Ottawa, Acil Durumlar Yasası’nın kullanımını ‘mantıksız’ bulan mahkeme kararına itiraz etti

Ottawa, 2022 “Özgürlük Konvoyu” protestolarına yanıt olarak Acil Durumlar Yasası’nın uygulanmasının haksız olduğunu tespit eden Federal Mahkeme kararına itiraz başvurusunda bulundu.

Hükümet, Federal Temyiz Mahkemesi’nden, hükümetin olağanüstü hal kanununu kullanmasının anayasal hakların ihlaline yol açtığını tespit eden Ocak ayı kararını bozmasını istiyor.

Federal Liberaller, haftalarca Ottawa şehir merkezinde mevzilenen binlerce protestocuya ve sınır geçişlerini ablukaya alan yan protestolara yanıt olarak acil durum yetkilerini devreye soktu.

Kanada Sivil Özgürlükler Derneği ve diğerleri mahkemede Ottawa’nın acil durum tedbirlerini sağlam yasal gerekçeler olmaksızın uygulamaya koyduğunu savundu.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Federal Mahkeme Yargıcı Richard Mosley’in Liberallerin derhal itiraz etme sözü verdiği kararı, Kamu Düzeni Acil Durum Komisyonu’nun vardığı sonuçtan farklıydı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau'nun kamyon konvoyu sırasında Acil Durumlar Yasası'nı devreye sokması Şartı ve federal mahkeme kurallarını ihlal etti'


Trudeau’nun kamyon konvoyu sırasında Acil Durumlar Yasası’nı devreye sokması Şartı ve federal mahkeme kurallarını ihlal etti


Bu soruşturma, hükümetin yasayı kullanma konusunda çok yüksek yasal standartları karşıladığını ortaya çıkardı.

Perşembe günü sunulan belgelerde hükümet, Federal Mahkeme’nin yasayı “geçmişten edinilen bilgilerle” yürürlüğe koyma kararını gözden geçirerek ve 2022’de hükümetin elinde olmayan bilgilere dayanarak hata yaptığını da içeren iddiaları sıraladı.

Mahkeme, hükümetin vermesi gereken karara ilişkin kendi görüşünü ikame ederek de hata yaptığını belirtti.

Bunun yerine mahkemenin, hükümetin bir kamu düzeni acil durumunun mevcut olduğuna ve özel geçici önlemlerle çözülmesi gerektiğine “inanmak için makul gerekçelere sahip olduğuna karar vermesinin” makul olup olmadığına bakması gerektiğini söyledi.

Hükümet, mahkemenin Acil Durumlar Yasası’nın uygulanmasının Kanada Haklar ve Özgürlükler Şartı’nın ihlali olduğuna karar vermesinin de hatalı olduğunu savundu.

&kopya 2024 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir