Liberaller çevrimiçi zararlara karşı yeni bir yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Bilmeniz gerekenler – Ulusal

Hükümetin uzun süredir vaat ettiği çevrimiçi zararlar yasasını Pazartesi öğleden sonra masaya koyması bekleniyor; yasanın öncelikle internette çocukları korumaya odaklandığını ve ifadeyi kısıtlamaya odaklanmadığını söylüyorlar.

Liberaller, 2021 seçim platformlarında hükümetin ilk 100 günü içinde terörist içerik, çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri, hassas görsellerin rıza dışı dağıtımı ve şiddeti teşvik eden içerik gibi “zararlı çevrimiçi içerikle” mücadele etmek için yasa çıkarma sözü verdi.

Bu söz aynı zamanda sosyal medya platformlarını barındırdıkları içeriklerden sorumlu tutma taahhüdünü ve Ceza Kanunu ile Kanada İnsan Hakları Kanunu’na çevrimiçi nefretle bağlantılı eklemeleri de içeriyordu.

Bu zaman çizelgesi gerçekleşmedi, ancak o zamandan bu yana geçen yıllarda, önerilen hassas ve tartışmalı mevzuat üzerinde önemli miktarda çalışma ve istişare yapıldı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'BC hükümeti çocukların sağlığı konusunda sosyal medya şirketlerine el koyuyor'


BC hükümeti çocuk sağlığı konusunda sosyal medya şirketlerine el koyuyor


Çevrimiçi zarar yasa tasarısında neler bekleniyor?

Aralık ayında hükümetin çevrimiçi güvenlik konusunda uzman danışma grubu açık mektup yayınladımevzuat çıkarma sözünün yerine getirilmesi çağrısında bulundu. Bu panel, Mart 2022’de hükümetin çevrimiçi zarar mevzuatı konusunda çizim masasına geri dönmesinin ardından seçildi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Panel, “Bu istişareleri dinlediler ve kaldırma ve engelleme de dahil olmak üzere içerik düzenlemesine dar bir şekilde odaklanan ilk teklifteki rotayı tersine çevirdiler ve bunun yerine platform iş modelleri, ürün tasarımı ve şeffaflığa odaklanan bir yaklaşıma geçtiler” diye yazdı. onların açık mektubu.

Kanada’dan ve dünyanın dört bir yanından günün en önemli haberleri için ihtiyacınız olan e-posta.

Panel, potansiyel yasanın beş temel bileşeni içermesi çağrısında bulundu: Kullanıcıları zarardan korumak için platformların riskleri değerlendirme görevi, çocukları zarardan korumak için özel bir görev, düzeltici eylemi zorunlu kılma yetkisine sahip soruşturma ve denetim platformları için bir düzenleyicinin oluşturulması ve para cezaları, platformlarda zorunlu şeffaflık ve içerik denetleme uygulamalarına başvurmak için mağdur merkezli bir forum uygulanması.

Birkaç gün sonra Kanada Basını’na verdiği röportajda Adalet Bakanı Arif Virani, tasarının ifade özgürlüğünü kısıtlayacak bir yola sapmasını istemediğini söyledi.

Virani, 6 Aralık 2023’te yaptığı bir röportajda, “Bu tasarının gitmesini istemediğim nokta, insanların size ne düşüneceğinizi veya insanları nasıl eleştireceğinizi söylemeye çalıştığı bir yol gibi görünüyor” dedi.

“Konuştuğumuz kesinlikle bu değil.”

Geçtiğimiz hafta konut duyurularında yer alan Başbakan Justin Trudeau, çevrimiçi zararlara ilişkin yasa tasarısının yakında geleceğini söyleyerek dalga geçmeye başladı. Trudeau, tasarının odak noktasının ne olduğunu defalarca vurguladı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Toplumlarımızda çocukları güvende tutuyoruz. Trudeau, “Çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutmak, onları çocukların cinsel istismarından, zorbalığa ve gençlerimizin çoğunun yaşadığı zihinsel sağlık sorunlarına karşı korumak konusunda toplum olarak daha iyi bir iş yapmamız gerekiyor” dedi. 22 Şubat, Cape Breton Adası, NS’deki Membertou First Nation’da düzenlenen basın toplantısında


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau, Liberallerin Kanada dijital kimliğine


Trudeau, Liberallerin Kanada dijital kimliğine “karşı durduğunu” söyledi


Muhafazakar Lider Pierre Poilievre’nin şimdiden buna karşı çıkma planlarının sinyallerini vermesiyle birlikte, yasanın hızla hararetle tartışılan bir yasa tasarısı haline gelmesi bekleniyor.

21 Şubat’ta Kitchener, Ontario’da konuşan Poilievre, Trudeau’nun “ifade özgürlüğüne yönelik son saldırısına” karşı çıkmayı planladığını ve Trudeau’nun nefret söylemi ile “nefret ettiği konuşma” arasında ayrım yapamadığını söyledi.

Kanada Basını daha önce mevzuat hakkında bilgisi olan hükümet kaynaklarına atıfta bulunarak, tasarının bir kısmının çevrimiçi zararlarla ilgili endişeleri giderecek yeni bir ombudsman oluşturmayı amaçladığını bildirmişti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

The Canadian Press’in dosyalarıyla.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir