Musk, Neuralink implant hastasının bilgisayar faresini düşünerek hareket ettirebileceğini söylüyor | Elon Musk

Girişimin kurucusu Elon Musk, Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Neuralink’ten beyin çipi nakledilen ilk insan hastanın tamamen iyileştiğini ve düşüncelerini kullanarak bilgisayar faresini kontrol edebildiğini söyledi.

“İlerleme iyi ve hasta, bildiğimiz hiçbir kötü etki olmaksızın tamamen iyileşmiş gibi görünüyor. Hasta sadece düşünerek fareyi ekranda hareket ettirebiliyor,” dedi Musk sosyal medya platformu X’teki Spaces etkinliğinde.

Musk, Neuralink’in artık hastadan mümkün olduğu kadar çok fare tıklaması almaya çalıştığını söyledi. Neuralink daha fazla ayrıntı talebine hemen yanıt vermedi.

Firma, Eylül ayında insan deneylerine katılım için onay aldıktan sonra geçen ay ilk insan hastasına başarılı bir şekilde çip yerleştirdi.

Neuralink, çalışmanın, beyin-bilgisayar arayüzü implantını beynin hareket etme niyetini kontrol eden bir bölgesine cerrahi olarak yerleştirmek için bir robot kullandığını belirterek, ilk hedefin insanların düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmesini sağlamak olduğunu ekledi. .

Musk’un Neuralink için büyük hedefleri var ve bunun obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi durumları tedavi etmek için çip cihazlarının hızlı cerrahi yerleştirilmesini kolaylaştıracağını söylüyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Geçen yıl değeri yaklaşık 5 milyar dolar olan Neuralink, güvenlik protokolleriyle ilgili defalarca inceleme çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Firma, ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir