Rapora göre Lake Powell’ın toplam kapasitesi daralıyorCNN

Yeni bir rapor, ABD’deki en büyük ikinci insan yapımı rezervuar olan Lake Powell’ın, Glen Canyon Barajı’nın inşa edildiği 1963 yılından bu yana potansiyel depolama kapasitesinin yaklaşık %7’sini kaybettiğini gösteriyor.

Çok yıllık yoğun kuraklıktan kaynaklanan su kaybına ek olarak, ABD Jeoloji Araştırması ve Islah Bürosu rapor bulunduLake Powell, 1963 ile 2018 yılları arasında yıllık ortalama 33.270 dönüm-fit (11 milyar galon) depolama kapasitesi kaybıyla karşı karşıya kaldı.

Bu, National Mall’daki Reflecting Pool’u yaklaşık 1.600 kez doldurmaya yetecek kadar su.

Rapora göre, Colorado ve San Juan nehirlerinden gelen çökeltiler nedeniyle rezervuarın kapasitesi daralıyor. Bu çökeltiler rezervuarın dibine yerleşerek rezervuarın tutabileceği toplam su miktarını azaltır.

Islah Bürosu’nun verilerine göre Pazartesi itibarıyla Lake Powell’ın yaklaşık %25’i doluydu.

Kuraklık nedeniyle halihazırda su sıkıntısı ve aşırı orman yangınlarıyla karşı karşıya olan bir bölge için bu kötü bir haber. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi kuraklık uzmanları geçen hafta bu koşulların önümüzdeki aylarda – kötüleşmese de – en azından devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Powell Gölü, Colorado Nehri Havzasında önemli bir rezervuardır. Hem Powell Gölü hem de yakınlardaki ülkenin en büyük rezervuarı olan Mead Gölü endişe verici bir oranda tükendi. Ağustos ayında federal hükümet, Mead Gölü’ndeki su seviyesinin eşi görülmemiş düşük seviyelere düşmesinin ardından ilk kez Colorado Nehri’nde su kıtlığı ilan etti ve bu durum Güneybatı’daki eyaletler için Ocak ayından itibaren zorunlu su tüketimi kesintilerini tetikledi.

Geçtiğimiz hafta Powell Gölü’nün deniz seviyesinden 3.525 feet yükseklikteki kritik eşiğin altına düşmesi, Batı’daki milyonlarca insanın elektriğe güvendiği su temini ve hidroelektrik üretimi konusunda ek endişelere yol açtı.

Colorado boyunca azalan su kaynağının önemi göz ardı edilemez.

Sistem, yedi Batı eyaletinde ve Meksika’da yaşayan 40 milyondan fazla insana su sağlıyor. Powell ve Mead Gölleri, kırsal çiftlikler, çiftlikler ve yerli topluluklar da dahil olmak üzere bölgedeki pek çok kişi için kritik bir içme suyu ve sulama kaynağı sağlıyor.

ABD İçişleri Bakanlığı Su ve Bilimden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tanya Trujillo, “Geleceğe yönelik plan yaparken Powell Gölü’ndeki su mevcudiyetine ilişkin net bir anlayış sağlamak için bu rapor gibi mevcut en iyi bilimsel bilgilere sahip olmamız hayati önem taşıyor” dedi. , bir açıklamada söyledi. “Colorado Nehri sistemi, 22 yıllık kuraklığın etkileri ve iklim değişikliğinin artan etkileri de dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir