Oto hırsızlığı zirvesi başlarken daha sert cezalar masada: Trudeau – National

Kanada’da çalıntı arabaların sayısı hızla artarken, Başbakan Justin Trudeau otomobil hırsızlığına daha sert cezalar vermeyi düşündüğünü söylüyor.

Bu, Muhafazakar Lider Pierre Poilievre’nin de bu hafta ulusal salgına dönüşen durumu ortadan kaldırmak için önerdiği bir fikir.

Trudeau, perşembe günü Ottawa’da başlayan otomobil hırsızlığıyla mücadele konulu ulusal zirvedeki açılış konuşmasında daha sert cezalar verilmesi olasılığını gündeme getirdi.

Trudeau, “Öncelikle çetelerin ve organize suçun parçası olan bu suçluları durdurmamız gerekiyor” dedi.

“Ayrıca otomobil hırsızlığına karışan herkes için cezaların daha da güçlendirilmesini düşünüyoruz.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Feds, ulusal zirve arifesinde otomobil hırsızlığını önlemek için yeni önlemler getiriyor'


Federaller, ulusal zirve arifesinde otomobil hırsızlığını önlemek için yeni önlemler getiriyor


Pazartesi günü Poilievre, tekrar tekrar araba hırsızlığı yapanlara zorunlu üç yıl hapis cezası verilmesini de içeren Kanada’nın araç hırsızlığı kriziyle mücadele etme planını açıkladı. Buna yanıt olarak Adalet Bakanı Arif Virani, araba hırsızlarını cezalandıracak hükümlerin Ceza Kanunu’nda zaten mevcut olduğunu ve bu konuya yön veren organize suç şebekelerine odaklandığını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Pazartesi günü kabineye girerken Virani, “Pierre Poilievre’nin umutsuzca eksik olduğu şey, 16 yaşındakilere son derece cezalandırıcı önlemler almak istemesi” dedi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

“Toronto gibi yerlerde ve bu ülkenin çevresinde insanları güvende tutmak önemli. Ancak 16 yaşındaki bu çocuğun arkasında işleri kimin planladığını anlamak da önemli. Bu organize suçtur. Bunun arkasında organize suçlar var. Polisten bunu duyduk. Bizim de ele almaya çalıştığımız şey bu.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Otomatik hırsızlık artışı: Poilievre, karmaşık liman sorunuyla mücadele için 'tarayıcılar' ve '75 sınır ajanı' öneriyor'


Oto hırsızlığında artış: Poilievre, karmaşık liman sorunuyla mücadele için ‘tarayıcılar’ ve ’75 sınır ajanı’ öneriyor


Kanada Finans ve Leasing Derneği’nin Mayıs 2023 tarihli otomobil hırsızlığı raporu, Kanada’da her altı dakikada bir bir aracın çalındığını söylüyor.

2022’de araç hırsızlıkları Quebec’te yüzde 50, Ontario’da neredeyse aynı oranda, Atlantik Kanada’da ise yüzde 35 arttı. Aynı yıl yalnızca Toronto’da 9.600 araç çalındı; bu rakam 2015 yılına göre yüzde 300 daha fazla.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Liberaller hırsızlıkları engellemek için artan kamuoyu baskısıyla karşı karşıya kalırken, politikacılar, polis ve otomobil yöneticileri sorunla mücadele etmek için Ottawa’da toplanıyor.

— David Baxter’ın dosyalarıyla

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir