Microsoft, büyük strateji değişikliğinin ortasında Xbox oyunlarını PlayStation ve Nintendo’ya getiriyor | Oyunlar

Microsoft, Xbox’ın daha önce özel olan oyunlarından dördünün PlayStation ve Nintendo konsollarına geçiş yapacağını duyurdu. Ayrıca şirketin 2024 yılı sonundan önce Xbox konsolunun bir sonraki sürümünün ayrıntılarını paylaşacağı öne sürüldü.

Microsoft’un oyun bölümünün CEO’su Phil Spencer, diğer Xbox yöneticileriyle birlikte yaptığı bir video podcast’inde söz konusu dört oyunun adını vermedi ancak her birinin bir yıldan daha eski olduğunu söyledi. Bunlardan ikisi canlı servis oyunları, ikisi ise daha küçük oyunlar; çok oyunculu korsan macerası Sea of ​​Thieves ve müzikal aksiyon oyunu Hi-Fi Rush iki muhtemel aday. Ne geçen yılın uzay oyunu Starfield’ın ne de yakında çıkacak olan Indiana Jones oyununun çoklu platform olmayacağı doğrulandı.

Bu hamle, Xbox gibi donanımların satışına verilen önemden ziyade birinci taraf oyunların satışlarının artırılmasına yönelik stratejide büyük bir değişime işaret ediyor. Microsoft konsolları, orijinal Xbox’ın 2001 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana PlayStation’larla mücadele ediyor. Halen tüm zamanların en çok satan oyun konsolu olan PlayStation 2, onu 155 milyon adet ile 25 milyon adet geride bıraktı. 2005 yılında piyasaya sürülen Xbox 360, ilk etapta PlayStation 3’ü geride bıraktı, ancak yine geride kaldı. 2013 yılında Xbox One’ın gelişi, şirketin stratejisini değiştirdiğini ve makineyi dijital öncelikli bir multimedya cihazı olarak pazarlamaya çalıştığını gördü; bu da çekirdek oyun hayranlarını yabancılaştırdı ve PlayStation 4’e büyük bir destek sağladı. Bu neslin sonunda PS4 konsolları 117 milyondan fazla birim satarken, Xbox One 58,6 milyon adet satmayı başardı.

2017’de Microsoft, stratejilerini yeniden değiştirerek Xbox sahiplerine sabit bir aylık ücret karşılığında yüzlerce oyuna erişim olanağı sağlayan Game Pass abonelik hizmetini başlattı; bu, yayın yapan TV platformlarından ilham alan bir modeldi. Hizmet o zamandan beri 34 milyon aboneye ulaştı. Birinci taraf Xbox oyunlarının çoğu, iki yıl sonra PC’ye genişletilen hizmette piyasaya sürüldü.

Microsoft, oyun işini desteklemek amacıyla uzun bir satın alma çılgınlığı içindeydi; 2014 yılında Minecraft’ın yaratıcısı Mojang’ı 2,5 milyar dolara, Zenimax Media’nın bir parçası olan Elder Scrolls ve Fallout stüdyosu Bethesda’yı 2020’de 7,5 milyar dolara ve Call of Duty’yi satın aldı. ve Candy Crush yayıncısı Activision Blizzard King’in yanı sıra diğer birkaç küçük stüdyo da 2023’te 68,7 milyar dolara satın alındı. Activision Blizzard’ın satın alınması, oyun endüstrisi tarihindeki açık ara en büyük anlaşmaydı ve Xbox başkanı Sarah Bond, 28 Mart’ta Diablo IV’ten başlayarak Cuma günü yaptığı açıklamada, oyunlarından bazılarının yakında Game Pass’e geleceğini duyurdu. Aylarca süren yasal ve düzenleyici çekişmeleri içeren Activision Blizzard’ı satın alma sürecinde Microsoft, Call of Duty gibi şirketin en popüler oyunlarını diğer konsollarda da mevcut tutmayı taahhüt etti.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Bond, Microsoft’un konsol işinden çıkma niyetinde olmadığını yineleyerek geçen ay ortalıkta dolaşan söylentilere karşı çıktı. “Donanım alanında bu tatilde paylaşacağımız bazı heyecan verici şeyler var” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir