Playboy, MeToo sonrası bir marka yaratmak için Hugh Hefner ile bağlarını nasıl kesti?

Editörün Notu: Bu yorumda ifade edilen görüşler yalnızca yazarlara aittir. CNN çalışmalarını sergiliyor Konuşmahaber analizi ve yorum sağlamak amacıyla gazeteciler ve akademisyenler arasında yapılan bir işbirliğidir. İçerik yalnızca The Conversation tarafından üretilmektedir.Konuşma

Hugh Hefner, Playboy Magazine’i 70 yıl önce bu yıl başlattı. İlk sayıda Marilyn Monroe’nun bilgisi ve izni olmadan satın aldığı ve yayınladığı çıplak bir fotoğrafı yer alıyordu.

Hefner, Playboy markasını sayfalarında yer alan sayısız kadının sırtından inşa etmeye devam etti; bu kadınların güzelliği ve abartılı kadın cinselliği performansları nesiller boyunca okuyucularını eğlendirdi.

Aralık ayında 70. yıl dönümüne yaklaşan Playboy radikal bir değişim yaşadı. Derginin artık yayınlanmaması, Playboy Malikanesi’nin bir geliştiriciye satılması ve Londra’nın kalan son Playboy Kulübü’nün 2021’de kapanmasıyla Playboy’un geleceği nasıl olacak? Marka #MeToo sonrası dünyaya ayak uydurmak için değişiyor.

Hefner, film yapımcısı Harvey Weinstein’a yönelik iddiaların 2017’de ortaya çıkmasından bir ay önce vefat etti ve #MeToo hareketine ivme kazandırdı (cinsel saldırı ve tacizden sağ kalanların istismarcılara karşı seslerini yükselttiği).

DEVAMINI OKU: Seks, aşk ve arkadaşlık… yapay zekayla mı? İnsan-makine ilişkileri neden ana akım haline gelebilir?

Son yıllarda, çoğu yeniden değerlendirdi Hefner’ın mirası ve kadınlarla ilişkileri. 2022 tarihli belgesel dizisi “Playboy’un Sırları” (Birleşik Krallık’ta Kanal 4’te yayınlandı), model Sondra Theodore ve TV yıldızı Holly Madison da dahil olmak üzere birçok eski kız arkadaşının Hefner’a yönelik cinsel taciz suçlamalarını detaylandırıyordu.

Hefner ve Playboy’un kadınlarla ilişkisi karmaşıktı. Playboy bir erken destekçi kürtaj hakları, yardım fonu ilk tecavüz kiti ve bazen erken savunucu kapsayıcılık (örneğin transseksüel model Caroline “Tula” Cossey’nin Haziran 1981 sayısında yer alması). Ancak Playboy’da yer alan kadınların çoğu dar bir güzellik standardına uyuyor: zayıf, beyaz, sağlam vücutlu ve sarışın.

Bu arada Hefner’in kendisinden çok daha genç kız arkadaşlarıyla kişisel ilişkisi olduğu bildiriliyor takip edilen modeller kontrol ve duygusal istismar. Eski kız arkadaşı Holly Madison, 2015 tarihli anı kitabı “Down the Rabbit Hole”da Hefner’ın kendisine “yüceltilmiş bir evcil hayvan gibi” davrandığını tanımladı.

Hefner’in vefatı onun #MeToo hareketiyle hesaplaşmaktan kaçtığı anlamına geliyordu. Ancak Playboy buna yanıt vererek bir açıklama yayınladı: ifade Burada “Playboy’un Sırları”nda yer alan kadınlara destek doğrulandı ve Hefner’in eylemleri “iğrenç” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, markanın artık Hefner ailesine bağlı olmadığı ve şirketin mirasının seks pozitifliği ve ifade özgürlüğü değerleriyle uyumlu yönlerine odaklanacağı belirtildi.

DAHA FAZLA OKUYUN: ‘Milf’: Bayan Robinson’dan Stifler’in annesine kadar kısa bir kültürel tarih

Bugün Playboy, Hefner’in yaklaşık 70 yıl önce kurduğu şirketten çok farklı bir şirket. Şirkete göre Playboy çalışanlarının yaklaşık yüzde 80’i kadın olarak tanımlanıyor ve şirketin sloganı “Erkekler için Eğlence” yerine “Herkes için Zevk” olarak değişti. Şirketin hisseleri halka açık olup, yönetim kurulu ve yönetim kurulu üyelerinin %40’ı kadındır.

Şirket ayrıca Playboy Centerfold uygulaması aracılığıyla içerik oluşturucuların yönlendirdiği daha fazla içeriğe yöneldi. Abonelik içerik hizmeti OnlyFans’a benzer şekilde Playboy Centerfold, abonelerin “tavşanlar” olarak adlandırdığı yaratıcılarının içeriğini görüntülemesine ve onlarla etkileşime girmesine olanak tanır.

Playboy

Uygulamada, yaratıcılar (ya da tavşanlar) kendi vücutlarını istedikleri gibi canlandırabiliyor ve gücü tekrar ellerine veriyorlar. Belki de Playboy’un geleceği artık erkeklerin bakışına hizmet etmek değil, bunun yerine Hefner’in kendi kitabında göz ardı ettiği izleyici kitlesinin ta kendisidir. editörün ilk mektubu:

“Yaşları 18 ile 80 arasında bir erkekseniz Playboy tam size göre… Birinin kız kardeşi, eşi ya da kayınvalidesiyseniz ve yanlışlıkla bizi aldıysanız lütfen bizi arabanızdaki adama iletin. hayat ve Bayanlar Ev Arkadaşınıza geri dönün.

Playboy’un 2000’li yılların ortasındaki realite serisinin yıldızları Holly Madison ve Bridget Marquardt da hayranlar arasında yeniden canlanmanın tadını çıkarıyor.

“Yandaki Kızlar” 2004’te gösterime girdi. Program, Hefner’in üç kız arkadaşı Madison, Marquardt ve Kendra Wilkinson’ın hayatlarına odaklanıyordu. Bu, E’nin en iyi performans gösteren şovu oldu ve Playboy için yeni bir kadın izleyici kitlesi oluşturdu.

“Yandaki Kızlar” ataerkil müdahalelere rağmen karmaşık bir güçlenme hikayesiydi. Filmin üç kadın kahramanı, yalnızca Hefner’in birçok sarışın kız arkadaşından biri olarak bilinmekten, kendi başlarına ünlülere dönüştü.

Her biri sonunda Hefner’dan ayrıldı, Malikane’den ayrıldı ve başarılı kariyerlere öncülük etmeye devam etti.

Dizinin Madison, Marquardt ve Wilkinson’ı cinselliklerini ifade ederek neşe ve temsil bulan, güçlü, eğlenceyi seven ve karmaşık bireyler olarak tasvir etmesi belki de bu kadar çok kadın hayranı diziye çeken şeydi. Ancak kızların temsiliyet mücadelesi sırasında Hefner misilleme yaptı.

Bridget Marquardt ve Hugh Hefner, 2008'de Holly Madison ve Kendra Wilkinson'la birlikte.

Dizi, kızların her Playboy fotoğrafında son sözü kendisinin söylediğini, ayrıca sıkı sokağa çıkma yasakları ve harcama ödenekleri uyguladığını gösteriyor.

Madison ve Wilkinson’ın “Down the Rabbit Hole” ve “Sliding into Home” adlı anılarında, üretimin sürekli olarak kendilerini baltaladığını iddia ediyorlar. İlk sezon için onlara ödeme yapmayı reddettiler, dördüncü sezona kadar onlara itibar etmediler ve sansürsüz çıplak vücutlarını izinsiz olarak yabancı yayınlarda ve DVD yayınlarında yayınladılar.

DEVAMINI OKU: #MeToo uzayda: Cinsel taciz ve saldırı potansiyelini Dünya’dan uzakta ele almalıyız

Hayranların “The Girls Next Door”a olan ilgisi güçlü olmaya devam ediyor. Ağustos 2022’de Madison ve Marquardt, önceki oyun arkadaşlarıyla röportaj yaptıkları ve hayranlarla etkileşime girdikleri “Girls Next Level” adlı podcast’lerini yayınladılar. Ayrıca bölümleri kendi bakış açılarından özetliyorlar ve programda çalışma deneyimlerini ortaya koyuyorlar.

Şubat 2023 itibarıyla 10 milyon indirme sayısına ulaşan podcast’in, “The Girls Next Door”un son bölümünden 14 yıl sonra elde ettiği başarı, Playboy markasının kültürel mirasına ışık tutuyor. Ayrıca Hefner’in orijinal editörünün notuna rağmen Playboy’un bazı kadınlarda yankı uyandırdığını da gösteriyor.

Playboy artık, Playboy’un eski sayılarında bulunan kadın görüntülerinin, başkalarının kendi cinselliklerinden keyif almaları için ilham kaynağı olabileceği Hefner sonrası bir çağda. Şirketin geleceği ne olursa olsun, Playboy konsepti kamu malı haline geldi; her Cadılar Bayramı’nda Playboy tavşanı kostümlerinin ortaya çıkması, arsız Playboy logosu dövmelerinin popülaritesi veya markalı iç çamaşırı ve giysiler.

#MeToo sonrası dönemde Playboy’un kadınları sesini yükseltiyor ve yönetimi devralıyor. Konağın kapıları kapanınca tavşanlar sonunda markayı kendilerine aitmiş gibi geri alıyorlar.

Üstteki Resim: Hugh Hefner, 1966’da Londra’da Playboy “tavşanlarıyla”.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir