Neden 2023 Moğolistan’ı ziyaret etme yılı?

Editörün Notu: Bu CNN Travel dizisi, öne çıkardığı ülke tarafından destekleniyor veya sponsor ediliyordu. CNN, sponsorluk kapsamındaki makale ve videoların konusu, raporlanması ve sıklığı üzerinde tam editoryal kontrolü elinde bulundurmaktadır. politikamız.


Ulanbator, Moğolistan
CNN

Moğolistan, uzaklığı ve kısa yaz mevsimi nedeniyle uzun zamandır bir gözden kaçan hedef gezginler tarafından.

Ancak ülke, uluslararası ziyaretçiler için giriş koşullarını kolaylaştırarak ve altyapısını iyileştirerek turizme daha da açılmaya çalışırken, 2023 yılı bu noktaya ulaşmak için henüz en iyi zaman olabilir.

İşte gezginlerin uzun zamandır hayalini kurdukları Moğolistan ziyaretini şimdi planlamaya başlamaları için 10 neden.

Moğolistan hükümetinin 2023’ten 2025’e kadar “Moğolistan’ı Ziyaret Edilecek Yıllar” ilan etmesiyle birlikte, 34 ülkenin vatandaşları artık 2025 sonuna kadar ülkeyi vizesiz ziyaret edebilecek.

Danimarka, Fransa, Yunanistan, İtalya, Norveç, İspanya ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesinin eklenmesiyle vizeden muaf listedeki toplam ülke ve bölge sayısı 61’e çıktı.

Tam liste: Burada.

Yıllar süren gecikmeler, salgın ve birçok tartışmanın ardından yeni inşa edilen Cengiz Han Uluslararası Havaalanı nihayet 2021 yazında açıldı.

Yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya (eski havalimanının iki katı) hizmet verebilme kapasitesi, eklenen 500 yeni uçak park yeri ve iç hat uçuşlarının yanı sıra bütçe uçuşlarındaki artışı destekleyecek altyapıyla havalimanı, Türkiye için hoş bir katkıdır. Ülkenin turizmi büyütme çabaları.

EZNIS Airways’den Hong Kong’a ekonomik uçuşlar, havaalanının açılışından bu yana yeniden başlatıldı ve ABD’ye doğrudan uçuşların yeniden başlatılmasına yönelik görüşmelerin devam ettiği bildiriliyor.

Yakın zamanda açılan Cengiz Han Müzesi Moğolistan’ın çalkantılı tarihine güzel ve taze bir bakış sunuyor.

2.000 yılı aşkın bir süreye yayılan 10.000’den fazla eserin yer aldığı müze, Moğolların tarihini ve onların yarattıkları ve sonunda kaybettikleri imparatorluğu araştırıyor.

Müzenin eserleri, altı kalıcı ve iki geçici sergi salonuyla sekiz katta sergileniyor. Rehberli turlar her cumartesi ve pazar günü saat 10:00’dan 16:00’ya kadar İngilizce olarak ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Moğolistan'ın 2023 Gobi Ruhu festivali Ağustos ayında gerçekleşecek.

Çoğu insanın aklına Moğolistan denildiğinde akla gelen en son şey, dünyanın en büyük çöllerinden birinin kalbinde düzenlenen müzik festivalleri ve koruma odaklı sanat enstalasyonlarıdır.

Ama bu gibi festivaller sayesinde her şey değişiyor Oyun zamanı, Gobi’nin Ruhu, GİRİŞ Elektronik Müzik Festivali ve Kharkhorum 360 Görsel Sanat ve Müzik Deneyimi.

Dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası grupları, DJ’leri ve müzisyenleri, rapçiler, müzik grupları ve halk şarkıcılarından oluşan eklektik karışımın yanına yerleştiren ülke, festival severler için dünyanın en az önemsenen yerlerinden biri olabilir.

Yıllık Naadam Etkinlik her zaman Moğolistan’ı ziyaret etmek için harika bir neden olmuştur, ancak festivalin 100. yıl dönümünü henüz kutladığına göre 2023, katılmak için her zamankinden daha iyi bir zaman.

Festivalin kökenleri, savaşçılarını savaşlar arasında formda tutmak için at yarışı, güreş ve okçuluk yarışmalarını kullandığı Cengiz Han’ın günlerine dayansa da, Naadam ancak 100 yıl önce resmi olarak ulusal bir bayram haline geldi.

Bugün, Ulaanbaatar’da Ulusal Spor Stadı’nda düzenlenen festivalde, Büyük Han’ın günlerine göre biraz daha fazla heyecan var.

11 Temmuz açılış töreninde yer almak her zaman şehirdeki en zor biletlerden biridir.

Moğol usulü okçulukta şansınızı deneyin

Moğol okçuluğu geri dönüyor.

Atlı okçuluk, sporun en başarılı okçularından biri olan Altankhuyag Nergui ve okçuluk akademisi sayesinde Moğolistan’da yeniden canlanıyor. Namnaa.

Burada yerel halk, ata binmeden ve yeni buldukları becerileri başka bir seviyeye taşımadan önce Moğol okçuluğunun temellerini öğreniyor.

Yaz aylarında öğrenciler ve akademisyenler, ilgilenen izleyiciler için haftalık gösteriler düzenliyor. Akademi aynı zamanda bu yoğun sporu denemek isteyenler için gün boyu antrenmanlar da sunuyor.

Moğolistan’ın en eski geleneklerine hayat vermekten bahsetmişken, Moğol bichig’inin dirilişi veya yukarıdan aşağıya yazılan ve soldan sağa okunan geleneksel Moğol yazısı da son yıllarda büyük bir canlanma gördü.

Ziyaret edin Erdenesiin Khuree Moğol Kaligrafi Merkezi Bu önemli kültürel miras hakkında usta hattat Tamir Samandbadraa Purev’den bilgi almak için Karakurum’a gittik. Ve oradayken Tamir’in eserleriyle dolu yurtlara göz atın.

Moğol bir avcı avını yakalamak için altın kartalını gönderir.

Husqvarna’nın yeni Norden 901 Expedition motosikletinin çıkışını Nomadic Off-Road’un yeni duyurulan motosikletiyle eşleştirin Kartal Avcısı Turuve Moğolistan’daki en hızlı maceralardan birine sahipsiniz.

Tur, altı sürücüyü Ulaanbaatar’dan 1.700 kilometre uzaklıktaki Bayan-Ulgii’ye götürüyor; burada sürücüler sonunda ev sahibi Moğolistan’ın ünlü kartal avcılarıyla tanışıyor.

Bu maceradan daha hızlı olan tek şey Nomadic Off-Road’un turlarının tükenme oranıdır.

Profesyonel lapacı Joel Rauzy, 18 yıldır donmuş Khuvsgul Gölü’nde köpek kızağı turları düzenliyor.

Daha az kalabalık, daha düşük otel fiyatları ve dünyanın en büyük tatlı su göllerinden birinin tamamen donmuş halde olduğunu görme şansı ile Moğolistan’da kış, görülecek ve deneyimlenecek başka bir şeydir.

Rauzy’nin şirketi, Moğolistan Rüzgarı, her kişiye yolculuk için kendi kızağının ve köpeklerinin tahsis edildiği göl turları sunmaktadır. Rauzy’nin liderliğini takip eden mantarlar gölde bir döngü oluşturacak. Etkinlikler arasında buzda balık tutma yer alırken, gezginler kışlık yurtlarda kalır ve yolculuk boyunca göçebe ailelerle vakit geçirir.

İskandinav tasarımı Yeruu Lodge’da Moğolistan’ı vuruyor

Yeruu Lodge, İskandinav minimalizminden ilham alıyor.

Yeruu Nehri üzerindeki Selenge eyaletinin kalbinde yer alan otel, Yeruu Orman Evi Moğolistan’ı ilk kez 2017’de ziyaret eden Norveçli kurucu Eirik Gulsrud Johnsen’in buluşu.

Minimal İskandinav tarzı bir restoran ve yemek alanı, konukların kalabileceği bir avuç tam donanımlı yurt, iki petank kortu, kanolar, sürüş alanı, dağ bisikletleri ve yoga alanıyla orman evi doğa tutkunları için bir destinasyondur.

Tamamen şebekeden bağımsız olan orman evi, güneş panelleri ve termal ısıtma kullanımıyla çalışıyor ve mülkün tüm suyu mülk içindeki bir kuyudan geliyor ve kullanımdan sonra geri dönüştürülüyor.

Ayrıca kulübede kullanılan tüm cam, metal ve plastik de geri dönüştürülüyor ve yiyecek atıkları, tesiste sebze, meyve ve bitki yetiştirmek için kullanılan gübreye dönüştürülüyor.

Locanın Nisan 2023’te açılması planlanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir