Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü, farklı ırklardan girişimcileri etkileyen eşitsizliklerin giderilmesine yönelik çağrıları yeniliyorCNN

Silikon Vadisi Bankası’ndaki müşteriler geçen ay milyarlarca dolar çekmek için akın ettiğinde, risk sermayedarı Arlan Hamilton, bordro fonlarına erişimlerini kaybetme konusunda paniğe kapılan siyahi kuruculardan bazılarına yardım etmek için devreye girdi.

Yaklaşık 10 yıllık iş tecrübesine sahip siyahi bir kadın olarak Hamilton, startup kurucularının seçeneklerinin sınırlı olduğunu biliyordu.

SVB, kendisi gibi yeterince temsil edilmeyen topluluklardan insanlara hizmet verme konusunda bir üne sahipti. Başarısızlığı, sektör uzmanlarının bankacılık sektöründe borç verme ayrımcılığına ve bunun sonucunda farklı ırklardan insanlar için sermaye eşitsizliklerine ilişkin endişelerini yeniden alevlendirdi.

Backstage Capital’in 43 yaşındaki kurucusu ve yönetici ortağı Hamilton, konu farklı etnik kökenden girişimcilere gelince şunları söyledi: “Biz zaten daha küçük bir evdeyiz. Zaten cılız bir kapımız ve daha ince duvarlarımız var. Dolayısıyla bir kasırga geldiğinde daha sert vurulacağız.”

1983’te kurulan orta ölçekli Kaliforniya teknoloji kredi kuruluşu, 10 Mart’ta iflas etmeden önce 2022’nin sonunda Amerika’nın 16. büyük bankasıydı. SVB, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki girişim destekli teknoloji ve yaşam bilimleri şirketlerinin neredeyse yarısına bankacılık hizmetleri sağlıyordu.

Hamilton, sektör uzmanları ve diğer yatırımcılar CNN’e bankanın azınlık girişimcilerinden oluşan bir topluluğu teşvik etmeye ve onlara hem sosyal hem de finansal sermaye sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Hamilton, SVB’nin azınlık girişimcilerine yönelik konferanslara ve ağ kurma etkinliklerine düzenli olarak sponsor olduğunu ve SVB’nin yıllık Siyah Girişim Durumu Raporu Siyah yatırımcıları birbirine bağlayan ve güçlendiren kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan BLK VC’nin öncülüğünde.

Girişimcileri yatırımcılarla ve mentorlarla buluşturmak amacıyla 2004 yılında kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Rising Tide Capital’in 25 yıllık girişimcisi ve ilerleme ve inovasyondan sorumlu başkanı Joynicole Martinez, “Diğer bankalar hayır derken, SVB evet derdi” dedi.

Martinez aynı zamanda iş ve kariyer koçlarına yönelik yalnızca davetle kabul edilen bir kuruluş olan Forbes Koçlar Konseyi’nin resmi üyesidir. SVB’nin farklı etnik kökenden girişimciler için paha biçilmez bir kaynak olduğunu söyledi ve müşterilerine şunları sundu: indirimli teknoloji araçları ve araştırma finansmanı.

Birçok kadın ve farklı ırktan insanlar geri çevrildiklerini söylüyor

Uzmanlar, azınlık işletme sahiplerinin, ayrımcı borç verme uygulamaları nedeniyle sermayeye erişimde uzun süredir zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Veriler Küçük İşletme Kredi Anketi12 Federal Rezerv bankasının tamamının işbirliğiyle hazırlanan araştırma, banka ve banka dışı krediler için reddedilme oranlarında farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Anket, 2021’de Siyahların liderliğindeki şirketlerin yaklaşık %16’sının, aradıkları toplam işletme finansmanı miktarını bankalardan aldığını, buna karşılık Beyazların sahip olduğu şirketlerin %35’inin bankalardan aldığını gösteriyor.

“Kredi verme ve bankacılığın doğasında tarihi, sistemik ve bariz bir ırkçılık olduğunu biliyoruz. Martinez, CNN’e şöyle konuştu: “Buradan başlamalıyız ve parmak uçlarına gitmemeliyiz.”

Asya Bradley, Siyah Amerikalıların nesiller boyu zenginlik oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir finansal hizmetler şirketi olan Kinley gibi çok sayıda teknoloji şirketinin göçmen kurucusudur. SVB’nin çöküşünün ardından Bradley, 1000’den fazla göçmen işletme kurucusundan oluşan bir WhatsApp grubuna katıldığını söyledi. Grubun üyelerinin birbirlerini desteklemek için hızla harekete geçtiklerini söyledi.

Bradley, göçmen kurucuların çoğu zaman ABD’de Sosyal Güvenlik numaraları veya daimi adresleri olmadığını ve onları tanımayan bir sistemde fon bulmanın farklı yolları üzerinde beyin fırtınası yapmanın çok önemli olduğunu söyledi.

“Topluluk gerçekten özeldi çünkü o zamanlar bu insanların çoğu, farklı yerlerde hesap alma konusunda başarıya ulaşmak için yaptıkları farklı şeyleri paylaşıyorlardı. Bradley, ayrıca farklı bölgesel bankaların ayağa kalkıp ‘Hey, SVB’de hesaplarınız varsa size yardımcı olabiliriz’ diyen farklı bölgesel bankaları da paylaşabildiler” dedi.

Bradley, pek çok kadının, farklı etnik kökenden insanların ve göçmenlerin SVB gibi toplumsal veya bölgesel bankaları tercih ettiğini çünkü bunların “en büyük dört banka”dan (JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citibank) genellikle reddedildiğini söylüyor.

Onun durumunda Bradley, erkek kardeşi onun adına imza attığında yalnızca “en büyük dört bankadan” birinde ticari hesap açabildiğinden cinsiyetinin bir sorun olabileceğini söyledi.

“İlk dördü bizim işimizi istemiyor. İlk dördü bizi sürekli olarak reddediyor. İlk dört bize hak ettiğimiz hizmeti vermiyor. Bradley, “İşte bu yüzden topluluk bankalarına ve SVB gibi bölgesel bankalara gittik” dedi.

İlk dört bankanın hiçbiri CNN’e yorum yapmadı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sekiz finans kurumunu temsil eden bir kuruluş olan Finansal Hizmetler Forumu, bankaların ekonomik ve ırksal eşitsizliği gidermek için 2020’den bu yana milyonlarca dolar taahhüt ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, CNN’den Poppy Harlow’a, bankasının ülke çapındaki Siyah ve Kahverengi topluluklara yönelik 30 milyar dolarlık taahhüdünün bir parçası olarak şubelerinin %30’unun düşük gelirli mahallelerde bulunduğunu söyledi.

Wells Fargo, bankanın yetersiz hizmet alan topluluklara ulaşmaya yönelik son girişimlerini tartışan 2022 Çeşitlilik, Eşitlik ve Katılım raporuna özellikle dikkat çekti.

Banka, Siyahi ve Afrikalı Amerikalı girişimciler tarafından kurulan veya yönetilen işletmelere yönelik 50 milyon dolarlık bir başlangıç, başlangıç ​​ve erken aşama sermaye fonu olan Siyah Girişimci Fonu’nu başlatmak için geçen yıl Siyah Ekonomik İttifakı ile ortaklık kurdu. Wells Fargo, Mayıs 2021’den bu yana 13 Azınlık Emanet Kurumuna yatırım yaparak siyahların sahip olduğu bankaları destekleme yönündeki 50 milyon dolarlık taahhüdünü yerine getirdi.

Siyahların sahip olduğu bankalar, geleneksel olarak dışlanan bu topluluklarda kredi açığını kapatmak ve ekonomik güçlenmeyi teşvik etmek için çalışıyor, ancak sayıları yıllar geçtikçe azalıyor ve ellerinde en iyi bankalara göre çok daha az varlığa sahipler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyahilerin sahip olduğu en büyük banka olan OneUnited Bank, 650 milyon doların biraz üzerinde bir varlığı yönetiyor. Karşılaştırıldığında, JPMorgan Chase 3,7 trilyon dolarlık varlığı yönetiyor.

Bu eşitsizlikler nedeniyle girişimciler risk sermayedarlarından da fon arıyor. Hamilton, 2010’ların başında kendi teknoloji şirketini kurmayı düşünüyordu; ancak yatırımcıları ararken, risk sermayesi dolarlarının neredeyse tamamının Beyaz adamların kontrolünde olduğunu gördü. Bu deneyim onu, yeterince temsil edilmeyen kurucuların liderliğindeki yeni şirketlere yatırım yapan bir risk sermayesi fonu olan Backstage Capital’ı kurmaya yöneltti.

“Dedim ki, ‘Bir şirket için para toplamak yerine, az temsil edilen (ve şimdi onlara hafife alınan diyoruz) kadın, beyaz olmayan ve LGBTQ kurucularına yatırım yapacak bir girişim fonu toplamaya çalışayım. Özellikle ‘çünkü ben üçüm de” dedi Hamilton CNN’e.

O tarihten bu yana Backstage Capital, yaklaşık 150 farklı şirketten oluşan bir portföy oluşturdu ve 120’den fazla çeşitlilik yatırımı gerçekleştirdi. Crunchbase’den veriler.

Ancak aynı zamanda azınlığa ait işletmelerin ‘melek yatırımcısı’ olan Bradley, topluluk bankalarının, bölgesel bankaların ve fintech’lerin “hepsinin ayağa kalkıp ‘Hey, buna izin vermeyeceğiz’ diyeceğini” gerçekten umutlu olduğunu söyledi. SVB’nin iyi çalışmaları boşa gidiyor.’”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir