‘Kendimi yeniden iyi hissetmeye başladım’: Beth Mead, ACL’nin yokluğunun ardından yeniden yapılanıyor | İngiltere kadın futbol takımı

“BEN Bazı insanların sizden, bıraktığınız zamanki kadar iyi olmanızı beklediğini hissediyorum” diyor Beth Mead, ön çapraz bağ sakatlığıyla neredeyse bir yıl aradan sonra geri dönüşünü düşünüyor. Forvet, Aralık ayında İngiltere’ye geri döndü ve İskoçya’yı 6-0 mağlup ederek takımın dördüncü golünü attı; bu, Milletler Ligi finallerinde ve Büyük Britanya Takımı için Olimpiyat elemelerinde yer almaya yetmedi.

Şimdi “Avrupa düzeyine” geri dönme yolculuğunda daha da ilerlemiş durumda ancak henüz o seviyeye ulaşmış değil. Bir sonraki adım, Marbella’da Avusturya ve İtalya’ya karşı İngiltere’nin iki hazırlık maçı olacak.

İspanya’nın kıyı kentindeki takım otelindeki forvet, “Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz” diyor. “Kendimi yeniden çok iyi hissetmeye başladım. Arsenal adına mutlu olmadığım birkaç performansım oldu ancak iyi bir ivme yakaladığımı hissediyorum. Yeni yıla Euro 2022 seviyeme dönmeye çalışarak ve bir oyuncu olarak neler yapabileceğimi bilerek başladım. Daima inşa ediyorum, daima öğreniyorum, daima gelişmeye çalışıyorum. Özellikle bu kadar uzun bir sakatlıktan sonra yavaş bir süreç. Kendimi iyi hissediyorum. Kulüpte düzenli olarak maça çıkıyorum ve sahada yine yeni bir heyecan yaşıyorum.”

Ancak vücudunuza beyninizin söylediğini yaptırmak, elinizden gelenin en iyisini yapmaya giden yolda sinir bozucu bir kopukluk yaratabilir. “Takımla ilk antrenmanımın sakatlıktan yedi ya da sekiz ay sonra olduğunu ve oradan geri dönmem için hâlâ birkaç ayım olduğunu göz önünde bulundurursak, bu süreçte iyi iş çıkardığımı söyleyebilirim. Bir pas antrenmanının bile, parmak uçlarımda durmanın ya da arka ayak üzerinde durmanın ve sonra dışarı çıkıp daha iyi bir top oynamanın farkını hissettim.

“Ekmeğiniz olan küçük şeyler, bisiklete binmek gibidir, sonunda iyileşirsiniz, ancak uykunuzda yaptığınız şeyler yüzünden hayal kırıklığına uğrarsınız. Fark ediyorsunuz çünkü bunlar her gün yapacağınız şeyler.”

Kadın futbolunda ön çapraz bağ yaralanmaları her zaman mevcut olmuştur, ancak profesyonel oyuncuların bu yaralanmalardan muzdarip olması giderek artan bir endişe kaynağıdır. Yalnızca son iki gün içinde Chelsea’den Mia Fishel ve Birmingham’dan Jamie Finn, en az dokuz ay sahalardan uzak kalacak olan diz sakatlıkları yaşadılar.

Beth Mead, ‘sahada yeniden yeni bir heyecan yaşadığını’ söylüyor. Fotoğraf: Jay Patel/SPP/Shutterstock

Geçtiğimiz yıl Mead ve ortağı ve Arsenal takım arkadaşı Vivianne Miedema, iyileşme yolculuklarını izleyen ve çok yönlü nedenleri tartışan bir Arsenal belgeselinde yer aldılar. FIFA’nın mı yoksa UEFA’nın mı deneyimlerini tartışmak için iletişime geçtikleri sorulduğunda Mead şöyle diyor: “Perde arkasında olup biten harika şeyler var. Ben ve Viv, Fifa ile bazı çalışmalara katılacağız ve biraz daha fazlası, ACL’lerini yaptırmış insanlarla ve bu konuda ne hissettikleriyle konuşacağız.

“Dünya Kupası’nda Keira (Walsh) gibi oyunculara bakıyorsunuz, paniğe kapılıyorsunuz ve oyunda olup bitenler yüzünden en kötüsünü düşünüyorsunuz. Evden oturup izlediğimizi görmek sinir bozucu. Dünya Kupası’nda birkaç ön çapraz bağ yaralanması yaşandı ve bu sezon da oldukça fazla sayıda oldu. Belgeselimizi biraz daha iyi gün ışığına çıkarmak için ortaya çıkardık. Bunun ardından birkaç kişiyle daha bağlantı kurduk, böylece biraz daha fazla veri ve daha spesifik bilgiler elde edebileceğimizi umuyoruz.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Mead, futbolun kadınlar futbolunda neden bu kadar çok ön çapraz bağ sakatlığının olduğunu anlamasına yardımcı olma sorumluluğunu hissediyor mu? “Amaç bu, sanırım milyon dolarlık soru bu” diyor. “Birisi bu yaralanmaları nasıl durduracağını bulursa çok zengin olacak. Belirli alanlarda uzmanlaşmış insanlarla oturduk ve bazı şeyleri saatlerce konuşabilirdik ama bunları nasıl durduracağımıza dair kesin bir cevap yok ve bence işin sinir bozucu kısmı da bu.

“Sorumluluğu hissediyoruz. Araştırmaya yardım etme, ilerleme ve yardım etme konusunda iyi bir güce sahip olan çoğumuz var. Aslında bu kadar çok bilgi edinmeniz çok komik, bugünlerde kendimi fizyoterapist gibi hissediyorum ama açıkça değilim.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir