Menzil endişesini unutun: Çin’in elektrikli otomobil pazarındaki küresel hakimiyeti konusunda gerçekten endişelenmeliyiz | John Naughton

KNe zaman insanlar bir elektrikli aracım (EV) olduğunu öğrenseler, konuşma her zaman “menzil kaygısından”, yani şarjımın bitme korkusundan muzdarip olup olmadığıma dönüyor. Cevap şu ki, genelde bunu yapmıyorum, ancak İskoçya’nın Dağlık Bölgesi üzerinden Aviemore’a doğru bir araba yolculuğu yapmayı düşünüyor olsaydım bunu yapabilirdim. Ama aksi halde hayır. Neden? Çünkü arabayı gece boyunca evde şarj edebiliyorum ve seyahatlerimin çoğu, aracın 300 mil menzilinden çok daha kısa sürüyor.

Bu anlamda istatistiksel olarak normalim. Devlet tahminler İngiltere’deki araba yolculuklarının %99’u 160 milden kısa sürüyor. Yani eğer evde şarj yapabiliyorsanız sorunlarınızın çoğu bitmiş demektir ki bu da muhtemelen Ulaştırma Bakanlığı’nın en son ne zaman sefer yaptığını açıklıyor. bir anket yaptımÜlkedeki elektrikli araç sahiplerinin %93’ünün evde şarjı vardı.

Ne yazık ki bu mutlu konumda olmayan pek çok insan var. Araba yolu olan müstakil mülklerde değil, apartman bloklarında veya kentsel teraslarda yaşıyorlar. Eğer bir EV alırlarsa (ülke çapında kendi şarj altyapısına sahip olan) arabaları Tesla tarafından üretilmediği sürece, Birleşik Krallık’ın kamuya açık şarj altyapısının insafına kalmış olacaklar. Ve bu – hâlâ – en iyi ihtimalle düzensiz. Hükümet tahminler Bu yıl 1 Ocak’ta 53.677 halka açık şarj noktası bulunduğunu belirten şirket, bunun “tahmin edilen şarj talebimiz doğrultusunda bizi 2030 yılına kadar en az 300.000 şarj noktası sağlama yönünde tutarlı bir büyüme oranına soktuğunu” belirtti. Hımmm… bu, herhangi bir zamanda bu şarj noktalarından kaçının işlevsel olduğuna bağlı.

Menzil kaygısı, halkın elektrikli araçlara olan ilgisinin azalmasında anlaşılabilir bir faktördür. “Tüketiciler her yerde şarj cihazlarını görene kadar elektrikli araç satın alma konusunda isteksiz olacaklar” diyor Finans Zamanları makale, “her ne kadar muhtemelen çok azını kullanacak olsalar da.” Geleneksel otomobil sahiplerinin menzil kaygısı yaşamamasının nedeni, her zaman kolayca ulaşılabilecek bir benzin istasyonunun bulunmasıdır. Diğer bir engel ise maliyettir: Yeni EV’ler fosil yakıtlı arabalardan daha pahalıdır (bazen çok daha fazla). Ve onlar için ikinci el pazarı hâlâ nispeten küçük ve stoklar yetersiz.

Ama bu değişiyor; Beklenti, EV alımlarının %80’inin ikinci el piyasada olması ve fiyatların içten yanmalı motor muadilleriyle karşılaştırılabilir olması yönünde. Elektrikli araçların artık özel olmayacağı bir zaman gelecek. Bu, gezegen için (biraz) daha iyi olabilir, ancak artık fosil yakıt satışlarından ve araç tüketim vergisinden önemli miktarda vergi geliri elde eden Maliye için daha sorunlu olabilir. Şu anda EV’ler özel tüketim vergisi ödemiyor ve şirketler için vergi açısından oldukça verimli (ayni fayda vergisi oranı, içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırıldığında önemsiz kalıyor). Ayrıca akülerin ağırlığı nedeniyle yollara geleneksel SUV’lar kadar zarar veriyorlar. Şansölye’nin masraflarını karşıladığı bedava yolculukları sona eriyor.

Elektrikli araçlara geçişin uzun vadeli etkileri ancak şimdilerde ortaya çıkmaya başlıyor. İçten yanmalı motor, garajlar, servis merkezleri, rafineriler, tankerler, dolum istasyonları vb. gibi yardımcı endüstrilerden oluşan devasa bir ekosistemi ortaya çıkardı; ağır makinelere, petrole, benzine ve petrole dayalı 19. yüzyıl teknolojisinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulan tedarik zincirleri. egzoz dumanı. Karşılaştırıldığında EV’ler nispeten basit makinelerdir; temel olarak elektrik motorları tarafından çalıştırılan ve yazılım tarafından kontrol edilen tekerlekleri olan büyük kaykaylardır. Onlara hizmet etmek için daha az bakıma ve farklı becerilere ihtiyaçları var.

Avrupa’da ICE’lerden geçişin beklenmedik bir jeopolitik yönü de var. Temelde AB ile Çin arasında bir ticaret savaşı yaklaşıyor. Nasıl olur? Peki, Çin Avrupa’yı sel bastı EV’lerle. Ülke, son iki yılda dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı haline geldi. Elektrikli araçlar bu ihracatın büyük bir bölümünü oluşturuyor ve Çin’in elektrikli araç satışlarının çoğu Avrupa’ya gidiyor.

Avrupa Komisyonu diyor Çin’in Avrupa’da satılan EV’lerdeki payının %8’e yükseldiğini ve AB yapımı modellerin genellikle %20 altında olan fiyatlara dayanarak 2025’te %15’e ulaşabileceğini söyledi. Avrupalılara göre bu şüpheli bir şekilde dumping’e benziyor ve “Avrupa Birliği üreticilerini devlet sübvansiyonlarından yararlanan daha ucuz Çin elektrikli araç (EV) ithalatına karşı korumak için” cezai tarifeler uygulanmasını gerektirebilir.

Bu potansiyel krizin temelinde garip bir ikilem yatmaktadır: AB (ve aslında Birleşik Krallık), tüketim Çin, emlak piyasasının çöküşüyle ​​sarsılan tüketici ekonomisiyle mücadele ederken, elektrikli araç sayısında da artış yaşanıyor. büyük miktarda sübvansiyon EV üretme ihracatı artırmak ve düşen iç talebi telafi etmek.

Bu çok yüksek riskli bir oyuna dönüşebilir. AB’nin Çin’deki elektrikli araçlara yönelik ithalat tarifelerinin değişmesi, Çin’in misilleme eylemini tetikleyecektir; Çin de aynı zamanda çaresizce ihtiyaç duyduğumuz EV pilleri için tedarik zinciri üzerinde bir baskıya sahiptir. Bu çok kötü olabilir: bizi izlemeye devam edin.

Ne okuyordum

Makine ağrısı
Turing Tuzağı: İnsan Benzeri Yapay Zekanın Vaadi ve Tehlikesi. Müthiş bir uzun makale dergide Daedalus Erik Brynjolfssen tarafından.

Elit eşitlikçi
Davos: yüksek irtifa, düşük etki. A keskin, alaycı bir yazı Elise Labott tarafından Davos’taki gülünç gevezelik hakkında.

Nasıl liderlik edilir
Popülizmle Mücadele İçin Geride Kalan Topluluklara Yatırım Yapın. Ekonomist Diane Coyle’un düşünceli ve anlayışlı yazısı hükümetlerin yapması gereken ama yapmaması gerekenler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir