Rolls-Royce, maliyet kesintileri ve küresel gerginliklerin ortasında iki katından fazla kâr elde etti | Rolls Royce

İngiliz havacılık ve savunma şirketi Rolls-Royce, dünya çapında artan askeri gerilimin ortasında maliyetleri düşürüp rekor kıran siparişler bildirerek yıllık kârını iki katından fazla artırdı.

Geçen yıl görevi devraldığında şirketi “yanan bir platform” olarak tanımlayan CEO’su Tufan Erginbilgic’in yönetimindeki dönüşüm programıyla ilgili beklentilerin aşılmasının ardından şirketin hisseleri neredeyse yüzde 8 arttı.

Şirket, gelecek yılın sonuna kadar 2.500 kişiyi işten çıkarma planları da dahil olmak üzere tasarruf yaparak kârlılığı artırma planlarının “iyi yolda” olduğunu söyledi.

Analistler ayrıca savunma işindeki artan performansı, silah üreticisi BAE Systems’in Ukrayna ve İsrail-Gazze savaşları sırasında daha yüksek kar elde etmesinden bir gün sonra, giderek belirsizleşen siyasi ortama bağladılar.

Rolls-Royce, 2022’deki 652 milyon sterline kıyasla 2023’te 1,6 milyar sterlin kâr bildirdi.

Havacılık ve uzay mühendisliği uzmanı, maliyet tasarruflarının yanı sıra beklenenden daha iyi gelir bildirdi; ana ulaşım, savaş ve denizaltı pazarlarındaki satışlar arttıkça bu gelir %22 artışla 16,5 milyar £’a yükseldi.Rolls-Royce, motor uçuş saatlerinin önemli bir performans ölçüsü olduğunu söyledi. grup – 2019’da Kovid-19 salgını öncesindeki seviyelerin %88’ine ulaştı ve yıllık bazda %36 arttı.

Büyük motor siparişlerinin 2007’den bu yana en yüksek seviyede olduğunu ekledi ve büyük motor uçuş saatlerinin 2024’te pandemi öncesi seviyelere geri döneceğini, hatta bu seviyeleri aşacağını tahmin etti.

Şirket, savunma sipariş defterinin, Avustralya, İngiltere ve ABD arasındaki Aukus denizaltı savunma anlaşması için verilen sözleşmelerle desteklenen, yıl sonu itibarıyla rekor 9,2 milyar £’a ulaştığını söyledi.

ABD hava kuvvetlerinin B-52 bombardıman uçağı filosu için yeni F130 motorlarının artan üretimi ve küresel savaş havası programındaki çalışmaları sayesinde savaş bölümündeki satışlar da arttı.

GCAP, Birleşik Krallık’ta Tempest olarak bilinecek ve 2035’ten itibaren Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Eurofighter Typhoon’unun yerini alması planlanan yeni nesil gizli savaş uçağını inşa etmek üzere Birleşik Krallık, İtalya ve Japonya arasındaki bir işbirliğidir.

Borsa komisyoncusu AJ Bell’in yatırım direktörü Russ Mould, Rolls-Royce’un “artan küresel gerilimler nedeniyle” ülkelerin askeri harcamalara öncelik vermesi nedeniyle iyileşen bir görünümden yararlandığını söyledi.

Kendisi, bunun Erginbilgic yönetimindeki maliyet kesintileriyle birleştiğinde Rolls-Royce’un temel kazancın önümüzdeki yıl 1,7 milyar £ ile 2 milyar £ arasına çıkacağı yönündeki öngörüsünü haklı çıkardığını söyledi.

Şirket, planların bir parçası olarak 2.000 ila 2.500 arasında görevin alınacağını açıkladığında Ekim ayında açıklanan 400 milyon £ ila 500 milyon £ arası maliyet tasarrufu hedefinin yaklaşık 150 milyon £’una ulaştığını söyledi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Guardian’a konuşan Erginbilgic, şirketin artık işi aldıktan sonra “yanan platform” olmadığını söyledi.

“Rekabet açığımız vardı. Rekabet açığını kapatıyoruz. Nakit ya da kar elde etmiyorduk. Rekor paramız var. Yapacak daha çok işimiz var ama dönüşüm eylemlerimize bakıldığında çok iyi ilerleme kaydettik” dedi.

Erginbilgic, şirketin kendi liderliği altında nakit üretimini nasıl iyileştirdiğine dair bir örnek vererek, Rolls-Royce’un daha önce Kovid’den etkilenen isimsiz bir havayoluna olan 100 milyon £ borcunu sildiğini ancak şimdi bu tutarı telafi etmesinin beklendiğini söyledi.

Şirketin 2027 yılına kadar ulaşacağı hedefler belirledi; buna 2,5 milyar £ ile 2,8 milyar £ arasındaki işletme karı da dahil. Şirketin artık bu hedeflere planlanandan önce ulaşabileceğini ve borç seviyelerini “yakın vadede” düşürdükten sonra temettüyü geri almayı umduğunu söyledi. Hissedarlar en son 2019’da ödeme aldı.

Ancak Rolls-Royce, tedarik zincirindeki zorlukların iki yıl daha devam edeceği konusunda uyardı. Aynı zamanda jeopolitik belirsizlik ve enflasyondan kaynaklanan baskılara da işaret etti.

Son işten çıkarmalardan önce 42.000 kişiyi istihdam eden Rolls-Royce, Ekim ayında dönüşüm planının son aşamasında “tekrarlamayı” ortadan kaldırmayı ve maliyet verimliliği sağlamayı planladığını söyledi.

Planlar arasında, grubun ölçeğinden yararlanarak maliyetleri azaltmak için yeni bir satın alma bölümü oluşturulması ve bu maliyetlerin 1 milyar £ kadar düşürülmesi yer alıyor. Ayrıca insan kaynakları ve finans gibi bazı arka ofis operasyonlarının birbirine yakınlaştırılacağı da belirtildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir