Parlamento devam ederken Kanadalılar için uygun fiyat en büyük endişe kaynağı: anket – Ulusal

Parlamenterlerin Pazartesi günü Ottawa’ya dönmesi ve Liberallerin anketlerde Muhafazakar Parti’nin biraz daha önünde yer alması nedeniyle, Kanadalılar için uygun fiyat sorunları ana öncelik haline geldi.

Ipsos’un Global News için özel olarak yaptığı anket, Kanadalıların yüzde 49’unun yiyecek gibi günlük ihtiyaç maddelerinin maliyetlerini düşürmenin en önemli endişeleri olduğunu ve parlamentonun yeni oturumunda parlamenterlerin odaklanmasını istediklerini ortaya çıkardı.. Bunu enflasyon ve faiz oranları (yüzde 45) ve uygun fiyatlı konuta erişim (yüzde 39) takip ediyor.

25 Ocak’taki Liberal parti toplantısı sırasında Temsilciler Meclisi Lideri Steve MacKinnon, ekonomik konuların bu oturumda hükümetin birinci önceliği olacağını söyledi.

MacKinnon, “Dolayısıyla ekonomi, Kanadalılar için hayatı kolaylaştıran ve konutları daha erişilebilir hale getiren günün gündemidir” dedi.

Bu mecliste hükümetin yasama gündeminin uygulanmasından sorumlu olan ve tartışmaları ve oylamaları planlamak için diğer partilerle birlikte çalışan Meclis lideri, sonbahar ekonomik beyanında yer alan, diş bakımının genişletilmesi ve yasaklama mevzuatı gibi önlemler üzerinde devam eden çalışmalardan bahsetti. yedek işçiler. Ayrıca yeni faturaların geleceğini de işaret etti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Önümüzde olacak başka girişimler de var. (Sunulacak) tüm yasa tasarılarını açıklamayacağım, ancak hükümetin önemli bir hattı var” dedi MacKinnon.

Ipsos’un Kanadalıların parlamento önceliklerine ilişkin anketinin bulguları.

Küresel Haberler

Ipsos anketine göre göçmenlik parlamentonun dördüncü en büyük önceliği; firma bunun Kanada için geleneksel olarak ilk beş konu arasında yer almadığını söylüyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Ankete katılanların yüzde yirmi ikisi bunun artık en önemli öncelik olduğunu söyledi.

Anketör, Kanadalıların uluslararası öğrenci sayıları da dahil olmak üzere göç politikasını konut arzı sıkıntısına bağladığını söylüyor.

Ankete katılanların yüzde 10’undan fazlasının belirlediği diğer yaygın olarak paylaşılan öncelikler arasında evsizlik, enerji maliyeti ve diş bakımı planı yer alıyor.

Liberaller Muhafazakar Parti’nin liderliğini sürdürüyor

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Anket ayrıca Muhafazakarların Liberaller karşısında hâlâ açık bir farka sahip olduğunu ancak Grits’in bunu tek haneli bir farka indirdiğini ortaya çıkardı.

Liberaller üç puan artışla yüzde 27’lik desteğe ulaştı. Muhafazakarlar dört puan geriledi ancak hâlâ yüzde 36’lık desteğin tadını çıkarıyorlar. HDP yüzde 20’de.

Bu, yaklaşık bir yıl içinde Liberallerin desteklerinin arttığını gördükleri ilk Ipsos anketi. Bu destek Kasım 2023’te yüzde 24’e ulaştı.

Bununla birlikte, Ontario’daki savaş alanında Muhafazakarlar, hem NDP’ye (yüzde 27) hem de Liberallere (yüzde 24) karşı yüzde 39’luk destekle hâlâ çift haneli bir liderliğin tadını çıkarıyor.

Ontario’daki ve özellikle Büyük Toronto Bölgesi’ndeki çok sayıda gezi, burayı – Quebec ile birlikte – herhangi bir potansiyel federal seçim kampanyasında siyasi partiler için çok önemli bir oyun alanı haline getiriyor.

Quebec’teki anketlerde Bloc Quebecois yüzde 34’lük destekle önde giderken, Liberaller de yüzde 31’lik oy oranıyla onları takip ediyor.

Ipsos, Atlantik Kanada’nın ana ulusal partiler arasında sıkı, üç yönlü bir yarış olduğunu söylüyor. Bu arada Muhafazakarlar’ın çift haneli liderliği batı eyaletlerinde ve 35 yaş üstü seçmenlerde de görülüyor.

Bu anketler Global News adına 19-22 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Bu anket için, 18 yaş ve üzeri 1.001 Kanadalıdan oluşan bir örneklemle çevrimiçi olarak röportaj yapıldı. Numune bileşiminin nüfus sayımı parametrelerine göre Kanada nüfusunun bileşimini yansıtmasını sağlamak için kotalar ve ağırlıklandırma kullanıldı. Ipsos çevrimiçi anketlerinin kesinliği bir güvenilirlik aralığı kullanılarak ölçülür. Bu durumda, 18 yaş üstü tüm Kanadalılar ankete katıldığında, anket ± 3,8 yüzde puanı dahilinde (20 üzerinden 19 kez) doğrudur. Nüfusun alt grupları arasında güvenilirlik aralığı daha geniş olacaktır. Tüm örnek anketler ve oylamalar, kapsam hatası ve ölçüm hatası dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere başka hata kaynaklarına tabi olabilir.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir