Para, para, para: Abba’dan Benny ve Björn 900.000 £’luk ödemeyi paylaşıyor | Abba

Abba’nın yıldızları Benny Andersson ve Björn Ulvaeus, Mamma Mia!’nın arkasındaki yapım şirketinin kârındaki artışın ardından yaklaşık 1 milyon sterlinlik temettüyü paylaştılar. sahne müzikali ve film uyarlamaları.

İsveçli müzik efsaneleri, pop grubunun hitlerine dayanan müzikalin arkasındaki lisans ve yapım şirketi Littlestar Services’ten gişe rekorları kıran bir yılın ardından ödemeyi aldı.

Littlestar, ikilinin kontrolündeki şirketlere ve dizinin yapımcısı kurucu ortağı Judy Craymer’a 900.000 £ temettü ödedi.

Andersson ve Ulvaeus, 1972’de Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad ile grubu kurduklarından beri Abba’nın üretimlerinden gelir elde etmeye başarıyla devam ettiler.

Abba’nın Dancing Queen, Fernando ve Take a Chance on Me gibi uluslararası hitleri içeren arka kataloğu, filmlerden kitaplara ve tiyatro yapımlarına kadar çeşitli yan projelere yol açtı.

Müzisyenler, Craymer ve kontrol ettikleri şirketler temettü dışında Littlestar’dan toplam 5,7 milyon £ ücret aldı; bu rakam 2022’de 3,8 milyon £ idi. Buna prodüksiyonlardan ve müzik telif ücretlerinden elde edilen gelirler de dahildi.

Nisan ayında Mamma Mia! Novello tiyatrosunda sahnelenen ve Abba şarkılarını konu alan müzikal, Londra’daki dünya prömiyerinden bu yana 25. yılını kutlayacak.

Littlestar, bir önceki yıl 7,7 milyon £ olan gelirini 31 Mart 2023’e kadar 12,8 milyon £’a yükseltti. 2023 vergi öncesi karı, bir önceki yılki 316.000 £ seviyesinden 2,5 milyon £’a yükseldi ve bu, canlı performanslara yönelik pandemik kısıtlamaların son kısmından etkilendi. Şirket 2022 yılında temettü ödemedi.

Littlestar’ın yöneticileri, Avrupa, Avustralya ve ABD de dahil olmak üzere dünya genelindeki yapımlardan elde edilen gelirlerdeki artışın da yardımıyla bu yılın “çok başarılı” bir yıl olduğunu söyledi.

Şirket, hem orijinal Mamma Mia’yı tamamen yeniden yaratan gösterilerden gelir elde ediyor! müzikalin yerel dilde tasarımı ve koreografisinin yanı sıra yeniden işlenmiş amatör ve profesyonel versiyonları.

Ancak yöneticiler, maliyetlerdeki artış nedeniyle gelecek yıl da benzer ancak biraz daha düşük sonuçlar elde edilmesini beklediklerini söyledi.

Mamma Mia! 1999 yılında Londra’nın Batı Yakası’nda sahneye çıktı ve 440 şehirde 65 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Bir Yunan adasında geçen film, annesinin üç eski erkek arkadaşından hangisinin babası olduğunu öğrenmek isteyen bir gelin adayının hikayesini anlatıyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Başrollerinde Meryl Streep ve Pierce Brosnan’ın yer aldığı bir film haline getirilen filmin prömiyeri 2008’de yapıldı ve Cher, Meryl Streep ve Colin Firth’ün yer aldığı devam filmi 2018’de gösterime girdi.

77 yaşındaki Ulvaeus’un yaklaşık 300 milyon dolar (235 milyon £), Andersson’un (76) ise 200 milyon dolardan fazla kişisel serveti olduğu tahmin ediliyor.

2021 yılında Littlestar, HMRC belgeleri kendisinin ve kardeş şirketin, kurucularının zenginliğine rağmen personeline izin vermek için 50.000 £ aldığını gösterdiğinde incelemeyle karşı karşıya kaldı. Littlestar, o dönemde Birleşik Krallık’taki tiyatro prodüksiyonlarındaki çalışanların “mümkün olduğu kadar uzun süre işte kalmalarını sağlamak” için ücretsiz izne çıkarıldığını ve parayı geri ödemediğini söylemişti.

Grubun ticari çabaları arasında, Littlestar’ın bir parçası olmayan ve hayranlar tarafından övülen, grubun dijital avatarlarının 1970’ler ve 1980’lerdeki parlak günlerindeki görünümlerini yeniden yarattığı, amaca yönelik olarak inşa edilmiş bir arenada sahnelenen Abba Voyage konseri de yer alıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir