Microsoft, iki yıl aradan sonra ilk kez en değerli şirket olarak Apple’ı geride bıraktı | Microsoft

Microsoft’un borsa değeri Cuma günü 2021’den bu yana ilk kez Apple’ınkinden daha yüksek bir işlem seansını sonlandırdı ve talep endişelerinin iPhone üreticisinin hisselerini etkilemesiyle Microsoft dünyanın en değerli şirketi oldu.

Apple Cuma günü %0,2 oranında değer kazanırken, Microsoft %1 oranında artış kaydetti. Bununla birlikte, LSEG verilerine göre Microsoft’un piyasa değeri 2,887 trilyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Apple’ın piyasa değeri, Perşembe günü yapılan bir başvurudan elde edilen verilerle hesaplandığında 2.875 trilyon dolardı.

Akıllı telefon talebine ilişkin endişeler, Apple’ın hisselerinin geçen yıl yüzde 48 artmasının ardından 2024’te şu ana kadar yüzde 3 düşmesine neden oldu. Microsoft, kısmen ChatGPT yapımcısı OpenAI’ye yaptığı yatırım aracılığıyla üretken yapay zekadaki liderliğinin etkisiyle 2023’te %57 artış gösterdikten sonra yılbaşından bu yana yaklaşık %3 artış kaydetti.

LSEG’e göre Apple’ın piyasa değeri 14 Aralık’ta 3,081 trilyon dolara ulaştı.

Microsoft, OpenAI teknolojisini üretkenlik yazılımı paketine dahil etti; bu, bulut bilişim işinde Temmuz-Eylül çeyreğinde toparlanmaya yardımcı olan bir hareket oldu. Yapay zeka liderliği aynı zamanda Google’ın web aramasındaki hakimiyetine meydan okuma fırsatı da yarattı.

Bu arada Apple, nakit ineği iPhone da dahil olmak üzere zayıf taleple boğuşuyor. Büyük bir pazar olan Çin’de talep, ülke ekonomisinin Kovid-19 salgınından yavaş yavaş kurtulması ve yeniden dirilen Huawei’nin pazar payını aşındırması nedeniyle düştü.

Apple’ın Vision Pro karma gerçeklik kulaklığının satışları 2 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde başlıyor ve bu, Apple’ın 2007’deki iPhone’dan bu yana en büyük ürün lansmanı oldu. Ancak UBS, bu haftaki bir raporda Vision Pro satışlarının Apple için “nispeten önemsiz” olacağını tahmin ediyordu. 2024’te hisse başına kazanç

Microsoft, 2018’den bu yana birkaç kez kısa süreliğine en değerli şirket olarak Apple’ın liderliğini ele geçirdi; en son 2021’de, salgına bağlı tedarik zinciri eksikliklerine ilişkin endişeler iPhone üreticisinin hisse fiyatlarını vurduğunda.

Apple, Kasım ayındaki en son üç aylık raporunda, iPad’lere ve giyilebilir cihazlara yönelik zayıf talebin zarar verdiği tatil çeyreği için Wall Street beklentilerini karşılayan bir satış tahmini verdi.

LSEG’e göre analistler, Apple’ın Aralık çeyreğinde gelirinin ortalama %0,7 artışla 117,9 milyar dolara çıkacağını öngörüyor. Bu, dört çeyrekteki ilk yıllık gelir artışına işaret edecek. Apple sonuçlarını 1 Şubat’ta açıklıyor.

Analistler, Microsoft’un önümüzdeki haftalarda bulut işinde devam eden büyümenin etkisiyle gelirinde %16 artışla 61,1 milyar dolara ulaştığını bildirdiğini düşünüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir