Michael Jordan’ın 1998 NBA Finalleri spor ayakkabıları 2,2 milyon dolara rekor fiyata satıldı

Editörün Notu: Bu hikaye, açık artırmanın ardından nihai satış fiyatı ve diğer ayrıntılarla güncellendi.CNN

1998’de Michael Jordan, son NBA şampiyonluğunun 2. maçında evine Bulls zaferini getirmek için ikonik siyah-kırmızı Air Jordan 13’lerinden bir çiftini bağladı ve şimdi bu ayakkabılar açık artırmada satılan en pahalı spor ayakkabılar oldu.

Maç kazandıran spor ayakkabılar New York’taki Sotheby’s’de 2,2 milyon dolara satıldı Salı günü, Jordan’ın kariyerinin başlarında giydiği bir çift Nike Air Ships tarafından 2021’de kırılan 1,47 milyon dolarlık spor ayakkabı müzayede rekorunu kırdı.

İndirim, NBA yıldız oyuncusunun 23 numaralı ikonik formasına bir gönderme olan “Jordan Yılı” sırasında gerçekleşecek. Ocak ayında Air Jordan, The Notorious BIG All’ın anısına tasarlanan 13 çift retro spor ayakkabıyı açık artırmada satmak için Sotheby’s ile ortaklık kurdu. Katları halinde 5.000 $’lık yüksek tahminler var ve en yüksek satış 32.000 $’ın üzerinde.

Geçtiğimiz yıl, yine 1998 finallerinden olan Jordan’ın Game 1 forması, Sotheby’s müzayedesinde 10,1 milyon dolara satılarak müzayedede satılan en pahalı spor hatırası oldu.

Jordan’ın Chicago Bulls’la veda koşusu, sezonu anlatan ESPN ve Netflix belgeselinin başlığından sonra sıklıkla “Son Dans” olarak anılıyor. Jordan, finallerden haftalar önce (ikinci) emekliliğini duyurdu ve bu durum, Utah Jazz’e karşı oynanan altı maçlık serinin, Nielsen TV reytinglerine göre NBA tarihinde en çok izlenen seri haline gelmesine yol açtı. (Jordan daha sonra 2001’den 2003’e Washington Wizards’la oynamak için geri dönecekti, ancak başka bir şampiyonluk kazanamadı).

Sotheby’nin sokak giyimi ve modern koleksiyonlardan sorumlu başkanı Brahm Wachter, satıştan önce yaptığı basın açıklamasında, “Michael Jordan’ın maçlarda giyilen spor hatıralarının, piyasadaki en elit ve imrenilen ürünler olduğunu defalarca kanıtladı” dedi. “Ancak, ‘Son Dans’ sezonundaki öğeler, 2022’de 1. Maç formasının rekor kıran satışında görüldüğü gibi daha büyük ölçek ve büyüklükte.”

Bir çift spor ayakkabı Salı günü satıldı Salt Lake City’de Bulls’un 1. maçı kaybettikten sonra 93-88 kazandığı ve Jordan’ın 37 sayı attığı 2. maçta giyildi. Sotheby’s’in basın açıklamasında, bu ayakkabıların, Jordan’ın bir NBA maçında sahada giydiği son siyah-kırmızı Air Jordan 13 çifti olduğu belirtildi.

2. Maçın ardından Jordan, Sotheby’s’e göre, bilindiği gibi, ziyaretçinin soyunma odasındaki top toplayıcı çocuğa aşınmış ayakkabı setini imzalayıp hediye etti.

Air Jordan 13 spor ayakkabıları, Tom Brady, Kobe Bryant ve Roger Federer gibi sporcuların giydiği eşyaların yer aldığı “Victoriam” adlı spor hatırası satışında başrol oynadı. İki parçalı müzayedeye, maçta giyilmiş bir 1998 Bulls forması ve bir çift 1985 Air Jordan 1’in sırasıyla 508.000 dolar ve 127.000 dolar kazandırdığı çok sayıda başka Jordan ürünü de dahil edildi.

Diğer en çok satılanlar arasında Kobe Bryant’ın 406.000 dolardan fazla fiyata satılan LA Lakers şut formaları ve merhum Pelé’nin 1975’te New York Cosmos’a ilk çıkışında giydiği ve 177.000 dolardan fazla satılan futbol forması yer aldı.

Üstteki resim: Michael Jordan imzalı Air Jordan 13 spor ayakkabıları.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir