Montreal Olimpiyat Stadyumu’nu yıkmak maliyetli olabilir ancak uzmanlar 2 milyar dolarlık fiyatı sorguluyor

Quebec turizm bakanı, Montreal Olimpiyat Stadı’nın yıkılmasının 2 milyar dolara mal olacağını söylüyor ancak bu tahmin soru işaretleri yaratıyor çünkü diğer Kuzey Amerika şehirleri stadyumları yüz milyonlarca dolar daha ucuza yıktı.

Caroline Proulx, 1976 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen stadyumun dengesiz ve tehlikeli çatısını değiştirmek için 870 milyon dolar harcamayı öngören nispeten daha ucuz bir plan sunarak bu haftanın başında tahmini açıkladı. Çatının kırılganlığı nedeniyle mekanda yılın yarısında oyun veya sergi düzenlenemiyor; üç santimetreden fazla kar bekleniyorsa etkinlikler iptal ediliyor.

Ancak yıllar boyunca Quebecli politikacılar, şehrin doğu ucundaki beton devden kurtulmak yerine, çatısı 1987’de tamamlandığından bu yana hiç çalışmamış olsa bile, tek makul seçeneğin stadyumun bakımını yapmaya devam etmek olduğunu söylediler. .

Mass., Worcester’daki College of the Holy Cross’tan spor ekonomisi alanında uzman ekonomi profesörü Victor Matheson, “Bu kesinlikle bir stadyumun yıkılması konusunda şimdiye kadar duyduğumdan çok daha fazlası” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Örneğin Atlanta, Ga.’da kubbeli bir futbol stadyumu 2017 yılında değiştirildi ve yıkım ve inşaat maliyetinin 1,6 milyar ABD doları olduğu tahmin edildi.

Matheson, “Atlanta’da tamamen yeni bir stadyum inşa edip eski stadyumu Montreal’dekiyle aynı fiyata yıkabileceğiniz gerçeği endişe verici görünüyor” dedi.

Bir spor sahasını yıkmanın maliyeti büyük ölçüde değişebilir. 2017 yılında bir Ontario şirketine, Regina’nın 33.350 koltuklu futbol stadyumunun yıkılması için 2,1 milyon dolar ödül verildi; diğer yıkımlar daha pahalıydı. Yerel basında çıkan haberlere göre, Washington DC’de Robert F. Kennedy Memorial Stadyumu 2023 yılında 20 milyon ABD Doları tutarında bir maliyetle yıkıldı.

The New York Times’ın haberine göre, New York City’de orijinal Yankee Stadyumu’nun yıkılmasının maliyetinin 25 milyon ABD doları civarında olduğu tahmin ediliyordu, ancak şehir, alanı bir parka dönüştürmek için 25 milyon ABD doları daha harcayacaktı.

En son Money 123 haberlerini alın. Her hafta e-postanıza gönderilir.

Montreal Olimpiyat Stadyumu’nu yöneten eyalet dairesi tarafından 2009’da hazırlanan bir rapor, yıkımın maliyetini 700 milyon dolara kadar çıkarıyor – enflasyona göre ayarlandığında yaklaşık 965 milyon dolar.

Rapora göre yıkım maliyetini artıran faktörlerden biri de Olimpiyat Stadı’nın patlayıcılarla patlatılamaması. Stadyum öngerilmeli betondan oluştuğu için, kontrollü patlamaların beton blokları yüzlerce metre uçurabileceği, bir toz bulutu oluşturabileceği ve bitişikteki kapalı hayvanat bahçesine ve altındaki metro tüneline zarar verebilecek bir şok dalgasına yol açabileceği belirtiliyor. .

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Mühendislik danışmanlığı Séguin Ingénierie tarafından hazırlanan raporda, yıkım güllesiyle yıkımın da mümkün olmadığı belirtiliyor. Raporun arkasındaki şirket (daha sonra adı Génius Conseil olarak değiştirilecek), başkanının kamuya açık bir soruşturmada eyalet hükümeti sözleşmelerinde gizli anlaşma ve komisyon sistemi hakkında bilgi vermesinden bir yıl sonra, 2014 yılında ticari faaliyetlerini durdurdu. 2020 yılında federal hükümetin getirdiği ihaleye fesat karıştırma suçlamalarını çözmek için 300.000 dolar ödemeyi kabul etti.

McGill Üniversitesi’nden inşaat mühendisliği profesörü Daniele Malomo, kapsamlı bir değerlendirme yapılmadan yıkımın maliyetini tahmin etmenin imkansız olduğunu ancak öngerilmeli beton kullanımının işi daha karmaşık hale getirdiğini söyledi.

Malomo bir röportajında, “Böyle bir şeyi yıkmanın sorunu, betonu öylece kesememenizdir” dedi.

Öngerilmeli betonun çatlamaya karşı daha az duyarlı ve bükülmeye karşı daha dayanıklı olduğunu, ancak içindeki inşaat demiri telinin gerilim altında olduğunu ve beton kesilirse enerji açığa çıkacağını söyledi. “Aslında bir bomba gibi davranacak.”

Gerginliğin azaltılması ve inşaat demiri tellerinin çıkarılmasının uzun bir süreç olacağını söyledi.

Polytechnique Montréal’de inşaat mühendisliği profesörü olan Bruno Massicotte, stadyumun altındaki metro gibi altyapının patlayıcı kullanımına imkan vermediğini söyledi. Bir e-postada, “Bu yapının benzersizliği, diğer stadyum türlerine kıyasla maliyetleri zorunlu olarak artıracaktır” diye yazdı. “Ancak 2 milyar doların gerekçesi sunulmadı.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Parc olympique bir e-postada, stadyumun 12.000 beton bileşeninin sökülme maliyetinin ötesinde, 2 milyar dolarlık tahminin 158 milyon doların enflasyon, 168 milyon doların “minimum saha restorasyonu” ve 80 milyon doların kamyonların 20.000 ile 20.000 arasında geçtikten sonra yakındaki yolların onarılması için olduğunu söyledi. ve yıkım sırasında 30.000 kez.

Kuzey Amerika’da Montreal’den sonra en pahalı tahmini stadyum yıkımı, Astrodome’un yıkılması için öngörülen maliyetin neredeyse 80 milyon ABD doları kadar yüksek olduğu Houston, Teksas’ta olabilir. Orada topluluk üyeleri, 1965 yılında inşa edildiğinde dünyanın ilk kubbeli stadyumu olan mekan için devlet mirası statüsünü güvence altına aldı.

Koruma grubu Houstorian’ın kurucusu James Glassman, birçok Houston sakininin, şehrin az sayıdaki tarihi simge yapılarından biri haline gelen stadyumdaki spor etkinlikleri veya konserlerle ilgili hoş anıları olduğunu söyledi.

Ancak bir zamanlar stadyumu evi olarak gören Ulusal Futbol Ligi ve Major League Beyzbol takımları çoktan gitmişken (NFL takımı 1996’da şehri terk etti ve MLB takımı 1999’dan beri yeni bir stadyumda oynuyor) toplum kuruluşları yaratıcı yeni kullanımlar bulmaya çalışıyor. yapı için dedi.

“Bir kere gittiğinde sonsuza kadar gider, bu yüzden dikkatli olun, yıkım heyecanına kapılmak kolaydır ama onu yıkmak için kim para öder? Kim faydalanır? Onun yerine ne oluyor? Glassman, “Bu araziye başka bir şey için ihtiyaç duyuluyorsa bunun zorlayıcı bir nedeni vardır, ancak değilse, öylece durmasına izin vermek korkunç bir çözüm değildir” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Montreal'in Büyük 'O' stadyum çatı onarımı 870 milyon dolarlık fiyat etiketiyle geliyor'


Montreal’in Big ‘O’ stadyum çatı onarımı 870 milyon dolarlık fiyat etiketiyle geliyor


The Canadian Press’in bu raporu ilk olarak 10 Şubat 2024’te yayınlandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir