Küresel devler yayın modeli 2.0’ı oluşturmaya hazırlanıyor | TV akışı

Artık resmileşti: Bu yıl, küresel yayın üstünlüğü için kazananın her şeyi aldığı savaş döneminin sonu oldu.

Pandemi sonrası abone büyümesindeki ani ve dramatik yavaşlamanın bir sonucu olarak, yatırımcıların küresel devler tarafından uygulanan müsrif harcamalara ve görünüşte sonsuz zarar veren stratejilere yöneldiği korkunç bir 2022’nin ardından, bu yıl, akış modeli 2.0’ın oluşturulmasıyla ilgili oldu.

Max ve Discovery+ yayın hizmetlerini yürüten Disney ve Warner Bros Discovery gibi bazıları için bu, zorlu bir gerçeklik kontrolü oldu. Diğerleri için, özellikle de Netflix için, pazarın zirvesinde forma dönüşünü kanıtladı.

Hayat pahalılığı krizinin ortasında, giderek daha fazla maliyet bilincine sahip tüketicilere hitap etmek için şifre paylaşımına yönelik küresel bir kısıtlama ve daha ucuz, reklam destekli bir katmanın tanıtılması gibi girişimler, dünyanın en büyük yayın hizmetinde abone büyümesini yeniden ateşledi.

Ampere Analysis’e göre, İngiltere açısından bakıldığında Netflix’in bu yıl yeni abone sayısını iki kattan fazla artırarak 2022’de 540.000 olan abone sayısını 1,1 milyonun üzerine çıkaracağı tahmin ediliyor.

Bu, yeni eklemelerin neredeyse yarıya inerek 1,35 milyondan 700.000’e düştüğü Disney+ ile kıyaslandığında, tahminler yeni yılda tamamlandığında Amazon Prime Video’da yeni kullanıcı sayısının 262.000’den 78.000’e düşeceği görülüyor.

Enders Analysis’in televizyon sorumlusu Tom Harrington, “Netflix var ve bir de diğer herkes var” diyor. “Netflix dışında herkes çeyrek dönem zarar ediyor. Netflix elbette milyarlarca dolarlık zararını henüz dengelememiş olsa da şu anda kar elde ediyor ve bunu oldukça hızlı bir şekilde yakalayacak.”

TV yayını aboneliklerinde kümülatif büyüme

Geçtiğimiz yıl Netflix’in piyasa değerinden milyarlarca dolar alan yatırımcılar, pandeminin tetiklediği izleme patlamasının sona ermesiyle birlikte on yıldan uzun bir süre sonra ilk abone kaybını bildirdikten sonra tekrar oyuna dahil oldu.

Şirketin hisse fiyatı bu yıl yaklaşık üçte iki oranında artış göstererek piyasa değerine 70 milyar dolardan fazla ekledi; ancak Netflix’in değeri hâlâ 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık 100 milyar dolar daha az.

The Crown, Squid Game: The Challenge ve Beckham belgeseli gibi popüler yapımlara dikkat çeken Netflix başkan yardımcısı ve EMEA içerik sorumlusu Larry Tanz, “Geçen yıl zor, zor bir yıldı ama 2023 gerçekten güçlüydü” diyor. . “Her şeyden önce içerik işi yönlendiriyor ancak aynı zamanda gerçekten zor olan birkaç şey de yaptık – ücretli paylaşım (baskı) ve reklamların başlatılması – bir yıl içinde üstlenilecek büyük işler, aynı zamanda anlamlı itici güçler olduğunu da kanıtlıyor. iş.”

Artık Netflix’i ve onun 247 milyon abonesini geride bırakarak küresel yayın üstünlüğü iddiasında olan ve iş modelinin sürdürülebilirlikten çok uzak bir galaksiden geldiğini fark eden Disney oldu.

Disney+, küresel karantinalar herkesi koltukta tuttuğundan ve abonelik artışındaki artan başarı, devasa yatırımını ve tüm içeriğini rakiplerinden geri çekerek yalnızca kendi hizmetlerine sunma kararını haklı çıkarırken, Disney+ mükemmel yayın koşullarında küresel olarak piyasaya sürüldü.

Pandemi sonrası modeli ortaya çıktı ve geçtiğimiz Kasım ayında, küresel eğlence devini ilk 15 yıllık görev süresi boyunca küresel başarıya yönlendiren ve yayın hizmetini başlatan tılsımlı lider eski şef Bob Iger, CEO olarak şok bir geri dönüş yaptı. Disney serpinti ile başa çıkacak.

7,5 milyar dolarlık bir maliyet düşürme planı hayata geçirildi, yayın planı fiyatları artırıldı ve yayın kayıplarının 11 milyar doları aşması ve Disney’in Netflix’in yaklaşık 100 milyon abonesinin gerisinde kalması nedeniyle bir reklam kademesi başlatıldı.

TV yayını aboneliklerinde değişiklik

Bu ayın başlarında Iger, dikkate değer ve daha önce düşünülemez bir U dönüşü gerçekleştirdi ve Disney’in, Star Wars, Marvel ve Pixar serilerinin mücevher içerikleri olmasa da Netflix’e yeniden lisans vermeye başlayacağını duyurdu.

Bununla birlikte, “duvarlı bahçe” içerik modellerinin lisans gelirlerinde yılda milyarlarca dolar harcadığının farkına varılması, Netflix’i yenemiyorsanız ona katılmanın üstü kapalı bir kabulüdür.

Benzer şekilde, Warner Bros Discovery’nin şefi David Zaslav, yayın modelini eleştiren, şovları ve komisyonları iptal eden ve Netflix dahil rakiplerine daha fazla içerik lisansı vermek için harekete geçen birleşme sonrası 5 milyar dolarlık bir kesinti çılgınlığına girişti.

Harrington, “İçerik akışının para kazanma stratejisi oldukça çılgıncaydı” diyor. “TV ve sinemanın geçmişi, içeriğin farklı platformlarda ticarileştirilmesine ve onlara yıllarca tekrar tekrar ödeme yapılmasına yönelik ‘pencereler’den ibaret olmasına rağmen, izleyiciler artık yaratılması her zamankinden daha pahalı olan içerikleri aşırı tüketiyorlar. Hiç karlı olmadı.”

Yayın pazarı olgunlaşmaya devam ettikçe ve çoğu hane bir veya daha fazla hizmete kaydoldukça büyüme gelecek yıl daha da yavaşlayacak.

Ampere Analysis, AppleTV+ ve Paramount+ gibi birçok oyuncunun Sky ve gibi geleneksel TV paketleriyle paketlenmeye bel bağlamasıyla, pazara eklenen toplam yeni abone sayısının önümüzdeki yıl kabaca yarıya düşerek yaklaşık 4,5 milyondan 2,3 milyona düşeceğini öngörüyor. Büyüme için Virgin Media.

Bir teknoloji devi olan ancak akış abone sayısında nispeten az olan Apple gibi hizmetlerle, Ocak ayında %33’lük bir fiyat artışını 8,99 £’a zorlayan tüketiciler, muhtemelen Apple tarafından sağlananlara göre daha ince içerik tekliflerine para harcamayı haklı göstermeyi daha zor bulacaktır. devler.

Yayınlanan savaşlar yeni etkileşim ve savaş aşamasına girerken bir gerçek var: İçerik kraldır.

Tanz, “Bizim için (abone) bir ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz” diyor. “Daha düşük fiyatlı giriş noktaları var, reklam envanterinden para kazanma konusunda daha iyiye gidiyoruz ve ücretli paylaşımın çok fazla alanı var. Ancak işin temellerini destekleyen içeriktir; tüketicilerin kalmaya ve ödeme yapmaya istekli olup olmadığı. Harika içerik olmadan bunu elde edemezsiniz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir