Saskatchewan yargıcı zamir kanunu itirazını kabul etti

REGINA – Bir yargıç, Saskatchewan hükümetinin okulda isimlerini veya zamirlerini değiştirmek isteyen 16 yaşın altındaki çocuklar için ebeveyn iznini gerektiren yasasına karşı mahkeme itirazının devam edebileceğine karar verdi.

Yargıç Michael Megaw, Haklar ve Özgürlükler Şartı’nın hükümleri uygulansa bile mahkemenin Haklar ve Özgürlükler Şartı’na ilişkin itirazları dinleyebileceğini söyledi.

İlgili videolar

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Regina’daki bir LGBTQ grubu olan UR Pride’ın avukatları, yasanın güvenli bir eğitim ortamına sahip olan cinsiyet çeşitliliğine sahip gençlerin haklarını sınırladığını öne sürerek geçen ay Megaw’a bu mücadeleye izin verme çağrısında bulundu.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Saskatchewan hükümetinin avukatları, yasanın Şart’ı ihlal etmediği ve cinsiyet farklılığı olan çocukların çıkarına olduğu gerekçesiyle yargıcın itirazı reddetmesini istedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Saskatchewan ve Alberta'nın ebeveyn izni politikasının karşılaştırılması'


Saskatchewan ve Alberta’nın ebeveyn izni politikasının karşılaştırılması


Eyalet, Başbakan Scott Moe hükümetinin yasayı çıkarmak için bu maddeyi kullanması nedeniyle Şart’ın ihlal edilmediğini söylüyor.

Bununla birlikte, bu madde, hükümetlerin Şart’ın belirli haklarını beş yıl boyunca geçersiz kılmasına olanak tanıyan, nadiren kullanılan bir önlemdir.

The Canadian Press’in bu raporu ilk olarak 16 Şubat 2024’te yayınlandı.

&kopya 2024 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir