyor


PBO’nun Salı günkü raporu, tasarının yasalaşması durumunda yaratabileceği potansiyel etkileri analiz etti. Henüz ikinci okumaya geçilmedi.

En son Money 123 haberlerini alın. Her hafta e-postanıza gönderilir.

PBO, rakamlarını hesaplarken GST gelirlerindeki azalmayı, tüm emtialar için nihai talep sera gazı emisyonlarını (GHG), piyasa fiyatlarına tam yansıma varsayımıyla ulusal eşdeğer karbon fiyatıyla çarparak öngördü ve ardından karbon fiyatı gelirlerini, Bu ürünlerde geçerli GST oranları.

PBO, GST’ye tabi emtialara göre sera gazı emisyonlarını belirlemek için nihai talep karbon maliyetlerini simüle eden iller arası bir girdi-çıktı modeli kullanmıştır. Sera gazı emisyonları, 2026-27 yılına kadar halihazırda geçerli olduğu tüm bölgelerde kalorifer yakıtına uygulanan federal yakıt ücretindeki geçici duraklama dikkate alınacak şekilde ayarlandı.

PBO ayrıca, bir eyaletin veya bölgenin kendi fiyatlandırma sistemini kullanmayı seçse bile asgari bir ulusal katılık standardını karşılaması gerektiği göz önüne alındığında, her eyalette ve bölgede federal karbon fiyatlandırmasına eşdeğer bir ulusal karbon fiyatının uygulandığını varsaydı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Karbon fiyatı mücadelesi alevlenirken, Bakan Wilkinson Liberal yaklaşımı savunuyor'


Karbon fiyatı savaşı alevlenirken Bakan Wilkinson Liberal yaklaşımı savunuyor


Aynı zamanda çeşitli belirsizlik kaynaklarına da dikkat çekti, ancak C-358 Tasarısının yasalaşması durumunda federal GST gelirlerini 2023-24’te 486 milyon dolar ve 2030-31’de 1,015 milyar dolar azaltacağını belirledi.

Muhafazakarlar, yüksek enflasyona karşı devam eden mücadelenin ortasında karbon fiyatlandırma planında rahatlama çağrısında bulundu.

Liberallerin amiral gemisi politikalarından biri olan karbon fiyatlandırması, Ekim ayında Başbakan Justin Trudeau’nun ev ısıtma yağı için karbon fiyatına üç yıllık bir duraklama açıklamasının ardından gündeme geldi. Atlantik Kanada’da yaygın olarak kullanılıyor ve bu da Kanada’nın başka yerlerindeki başbakanların adaletsiz olduğu yönündeki yaygın eleştirilerine yol açıyor.

Muhafazakar Lider Pierre Poilievre, Kasım ayında Ottawa’nın karbon fiyatına ilişkin duraklamayı tüm ev ısıtma türlerini kapsayacak şekilde genişletmesini sağlamaya çalıştı ancak Quebecois Bloğu’nun Liberallere katılarak öneriyi reddetme oyu vermesiyle bu öneri reddedildi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir