Milletvekilleri Guilbeault’un karayolu finansmanı konusundaki açıklamalarını açıklamasını istiyor. Bu olacak mı? – Ulusal

Avam Kamarası ulaştırma komitesindeki muhafazakar, Bloc Quebecois ve NDP milletvekilleri, Çevre Bakanı Steven Guilbeault’un federal karayolu altyapı projeleri hakkındaki yorumlarını açıklamasını istiyor.

Guilbeault’un geçen haftaki yorumları, ağlarını geliştirmek için federal fonlardan yararlanan başbakanlar ve belediye başkanları arasında tartışmalara yol açtı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Guilbeault, Montreal’deki bir kalabalığa, Montreal Gazette’de yayınlanan alıntılara göre Ottawa’nın “yeni yol altyapısına yatırım yapmayı bırakacağını” söyledi.

İki gün sonra gazetecilerin baskısına maruz kalan Guilbeault, hükümetin “büyük projeler” için fona sahip olmadığını belirterek “daha spesifik olması gerektiğini” söyledi. Örnek olarak Quebec City’yi Levis’e bağlayan bir otoyol tüneli olan trosième lien’den bahsetti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Çevre bakanı federallerin yolları finanse etmeye devam edeceğini açıkladı'


Çevre bakanı federallerin yolları finanse etmeye devam edeceğini açıkladı


Muhafazakar ulaştırma eleştirmeni Mark Strahl, geçen Çarşamba günü Guilbeault’un yorumlarını “çirkin” olarak nitelendirdi. Guilbeault’un yorumlarını komitede açıklamasını talep eden mektubun imzacıları arasındaydı. Mektupta ayrıca altyapı ve konut bakanı Sean Fraser’ın da sahneye çıkması çağrısında bulunuldu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Kamuya açık yorumları duymak şok edici çünkü bunların Kanada toplulukları için altyapı gelişimi ve toplulukların büyüme ve gelişme yeteneği üzerinde büyük sonuçları var.” komite toplantısı talep eden mektupta şunlar yazıyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

“Özellikle kırsal, uzak ve kuzeydeki topluluklar, karayolu altyapısı için yeterli federal destek olmadan büyüyemez ve gelişemez.”

Komitenin konuyu görüşmek üzere Çarşamba sabahı toplanması planlanıyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Calgary belediye başkanı Guilbeault'un yol altyapısı hakkındaki yorumlarına 'inanamıyor'


Calgary belediye başkanı Guilbeault’un karayolu altyapısı hakkındaki yorumlarına ‘inanamıyorum’


Calgary Belediye Başkanı Jyoti Gondek, 15 Şubat’ta, eğer Ottawa yeni yol projeleri için finansmanı keserse, bunun “bu ülkedeki her belediye için kelimenin tam anlamıyla berbat olacağını” söyledi.

“Bu tür bir kamuoyu açıklaması yapmak ve bunun arkasında hiçbir gerekçe olmamak bakanlığa özgü bir şey değil” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“(Guilbeault) yerel liderlerle konuşmak ve yolların iyileştirilmesine neden ihtiyacımız olduğunu öğrenmek istiyorsa,… onunla sohbet etmekten mutluluk duyarız.”

Ontario Başbakanı Doug Ford, Guilbeault’un açıklamalarından önce “şaşkına döndüğünü” söylemişti.

“Bir federal bakan yeni yollara veya otoyollara yatırım yapmayacaklarını söyledi. Tampon tampona trafikte sıkışıp kalmanız umrunda değil. Evet. Geçen Salı günü eski adıyla Twitter olarak bilinen X’te yayınlanan bir gönderide Ford, “Federallerden bir kuruş bile alsa da almasa da yollar ve otobanlar inşa ediyoruz” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'BC prömiyeri, federal yol finansmanı açıklamalarının devam eden projeler için ne anlama geldiğini sorguluyor'


BC başbakanı, federal yol finansmanı açıklamalarının devam eden projeler için ne anlama geldiğini sorguluyor


Alberta Başbakanı Danielle Smith de benzer bir düşünceyi sosyal medyada yineledi.

“Bu bakan çoğu Kanadalının Montreal şehir merkezinde yaşamadığını anlıyor mu? Çoğumuz karda ve yağmurda kapıdan çıkıp her gün işe gitmek için 10 km yürüyemeyiz” diye yazdı Smith, X’e.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

BC Başbakanı David Eby, Guilbeault’un yorumlarının “çoğumuzu çok tedirgin ettiğini” söyledi ve Başbakan Justin Trudeau’yu bunları açıklığa kavuşturmaya çağırdı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, “Federal çevre bakanının yorumlarını netleştirmeye çalıştığını anlıyorum” dedi.

“Federal hükümetten bunu anlamak ve bazı net taahhütlerde bulunmak, bu temel altyapı konusunda bize verdikleri sözleri yeniden taahhüt etmek iyi olurdu çünkü bu yorumlar açıkçası birçoğumuzu çok tedirgin etti.”

Trudeau, hükümetinin altyapı projelerine katkıda bulunma politikasının değişmediğini söyledi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir