On yıldır süren kemer sıkma politikaları İngiltere’deki konsey bütçelerini nasıl sıkıştırdı | Yerel hükümet

Yollarda daha fazla çukur, daha az otobüs seferleri, kütüphaneler ve eğlence merkezlerinin kapılarını tamamen kapatması: Yerel yönetim bütçelerinin sıkıştığına dair kanıtlar on yılı aşkın bir süredir İngiltere genelinde artıyor.

Guardian’ın 13 yıllık konsey verilerine ilişkin özel bir analizi, kemer sıkma bütçeleri altında yerel harcama kalıplarının nasıl değiştiğini ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. 2010-11 ile 2022-23 yılları arasında kişi başına düşen net kültürel hizmet harcamaları gerçek anlamda yüzde 43, yol ve ulaşım harcamaları yüzde 40, konut harcamaları yüzde 35 ve planlama ve geliştirme harcamaları ise üçte bir oranında azaldı. bu yıl için kalemle kesilmiş kesimler.

Bazı harcama değişiklikleri, örneğin okulların akademileştirilmesinin finansmanın merkezi hükümete kaymasıyla sonuçlandığı eğitim alanında yıllar içinde değişen sorumlulukların bir sonucu olsa da, diğerleri büyük ölçüde bütçe baskısındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

2010-11 ile 2024-25 arasındaki belediye harcama gücünün çizgi grafiği

Hükümet Enstitüsü’nün rakamları, kısa süre önce duyurulan ekstra 500 milyon £’luk artıştan sonra konseylere tahsis edilen çekirdek paranın 2010-11 dönemine göre hala %10 daha düşük olacağını gösteriyor. Pek çok konsey daha da kötü durumda olacak: Great Yarmouth’un çekirdek harcama gücü 200-11 ile 2023-24 arasında yarıdan fazla azaldı; onu Hastings (-%49,5), Hyndburn (-%49,5) ve Burnley (-%48,3) izledi. Bu konseylerin tümü, sosyal bakım konusunda hiçbir sorumluluğu olmayan alt kademe konseylerdir, ancak yine de diğer hizmetler konusunda baskılarla karşı karşıyadırlar.

Konsey harcamalarındaki düşüş tablosu

Konseyler kemer sıkma ile çocuk sosyal bakımı (2010-11’den bu yana kişi başına %36 artış) ve evsizlik (harcamaların iki katından fazla arttığı) gibi temel alanlara daha fazla harcama yapma görevi arasında kalıyor. Sonuç olarak balta başka bir yere düştü.

Enflasyon ve nüfus artışı hesaba katıldığında, spor ve eğlence tesislerine yapılan net harcamalar 2022-23’te kişi başına 0,7 peniye düştü. Bu oran Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin iktidara geldiği dönemdeki 1,3 peniden %44 düştü. İngiltere 2010’dan bu yana neredeyse 400 yüzme havuzunu kaybetti.

Belediyeler aynı dönemde spor geliştirme ve toplumsal rekreasyon harcamalarını kişi başına %59 oranında, parklar ve açık alanlara yapılan harcamaları ise üçte bir oranında azalttı; kişi başına 2 peniden 1,4 peniye.

Alan grafiğine göre harcama

Toplum merkezleri ve kamu salonlarına yapılan harcamalar %39 oranında azaldı ve kütüphane harcamaları 2010-11’den bu yana yarı yarıya azaldı. Müze ve galeri harcamaları beşte iki oranında azalırken, tiyatro ve diğer halka açık eğlence harcamaları da %38 oranında azaldı.

Kültürel ve ilgili hizmetlerdeki harcama değişikliklerinin grafiği

Konseylerin daha az gösterişli işlevleri de kesildi. Belediyelerin boşalttığı alana özel sağlayıcıların girmesiyle, haşere kontrol bütçeleri gerçek anlamda üçte iki oranında azaldı. Ticaret standartları bütçeleri %50, sokak temizliği ise beşte birinden fazla azaldı. Kişi başına atık bertaraf ve toplama bütçeleri %11 oranında daraldı.

Bölge ve ilçe meclislerinden gelen harcamalar toplandığında, son 13 yılda İngiltere’nin neredeyse tamamında kültürel faaliyetlerde gerçek vadeli harcama kesintileri yaşandığı ve 10 bölgeden dokuzundan fazlasının otoyollar ve ulaşım hizmetlerinde bütçe kesintileri yaptığı görülüyor. Bazı konseyler diğerlerinden daha kötü etkilendi.

Bölgelerin yarısından fazlası 2010-11’den bu yana otoyol ve ulaşım harcamalarında %50’den fazla kesinti yaparken, beşte ikiden fazlası spor ve kültürel faaliyetlere yönelik harcamaları yarıdan fazla azalttı.

Son üç yılda iki iflas ilanı yayınlayan belediye Croydon, kişi başına düşen kültür ve spor net harcamalarında yüzde 85’lik düşüşle en büyük düşüşü gerçekleştirdi. Onu Herefordshire (-%81) ve Windsor ve Maidenhead (-%81) takip ediyor.

Net otoyollar ve ulaşım harcamaları açısından en keskin düşüşler Kuzey Yorkshire (-%97), Bath ve Kuzey Doğu Somerset (-%96) ve Lambeth ilçesinde (-%96) görüldü.

2010-11’den bu yana İngiliz belediye bölgelerinin %84’ünde konut hizmetleri harcamalarında kesintiler meydana geldi ve 49 bölgede %50’den fazla kesintiler yapıldı. South Tyneside (-%95), Knowsley (-%84) ve Slough (-%80) en büyük kesintileri kaydetti.

Unison sendikasının yerel yönetim başkanı Mike Short şunları söyledi: “Yıllardır kesintilerin yükünü zor durumdaki topluluklar çekiyor. Ancak son zamanlarda bu hız çığ gibi büyüdü ve konseylerin artık daha da az parası var.

“Temel hizmetler kesildiğinden en muhtaç olanlar temel desteği kaybetme olasılığı en yüksek olanlardır. Seviye atlamak çok şey vaat etti ancak ülkenin düşük gelirli kesimleri üzerinde gerçek bir etkisi olmadı. Daha fazla hizmet ortadan kalktıkça, etkilenen alanlar daha da geride kalıyor. Bu sonsuz düşüş döngüsü sona ermeli. Yerel yönetimlerin makul ve sürdürülebilir finansmanının gerçekleşmesi gerekiyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir