Kuzey İrlanda, güç paylaşımını yeniden tesis etmek için yeni Brexit ticaret kurallarını kabul edecek | Kuzey Irlanda

Büyük Britanya ile Kuzey İrlanda arasındaki Brexit sonrası ticareti kolaylaştıracak yeni kurallar, hükümet tarafından, Stormont yönetimini yeniden görevlendirecek ve Sinn Féin’in bir başbakanını atayacak olan Demokratik Birlikçi parti ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak açıklandı.

başlıklı bir komut belgesi Birliğin Korunması DUP’un Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’taki yeri hakkındaki korkularını gidermek ve ülkeyi istikrarsızlaştıran iki yıllık güç paylaşımı boykotuna son vermek için Çarşamba günü yayınlandı.

Tedbirler, Büyük Britanya’dan gelen ve Kuzey İrlanda’da kalması planlanan mallar üzerindeki rutin kontrolleri kaldırıyor ve bunların yerine, Birleşik Krallık’ta kalan mallar için bir “Birleşik Krallık iç pazar sistemi” getiriyor.

Hükümet, yeni AB yasalarının Kuzey İrlanda’da otomatik olarak uygulanmamasını ve öncelikle Stormont meclisinin demokratik denetimine tabi tutulmasını sağlayacak şekilde iç yasada değişiklik yapma sözü verdi. Komuta belgesi aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’taki anayasal konumunu doğrulamak için Perşembe günü Westminster aracılığıyla hızla izlenecek yasal önlemleri de içeriyor.

Downing Street, anlaşmanın Brexit sonrası Windsor çerçevesinin “temellerini” değiştirmeden “işleyişinde” önemli değişiklikler gerektirdiğini söyledi.

Rishi Sunak Avam Kamarasında tekliflerin Kuzey İrlanda’daki çıkmaza son vereceğini söyledi. “Yönetici olmadan geçen iki yılın ardından artık güç paylaşımının yeniden başlatılması, sendikamızın güçlendirilmesi, insanlara ihtiyaç duydukları yerel, sorumlu hükümetin verilmesi ve Kuzey İrlanda için daha parlak bir gelecek sunulması ihtimali var” dedi.

Aralarında Bill Cash ve Theresa Villiers’ın da bulunduğu yarım düzine Muhafazakar Brexitçi, Avam Kamarası’nda ayağa kalkarak İngiltere’nin anlaşmanın şartları uyarınca AB yasalarından hâlâ ayrılıp ayrılamayacağını sorguladı. Muhafazakar Milletvekili Richard Drax, AB yasalarının Kuzey İrlanda’da uygulanmasını “kurtulmamız gereken, hâlâ çok öğütülen bir balta” olarak tanımladı. Ancak Kuzey İrlanda sekreteri Chris Heaton-Harris, yeni planın hükümetin AB mevzuatından sapma yeteneğini etkilemediği konusunda ısrar etti.

Sinn Féin’den Michelle O’Neill, Stormont tarihindeki ilk milliyetçi başbakan olmaya hazırlanıyor. Fotoğraf: Charles McQuillan/Getty Images

Avrupa Araştırma Grubu’nun (ERG) katı Brexitçilerinin komuta belgesinin ayrıntılarını tartışmak üzere Çarşamba günü bir araya gelmesi bekleniyor. Özel olarak iki Muhafazakar kaynak, etkili ERG milletvekillerinin, Perşembe günü milletvekilleri tarafından oylanacak olan hükümet planını desteklemeye niyetli olduklarını söyledi. ERG’nin çoğunluğu bunu desteklerse, yasa Muhafazakar Parti’nin çok az muhalefetiyle veya hiç muhalefetiyle Avam Kamarası’ndan geçecek.

Her halükarda, İşçi Partisi lehte oy vereceğini söylediği için planın geçeceği kesin görünüyor. Gölge Kuzey İrlanda sekreteri Hilary Benn, bunun “Kuzey İrlanda halkına umutsuzca ihtiyaç duydukları ancak neredeyse iki yıldır mahrum kaldıkları şeyi, işleyen bir hükümeti geri verme şansımız” olduğunu söyledi.

DUP lideri Jeffrey Donaldson, paketin Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık ve iç pazarındaki yerini geri getireceğini söyledi. BBC’ye “İrlanda Denizi’ndeki sınır kaldırıldı” dedi.

Geçen yılki Windsor anlaşmasındaki Kuzey İrlanda protokolünü yumuşattığı ve ardından bu anlaşmayı değiştirdiği için başbakana övgüde bulundu. Donaldson, “Rishi Sunak’a teşekkür ederiz” dedi. “’Üzgünüm ama bu yeterince ileri gitmiyor’ dediğimde mutlu olmadığını biliyorum. Ancak adil olmak gerekirse, daha fazla değişiklik yapmak ve sunmak için dışişleri bakanı ve yetkililerden oluşan bir ekip aracılığıyla bizimle birlikte çalıştı.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

‘Hayatımda değil’: Kuzey İrlanda sekreteri İrlanda’nın yeniden birleşmesini reddetti – video

DUP lideri, başbakanın selefini, AB ile Brexit anlaşmasını kesinleştirmek amacıyla İrlanda Denizi’nde bir sınır üzerinde anlaşmaya vardığı için eleştirdi. “Boris Johnson bize birçok şey vaat etmesine rağmen bunları yerine getirmedi” dedi.

Kuzey İrlanda’daki diğer partiler anlaşmayı memnuniyetle karşıladılar ve bir meclis başkanı seçmek ve Sinn Féin’den Michelle O’Neill liderliğindeki bir yöneticiyi birinci bakan ve bir DUP üyesini birinci bakan yardımcısı olarak atamak üzere Cumartesi günü Stormont’a dönmeye hazırlanıyorlardı. Sinn Féin’in en büyük parti olarak DUP’u geride bıraktığı 2022 seçimleri.

Bu bir dönüm noktası olacak: 1921’de kalıcı bir sendikacı çoğunluğa sahip olmak üzere tasarlanan bir siyasi forumdaki ilk milliyetçi başbakan.

O’Neill, İrlanda adasının bölünmesinin halkını “başarısızlığa uğrattığını” söyledi. “İlk kez Sinn Féin’den birinin, Tyrone’dan milliyetçi, cumhuriyetçi bir kadının birinci bakan olacağı gerçeği, bu, meydana gelen değişimin göstergesidir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir