New York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açtı | New York Times

New York Times, OpenAI ve Microsoft’a, içeriğinin üretken yapay zeka ve geniş dilli model sistemlerini eğitmek için kullanılması nedeniyle dava açtı; bu, şirketin milyarlarca dolar zarar görmesine yol açabilecek bir hareket.

telif hakkı ihlali davasıÇarşamba günü Manhattan federal mahkemesinde açılan davada, şirketlerin kendi sistemlerini oluşturmak için pek çok kaynaktan bilgi kopyalarken, New York Times içeriğine “özel önem” verdikleri ve “Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan bedava yararlanmaya çalıştıkları” iddia ediliyor. izin veya ödeme olmaksızın ikame ürünler oluşturmak için kullanarak”.

Davada, gazetenin “telif hakkıyla korunan haber makaleleri, derinlemesine araştırmaları, görüş yazıları, incelemeleri, nasıl yapılır kılavuzları ve daha fazlasının” yapay zeka ürünleri oluşturmak için “yasadışı kullanımının” The Times’ın bu hizmeti sağlama yeteneğini tehdit ettiği” iddia ediliyor. .

Dava, Times’ın bağımsız gazeteciliğinin demokrasi açısından “hayati” önemine itirazı içeriyor ve bunun “giderek nadir ve değerli” olduğunu öne sürüyor.

Yayıncının davası, Eylül ayında bir düzineden fazla yazarın yazılarını kullanması nedeniyle şirketi hedef alan bir dava da dahil olmak üzere bir dizi benzer davanın sonuncusu.

Dil öğrenme modelleri, geçtiğimiz yıl popülerlik patlamasından bu yana artan bir incelemeyle karşı karşıya kaldı; özellikle haber kuruluşları, araçların kendilerine atfedilen yanlış bilgileri yayacağından ve içeriklerini orijinal kaynağa tıklamaya teşvik etmeden kullanacağından endişe duyuyordu. ChatGPT, Kasım 2022’de kullanıma sunuldu ve yalnızca iki ayda 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Bir yıl sonra, 100 milyondan fazla kullanıcı haftada.

ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI, geçtiğimiz ay, hızlı büyüyen şirketin yönü ve kurulduğu temel güvenlik öncelikli ilkelere bağlılığını sürdürüp sürdürmemesi veya büyüme için daha az kısıtlanmış bir strateji izlemesi konusunda iç çatışmalar nedeniyle sarsılmıştı.

Çatışma, sözünü sakınmayan CEO Sam Altman’ın görevden alınmasıyla sonuçlandı, bunun ardından çalışanlar onun geri dönüşü için toplandı ve kendisi başarılı bir şekilde yeniden işe alındı. Araçlarının daha fazla yetenek geliştirmesi nedeniyle şirketin liderliğine odaklanan kargaşa, yapay zeka sistemlerini eğitmek için kullanılan bilgi sağlayıcıları ile teknoloji operatörleri arasında yoğunlaşan bir mücadeleyi ele almadı.

OpenAI, telif hakkıyla korunan materyalleri kurgu yazarları tarafından kullandığı için, biri de dahil olmak üzere birçok kez dava edildi. devam ediyor toplu dava. Getty fotoğraf arşivi dava açıldı Şubat ayında görüntülerinin kullanımı konusunda ayrı bir yapay zeka firması.

Times, davanın, şirketlerin Times materyallerini kullanımına ilişkin müzakerelerde bariz bir kesinti sonrasında sonuçlandığını bildirdi. Başvuruda Times, ticari anlaşmalar ve yapay zeka ürünleri etrafındaki “korkuluklar” da dahil olmak üzere “dostane bir çözüm” bulmak için fikri mülkiyet haklarının kullanımı konusunda teknoloji firmalarına başvurduğunu ancak tartışmaların durduğunu söyledi.

Dava aynı zamanda, Times’ın markasına potansiyel olarak zarar verebileceği söylenen, genellikle yanlış bir şekilde bir kaynağa atfedilebilecek yanlış bilgiler olan yapay zeka “halüsinasyonları” konusunu da ele alıyor. Microsoft’un Bing Chat’inde, “kalp açısından en sağlıklı 15 gıda” sonuçları da dahil olmak üzere yanlışlıkla Times içeriği olarak tanımlandığını iddia ettiği materyali tespit etti. Dava dosyasında, Times’ın haberinde bunlardan 12’sinden bahsedilmediği iddia ediliyor.

Times davası parasal bir iddia içermiyor ancak 80 milyar dolar değerindeki OpenAI ve 2,8 trilyon dolar değerindeki ortağı Microsoft’un “milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zararlardan” sorumlu tutulması gerektiğini söylüyor.

Davada ayrıca şirketlere, Times’ın telif hakkıyla korunan materyallerini kullanan tüm chatbot modellerini ve eğitim verilerini yok etmeleri çağrısında bulunuldu.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Yayınlanan materyallerin ChatGPT’yi eğitmek için kullanılmasıyla ilgili gerilim artarken OpenAI, endişeleri gidermeye yönelik ortaklıklar duyurdu. Bu ayın başında OpenAI ortaklık duyurdu Alman yayıncılık devi Axel Springer ile “çok çeşitli konularda güncel ve güvenilir içerik ekleyerek kullanıcıların ChatGPT deneyimini zenginleştirmek ve yayıncının OpenAI ürünlerine katkıda bulunmadaki rolüne açıkça değer vermek” için işbirliği yapıyoruz.

Open AI bir basın açıklamasında “Bu ortaklıkla, dünya çapındaki ChatGPT kullanıcıları Axel Springer’in medya markalarından seçilen küresel haber içeriklerinin özetlerini alacak” dedi ve sistemdeki bilgilerin “tüm makalelere atıfları ve bağlantıları içereceğini” ekledi. şeffaflık ve daha fazla bilgi”.

Axel Springer CEO’su Mathias Döpfner, “Kaliteyi, toplumsal uygunluğu ve gazeteciliğin iş modelini bir sonraki seviyeye taşımak için yapay zeka destekli gazeteciliğin fırsatlarını keşfetmek istiyoruz” dedi.

Microsoft yorum taleplerine yanıt vermedi.

OpenAI, e-postayla gönderilen bir açıklamada, “İçerik yaratıcılarının ve sahiplerinin haklarına saygı duyuyoruz” dedi. “New York Times ile devam eden görüşmelerimiz verimli oldu ve yapıcı bir şekilde ilerledi, dolayısıyla bu gelişme bizi hem şaşırttı hem de hayal kırıklığına uğrattı.”

Bu makale 28 ve 29 Aralık 2023’te değiştirildi. Yanlışlıkla Microsoft’un OpenAI’nin ana şirketi olduğu belirtildi; OpenAI’nin bir yatırımcısıdır. Ve Getty, daha önceki versiyonda belirtildiği gibi Eylül ayında değil, Şubat ayında ayrı bir yapay zeka firmasına görsellerini kullanması nedeniyle dava açtı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir