Öldürülen Kanadalı yardım görevlisinin babası, Blinken’a Gazze’de İsrail’e karşı ABD’nin daha sert bir duruş sergilemesi çağrısında bulundu

Amerika’nın üst düzey diplomatı, İsrail’in Gazze’deki World Central Kitchen yardım konvoyuna düzenlediği hava saldırısında John Flickinger’ın oğlunun öldürülmesi üzerine taziyelerini ilediğinde, Flickinger ne söylemek istediğini biliyordu.

Acılı baba, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e, İsrail’in Hamas yönetimindeki bölgelerdeki cinayetlerinin sona ermesi gerektiğini ve bunun gerçekleşmesi için ABD’nin Ortadoğu’daki en yakın müttefiki üzerindeki gücünü ve nüfuzunu kullanması gerektiğini söyledi.

Flickinger’ın Quebec’ten çifte ABD ve Kanada vatandaşı olan 33 yaşındaki oğlu Jacob Flickinger, 1 Nisan’daki insansız hava aracı saldırılarında öldürülen yedi insani yardım çalışanı arasındaydı.

John Flickinger Associated Press’e Cumartesi günü Blinken ile yaptığı 30 dakikalık görüşmeyi anlatırken, “ABD İsrail’e yardımı askıya almakla tehdit etseydi belki oğlum bugün hayatta olurdu” dedi.

Flickinger, Blinken’in herhangi bir yeni politika eylemi sözü vermediğini ancak Biden yönetiminin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kadere daha fazla özen göstermemesi halinde ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin değişebileceği yönünde güçlü bir mesaj gönderdiğini söyledi. Gazze’deki sivillerin

Hikaye reklamın altında devam ediyor

John Flickinger, “Bunun bardağı taşıran son damla olduğunu, ABD’nin yardımı askıya alacağını ve İsrail’in bu savaşı yürütme biçiminde değişiklik sağlamak için anlamlı adımlar atacağını umuyorum” dedi.

Kanada’dan ve dünyanın dört bir yanından günün en önemli haberleri için ihtiyacınız olan e-posta.

Flickinger, Blinken’in ayrıca 1 yaşındaki oğulları Jasper’a bakmakla yükümlü olan oğlunun ortağı Sandy Leclerc ile de konuştuğunu söyledi.

Saldırılarda Jacob Flickinger’ın yanı sıra üç İngiliz, bir Avustralyalı, bir Polonyalı ve bir Filistinli de hayatını kaybetti.

John Flickinger, oğlunu “hayattan daha büyük”, “sevgi dolu bir oğul, sadık bir baba ve yeni baba ve hayat arkadaşına çok sevgi dolu bir arkadaş” olarak tanımladı.

Jacob Flickinger, hayatta kalma eğitimi inzivaları düzenleyen ve dağcılık, kaya tırmanışı ve diğer macera etkinlikleriyle ilgilenen, açık hava tutkunu olarak hatırlandı. Sekiz ayı Afganistan’da olmak üzere yaklaşık 11 yılını Kanada Silahlı Kuvvetlerinde görev yaparak geçirdi.

Yaşlı Flickinger, oğlunun Gazze’ye gitmenin riskli olduğunu bildiğini, ancak bunu aile üyeleriyle tartıştığını ve yardım gruplarının yakın bir kıtlıkla karşı karşıya olduğunu söylediği Gazze’deki Filistinlilere yardım etme umuduyla gönüllü olduğunu söyledi.

Kendi kar amacı gütmeyen kuruluşu Breakthrough Miami’nin yeterince temsil edilmeyen öğrencilere akademik fırsatlar sunmasını ve onları üniversiteye hazırlamasını sağlayan Flickinger, “Sevdiği şeyi yaparken, yani başkalarına hizmet ederek ve yardım ederek öldü” dedi.

World Central Kitchen temsilcileri, İsrail ordusunu hareketleri ve konvoylarının varlığı konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İsrailli yetkililer drone saldırılarını bir hata olarak nitelendirdi ve Cuma günü ordu, iki subayın görevden alındığını ve diğer üç subayın da görevlerinden dolayı kınandığını söyledi. Ordu, memurların kritik bilgileri yanlış kullandığını ve angajman kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Ancak John Flickinger, kendi görüşüne göre grevin “yardım çalışanlarını korkutmaya ve insani yardım akışını durdurmaya yönelik kasıtlı bir girişim olduğunu” söyledi.

Flickinger, World Central Kitchen’ın o tarihten bu yana Gazze’ye gıda dağıtımını durdurduğunu ve İsrail’in “gıdayı silah olarak kullandığını” belirtti.

Flickinger, Kanada hükümetinin aileyle iletişim halinde olduğunu ve Leclerc ile Jasper’ın ailenin yaşadığı Kosta Rika’dan aileye daha yakın olmaları için Quebec’e geri taşınmaları için mali destek teklif ettiğini söyledi.

Flickinger, oğlunun naaşının, Filistin yetkilileri tarafından ölüm belgesinin verilmesine kadar Kahire’de olduğunu söyledi. Bu gerçekleştikten sonra aile, onların eyalete nakledilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptı.

&kopya 2024 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir