Kenyalı okul çocukları için bilgisayar laboratuvarları kuran Nelly Cheboi, CNN’de Yılın Kahramanı seçildiCNN

Kenyalı okul çocukları için bilgisayar laboratuvarları oluşturmak amacıyla 2019 yılında Chicago’daki kazançlı bir yazılım mühendisliği işinden ayrılan Nelly Cheboi, 2022 CNN Yılın Kahramanı oldu.

Çevrimiçi seçmenler onu bu yılın En İyi 10 CNN Kahramanı arasından seçti.

Cheboi’nin kar amacı gütmeyen kuruluşu TechLit Africa, Kenya’nın kırsal kesimindeki binlerce öğrenciye bağışlanan, ileri dönüştürülmüş bilgisayarlara erişim ve daha parlak bir gelecek şansı sağladı.

Cheboi ödülü, “bizi eğitmek için gerçekten çok çalıştığını” söylediği annesiyle birlikte aldı. Kabul konuşmasının başında Cheboi ve annesi, büyüdüğü dönemde özel bir anlamı olduğunu söylediği bir şarkıyı sahnede söylediler.

CNN Yılın Kahramanı olan Cheboi, çalışmalarını genişletmek için 100.000 dolar alacak. Kendisi ve Pazar günkü galada onurlandırılan diğer ilk 10 CNN Kahramanı, 10.000 $ nakit ödülün yanı sıra, CNN Heroes ile yeni bir işbirliği aracılığıyla ilk kez ek hibeler, organizasyonel eğitim ve Elevate Ödül Vakfı’ndan destek alıyor. Nelly ayrıca, kar amacı gütmeyen kuruluşu için 300.000 ABD doları tutarında hibe ve 200.000 ABD doları değerinde ek destekle birlikte gelen Elevate Ödülü’nün kazananı olacak.

Cheboi, Kenya’nın kırsal bir kasabası olan Mogotio’da yoksulluk içinde büyüdü. 29 yaşındaki Cheboi, “Yoksulluğun acısını biliyorum” dedi. “Geceleri açlıktan midemin çalkalanmasının nasıl bir şey olduğunu asla unutmadım.”

Çalışkan bir öğrenci olan Cheboi, 2012 yılında Illinois’deki Augustana College’dan tam burs kazandı. Orada eğitimine bilgisayarlar ve el yazısı kağıtları konusunda neredeyse hiç deneyimi olmadan ve bunları bir dizüstü bilgisayara yazmakta zorluk çekerek başladı.

Ancak üçüncü sınıfta Cheboi’nin matematik bölümü için gerekli programlama dersini almasıyla her şey değişti.

“Bilgisayar bilimini keşfettiğimde ona aşık oldum. Bunun kariyerim olarak yapmak istediğim bir şey olduğunu ve bunu topluluğuma da taşımak istediğimi biliyordum” dedi.

Bununla birlikte, birçok temel bilgisayar becerisi hala zorlu bir öğrenme süreciydi. Cheboi, bir kodlama mülakatını geçebilmek için altı ay boyunca dokunarak yazma pratiği yapmak zorunda kaldığını hatırlıyor. Dokunarak yazma, artık TechLit müfredatının temel bir parçası olan bir beceridir.

“Dokunarak yazmayı beş yıldan daha kısa bir süre önce öğrendiğimi bilerek, 7 yaşındaki çocukların dokunarak yazdığını görünce kendimi çok başarılı hissediyorum” dedi.

Yazılım sektöründe çalışmaya başladıktan sonra Cheboi, şirketlerin teknoloji altyapılarını yükseltmesi nedeniyle bilgisayarların ne ölçüde çöpe atıldığını çok geçmeden fark etti.

“Burada (Kenya’da) – bir zamanlar ben de dahil – bilgisayarın ne olduğunu bile bilmeyen çocuklarımız var” dedi.

Böylece, 2018’de bağışlanan bilgisayarları kişisel bagajıyla Kenya’ya geri taşımaya, gümrük ücretlerini ve vergileri kendisi karşılamaya başladı.

“Bir ara 44 bilgisayar getiriyordum ve bagaj için uçak biletinden daha fazla para ödedim” dedi.

Bir yıl sonra, ikisi de işlerini bıraktıktan sonra bir yazılım mühendisi arkadaşıyla birlikte TechLit Africa’yı kurdu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş şirketlerden, üniversitelerden ve bireylerden bilgisayar bağışlarını kabul etmektedir.

Donanım, Kenya’ya gönderilmeden önce silinir ve yenilenir. Burada, 4 ila 12 yaşları arasındaki öğrencilerin günlük dersler aldığı ve profesyonellerden sık sık öğrenme fırsatları aldığı, eğitimlerini geliştirmeye ve onları gelecekteki işlere daha iyi hazırlamaya yardımcı olacak beceriler kazandığı kırsal topluluklardaki ortak okullara dağıtılıyor.

Cheboi, “Belirli bir beceriye sahip olan ve müzik prodüksiyonu, video prodüksiyonu, kodlama ve kişisel markalamayla çocuklara ilham veren insanlarımız var” dedi. “Eğitim konusunda NASA ile uzaktan ders yapmaktan müzik prodüksiyonuna geçebilirler.”

Kuruluş şu anda 10 okula hizmet vermektedir; Cheboi önümüzdeki yıl 100 şirketle daha ortaklık kurmayı umuyor.

“Umudum şu ki, TechLit’in ilk çocukları liseden mezun olduklarında internette iş bulabilirler çünkü nasıl kod yazacaklarını, nasıl grafik tasarım yapacaklarını, nasıl pazarlama yapacaklarını bilecekler,” Cheboi söz konusu. “Eğitimli olduğunuzda dünya sizin istiridyenizdir. Kaynakları getirerek, bu becerileri kazandırarak onlara dünyayı açıyoruz.”

CNN’de Yılın Kahramanının açıklandığı anı izleyin

İlham verici bir kahramanlık ve savunuculuk gecesi

CNN’den Anderson Cooper ve ABC’den Kelly Ripa, bir düzineden fazla ünlü sunucunun yer aldığı 16. Yıllık “CNN Kahramanları: All-Star Tribute” etkinliğine ortak ev sahipliği yaptı.

Etkinlikte ödüllü söz yazarı Diane Warren ile birlikte bir şarkı seslendiren oyuncu ve şarkıcı Sofia Carson, “Burada bulunmaktan büyük onur duyuyoruz” dedi. “Diane bu inanılmaz marş ‘Alkış’ı liderler, hayatta kalanlar ve savaşanlar için yazdı ve bu gece bu şarkıyı ve performansı kahramanlarımıza adadık.”

Aktör Aubrey Plaza, Kovid-19 salgınının ilk aylarında üniversiteden eve dönerken kar amacı gütmeyen kuruluşunu başlatan CNN Kahramanı Aidan Reilly’yi tanıttı.

Plaza, “Aidan ve arkadaşları, pandemi koltuğundan Farmlink Project’i kurdular” dedi. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, ABD genelindeki çiftliklerden gelen fazla gıdayı (aksi takdirde israf edilecek gıdaları) ihtiyacı olanlarla buluşturuyor. Plaza, “Sadece iki yıl içinde 70 milyon pounddan fazla para taşıdı” diye ekledi.

Kar amacı gütmeyen The Answer Inc., Chicago’daki yetersiz hizmet alan topluluklarda otizmden etkilenen aileleri destekleyen Debra Vines, “otizmli bir anne arkadaşı” olan aktris Holly Robinson Peete tarafından onurlandırıldı.

Vines, grubunun 4.000’den fazla aileye programlama ve rehberlik sağladığını söylüyor. Vines ödülünü alırken “Bana katılın ve bugün değişimin hizmetkarı olun” dedi.

Ve Emmy ödüllü aktör Justin Theroux, onuruna kurtarma köpeği Kuma’yı sahneye çıkardı Carie Broecker ​​ve onun kar amacı gütmeyen kuruluşu Peace of Mind Dog Rescue.

Kendi topluluklarında fark yaratan iki genç de 2022 Genç Harikaları ödülüne layık görüldü:

Harrison, Arkansas’tan 15 yaşındaki Ruby Chitsey, başka türlü parası yetmeyen huzurevi sakinlerine kişisel eşyaların bağışlandığı “Ruby Sakinleri için Üç Dilek”i başlattı.

Edison, New Jersey’den 13 yaşındaki Sri Nihal Tammana, kullanılmış pilleri toplama kutuları ağı aracılığıyla ekosistemin dışında tutan “Pilimi Geri Dönüştür” projesini başlattı.

Gösteride ayrıca, sosyal medyada yayılan seçim sahtekarlığına karıştıkları yönündeki asılsız iddiaların ardından hayatları altüst olan iki Georgia anket çalışanı Shaye Moss ve annesi Ruby Freeman da onurlandırıldı.

CNN, bunu sağlamak için GoFundMe ile ortaklık kurdu bu yılın en iyi 10 ödülüne bağış. GoFundMe, insanlara ve hayır kurumlarına yardım verme ve alma konusunda güç veren dünyanın en büyük bağış toplama platformudur. Destekçiler, En İyi 10 CNN Kahramanının kar amacı gütmeyen kuruluşlarına doğrudan CNNHeroes.com adresinden çevrimiçi bağışta bulunabilirler. Subaru, 3 Ocak 2023’e kadar bu yılın ödül kazananlarının her biri için 50.000 dolara kadar olan tüm bağışları eşleştiriyor.

Topluluğunuzda dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için harika şeyler yapan birini tanıyor musunuz? Gözünü üzerinden ayırma CNN.com/heroes ve bu kişiyi 2023’te CNN Kahramanı olarak aday göstermeyi düşünün. Ayrıca, ABD’nin 50 eyaletinin tamamında ve dünya çapında 110’dan fazla ülkede 55 milyondan fazla insana yardım eden geçmiş 350 CNN Kahramanının çoğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir