Poilievre, otomobil hırsızlığını önlemek için X ışınlarının kullanılmasını istiyor. Liberaller sorunun daha karmaşık olduğunu söylüyor

Muhafazakar Lider Pierre Poilievre, otomobil hırsızlıklarını engellemek için limanlardan daha fazla X-ışını tarayıcısı satın almayı planladığını söylerken, Liberaller bu suçlara fren koymanın daha karmaşık olduğunu savunuyor.

Bu konu, artan araç hırsızlığı oranları ve hükümetin kolluk kuvvetleri ve diğer yetkililerle Perşembe günü için bir zirve çağrısı yapması nedeniyle bu hafta siyasi partilerin odak noktası haline geldi.

“Perşembe günkü otomobil hırsızlığı zirvesinde yapmayı hedeflediğimiz şey, sorunun limanlarla ilgili bir konu olduğunun bilincinde olarak sorunun çeşitli düzeylerini ele almak. Ancak öne sürmemiz gereken tek endişe bu değil” dedi Hazine Kurulu Başkanı Anita Anand Salı sabahı.

Son derece ciddi bir durumun iyileştirilmesinde hepimizin rol oynayabilmesi için Perşembe günü taraflarla birlikte bir eylem planı geliştirmeyi umuyoruz.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Anand, bunun son derece karmaşık bir konu olduğunu ancak limanların ve yerel kolluk kuvvetlerinin araçları takip edebilen teknolojiye ayak uydurabilmesi gerektiğini söyledi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Otomobil hırsızlığı salgını Kanada limanlarıyla ilgili, federaller 'karmaşık' konuyu tartışacak: Anand'


Oto hırsızlığı salgını Kanada limanlarıyla ilgili, federaller ‘karmaşık’ konuyu tartışacak: Anand


2022’de Quebec’te araç hırsızlıkları bir önceki yıla göre yüzde 50 artarken Ontario’da da neredeyse aynı artış görüldü. Atlantik Kanada’da araç hırsızlıklarında yüzde 35’lik bir artış görüldü.

Montreal Limanı’nda konuşan Poilievre, ilk olarak Pazartesi günü açıklanan yeni bir politika önerisini duyurdu: Çalınan üç araba için zorunlu üç yıl hapis cezası.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Adalet Bakanı Arif Virani, araba hırsızlarını cezalandıracak hükümlerin Ceza Kanunu’nda zaten bulunduğunu ve bu konuya yön veren organize suç şebekeleri üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Virani kabineye girerken şöyle konuştu: “Pierre Poilievre’nin umutsuzca eksik olduğu şey, 16 yaşındakilere son derece cezalandırıcı önlemler almak istemesi.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Toronto gibi yerlerde ve bu ülkenin çevresinde insanları güvende tutmak önemli. Ancak 16 yaşındaki bu çocuğun arkasında işleri kimin planladığını anlamak da önemli. Bu organize suçtur. Bunun arkasında organize suçlar var. Polisten bunu duyduk. Bizim de ele almaya çalıştığımız şey bu.”

Poilievre atış nedir?

Montreal Limanı’na döndüğünde Poilievre, Kanada’dan gönderilen çalıntı araç sayısının artmasından Trudeau’nun Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı’nı (CBSA) “kötü yönetmesini” sorumlu tuttu.

“Journal of Montreal’e göre (Montreal Limanı), ülkemizden bu limandan ayrılan yarım milyondan fazla konteyneri denetlemek için yalnızca beş memura sahipti. Çılgın bir beceriksizlik,” dedi Poilievre.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Poilievre, CBSA yönetim danışmanlığı sözleşmelerine aktarılan 165 milyon doları kesmeyi ve bu parayı Kanada’nın en büyük dört limanına (Montreal, Vancouver, Prince Rupert ve Halifax) 24 X-ray tarayıcı satın almak için kullanmayı teklif etti. Makinelerin saatte 150 konteynere kadar tarama yapabildiğini söyledi.

Tory lideri ayrıca limanlarda çalıntı araçları aramaya odaklanacak 75 CBSA memurunu daha işe almayı planladığını söyledi.

Poilievre bu planın 135 milyon dolara mal olacağını iddia ediyor.

Poilievre, “Araba hırsızlığını frenlemeye yönelik sağduyulu planımız, limanlarımızın güvenliğini sağlamak ve araba hırsızlarını hapse atmaktır” dedi.

Geçen ay Global News’e konuşan Det. Ottawa Polis Teşkilatı’ndan Scott Herriot, başkentte çalınan birçok aracın genellikle bir yere götürüldüğünü ve yaklaşık iki saat uzaklıktaki Montreal Limanı’na gitmeden önce bir nakliye kasasına yüklendiğini söyledi.

“Bazen bazı şeylerin röntgeni çekilir. Bazen bazı şeyler öyle değildir” dedi.

Dedektifin eklediği araçlar, bu aramalarda genellikle kaçak malların öncelik listesinde uyuşturucu ve silahlar kadar üst sıralarda yer almıyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Poilievre büyük şehirlerdeki otomobil hırsızlıklarındaki artıştan 'yakala ve bırak' adalet sistemini sorumlu tutuyor'


Poilievre, büyük şehirlerdeki otomobil hırsızlıklarındaki artıştan ‘yakala ve bırak’ adalet sistemini sorumlu tutuyor


Virani, bu konuların tam olarak Perşembe günkü zirvede ele almak istedikleri konular olduğunu söyledi. Cevap aradıkları temel soruların limanlarda hangi kaynakların eksik olduğu, yerel polisin hangi kaynaklara ihtiyaç duyduğu ve Ceza Kanununda ne gibi değişikliklere ihtiyaç duyulduğu olduğunu söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ayrıca Virani, otomobil endüstrisinden araç güvenlik önlemleri konusunda daha fazla bilgi almak isteyeceklerini de söyledi. Virani, Kanada Yenilik, Bilim ve Sanayi Bakanı François-Philippe Champagne’ın katılımcılar arasında yer alacağını söyledi.

“Otomobil endüstrisinin de araçların daha iyi bir tabirle ‘çalınabilir’ olmamasını, ikinci olarak da daha iyi olmalarını sağlama sorumluluğunu üstlenmesini sağlamak için Bakan Champagne’i görüşmeye dahil ediyoruz. ) izleme,” dedi Virani.

Bu arada Poilievre, insanlardan çalıntı araçları AirTags kullanarak takip ettiklerini ve bunların gemiye yüklenip yurtdışına götürülmesini izlediklerini duyduklarını söyledi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir