NDP Milletvekili, Loblaw indirim indirimine ilişkin Rekabet Bürosu’nu soruşturma çağrısında bulundu – Ulusal

BC NDP Milletvekili Alistair MacGregor, Rekabet Bürosunu, Loblaw’un son kullanma tarihi dolmak üzere olan ürünlerdeki indirimlere yönelik değişikliği konusunda “rekabet karşıtı olası uygulamalar” olup olmadığını incelemeye çağırıyor.

MacGregor, Global News tarafından görülen 17 Ocak tarihli Rekabet Bürosu’na yazdığı mektupta şunları yazdı: “Loblaw’ın açıklamasında vurgulanan ve fiyatlandırma stratejisindeki bu değişimin diğer büyük market perakendecileriyle uyumlu olduğunu belirten endişe verici bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.” .

Loblaw bu hafta, son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerdeki indirimini maksimum yüzde 50’den yüzde 30’a düşürdüğünü doğruladı.

Loblaw sözcüsü Catherine Thomas’tan yapılan açıklamada, değişikliğin fiyatlandırmada daha tutarlı ve öngörülebilir olacak şekilde uygulandığı belirtildi.

Ayrıca kupon kullanımı ve FlashFood adlı uygulamanın kullanımı yoluyla daha fazla tasarruf sağlanabileceğine de dikkat çekti. FlashFood, müşterilerin yalnızca yemeğin resmine dayanarak büyük indirimlerle satın alabilecekleri bir indirimli alışveriş uygulamasıdır.

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Loblaw, son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinde yüzde 50 indirime son verecek'


Loblaw, son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinde yüzde 50 indirime son verecek


Ancak Dalhousie Üniversitesi’nden gıda araştırmacısı Sylvain Charlebois, bu ifadenin Loblaw’ın rakipleri tarafından sunulan, süresi dolmak üzere olan yüzde 30’luk indirimlerle eşleştiğini ima ettiğini söylüyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Global News’e 16 Ocak’ta verdiği bir röportajda “Bu, temel olarak sadece rekabeti izlediklerini ve sadece rakiplerini eşleştirdiklerini ima ediyor, bu da sektörde çok daha geniş bir soruna işaret ediyor” dedi.

Rekabet Bürosu 16 Ocak’ta Global News’e Loblaw’ın yaptığı değişiklikten haberdar olduğunu ancak yorumda bulunmanın uygunsuz olacağını söyledi. Açıklamada, Rekabet Kanunu’nun, yaptığı her işin, bir sonuca varılıncaya kadar gizli tutulması gerektiğini zorunlu kıldığı belirtiliyor. Buna bir soruşturmanın mevcut olup olmadığı da dahildir.

Global News, MacGregor’un mektubunun sunulmasının ardından güncellenmiş bir yorum için Rekabet Bürosu’na ulaştı.

Son birkaç aydır İnovasyon Bakanı Francois-Phillippe Champagne, bakkallara artan gıda enflasyonu karşısında gıda maliyetlerini istikrara kavuşturmak için rekabetçi stratejiler geliştirmeleri yönünde çağrıda bulunuyordu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Loblaw indirimi mektuba yol açarken, MacGregor market fiyatlandırma uygulamalarına daha geniş bir bakış çağrısında bulunuyor.

MacGregor, “Bu kaygıların ciddiyeti göz önüne alındığında, Rekabet Bürosu’ndan, Loblaw tarafından alınan son kararlara özel olarak odaklanarak, büyük market perakendecileri tarafından kullanılan fiyatlandırma stratejileri hakkında kapsamlı bir araştırma yapmasını rica ediyorum” diye yazdı.

“Ekonomimizin bu önemli sektöründeki potansiyel rekabet karşıtı davranışların sonuçları geniş kapsamlıdır ve Kanadalı tüketicilerin korunmasını sağlamak için kapsamlı bir soruşturmanın gerekli olduğuna inanıyorum.”

– The Canadian Press’ten dosyalarla.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir