Son dakika vergi beyannamesi ipuçları | CNN İşletmesi


New York
CNN

Bu vergi sezonunda şu ana kadar IRS, 2022 için 100 milyondan fazla gelir vergisi beyannamesi aldı.

Bu, on milyonlarca hanenin henüz beyanname vermediği anlamına geliyor. Sizinki de bunların arasındaysa, 18 Nisan Salı günü son teslim tarihi yaklaşırken aklınızda bulundurmanız gereken son dakika vergi beyannamesi ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Herkesin 18 Nisan’da başvuruda bulunması gerekmiyor: Federal olarak ilan edilmiş bir felaket bölgesinde yaşıyorsanız, orada bir işletmeniz varsa veya o bölgedeki işletmeler tarafından saklanan ilgili vergi belgeleriniz varsa, muhtemelen IRS sizin için başvuru ve ödeme son tarihlerini zaten uzatmıştır. Burada her afet bölgesi için belirli uzatma tarihlerini bulabileceğiniz yerdir.

Örneğin, son aylarda yaşanan aşırı hava koşulları nedeniyle, tüm federal başvuru sahiplerinin yüzde 10 ila yüzde 15’ini oluşturan Kaliforniya’nın büyük bölümünde vergi beyannamesi verenlere, başvuruda bulunmaları ve ödeme yapmaları için 16 Ekim’e kadar süre tanındı. IRS sözcüsüne göre.

Silahlı kuvvetlerdeyseniz ve şu anda veya yakın zamanda bir savaş bölgesinde konuşlanmışsanız, 2022 vergileriniz için beyanname verme ve ödeme son tarihleri ​​büyük olasılıkla 180 gün uzatılacaktır. Ancak uzatılmış başvuru ve ödeme tarihleriniz, savaş bölgesinden ayrıldığınız (veya ayrıldığınız) güne bağlı olacaktır. Bu IRS yayını daha fazla ayrıntı sunuyor.

Son olarak, geçen yıl çok az para kazandıysanız veya hiç para kazanmadıysanız (genellikle bekarlar için 12.950 dolardan az ve evli çiftler için 25.900 dolardan az), beyanda bulunmanız gerekmeyebilir. Ancak, örneğin iade edilebilir vergi kredileri sayesinde geri ödeme almaya uygun olduğunuzu düşünüyorsanız yine de bunu yapmak isteyebilirsiniz. Kazanılan Gelir Vergisi Kredisi. (Kullanmak bu IRS aracı bu yıl başvuruda bulunmanızın gerekip gerekmediğini ölçmek için.) Ayrıca muhtemelen IRS Ücretsiz Dosya (düzeltilmiş brüt geliri 73.000 ABD Doları veya daha az olanlara yöneliktir), böylece iade göndermeniz size herhangi bir maliyet getirmez.

Maaş çekiniz tek gelir kaynağınız olmayabilir: Tam zamanlı bir işiniz varsa, elde ettiğiniz ve bildirmeniz gereken tek gelirin bu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu mutlaka böyle değildir.

Diğer potansiyel olarak vergilendirilebilir ve raporlanabilir gelir kaynakları şunlardır:

 • Tasarruflarınıza faiz
 • Yatırım geliri (örneğin temettüler ve sermaye kazançları)
 • Yarı zamanlı veya mevsimlik iş veya ek iş için ödeme yapın
 • İşsizlik geliri
 • Sosyal Güvenlik yardımları veya emeklilik hesabından dağıtım
 • İpuçları
 • Kumar kazançları
 • Sahip olduğunuz kiralık mülkten elde edilen gelir

Vergi belgelerinizi düzenleyin: Şu ana kadar üçüncü tarafların (işvereniniz, bankanız, aracı kurumunuz vb.) size göndermesi gereken her vergi belgesini almış olmalısınız.

Vergi formunun basılı bir kopyasını postayla aldığınızı hatırlamıyorsanız, e-postanızı ve çevrimiçi hesaplarınızı kontrol edin; belge size elektronik olarak gönderilmiş olabilir.

Almış olabileceğiniz vergi formlarından bazıları şunlardır:

 • W-2 ücretli veya maaşlı işlerinizden
 • 1099-B yatırımlarınızdaki sermaye kazançları ve kayıpları için
 • 1099-BÖL Yatırımlarından elde edilen temettüler veya diğer dağıtımlar için hisse senedine sahip olduğunuz aracı kurumunuzdan veya şirketinizden
 • 1099-INT bir finans kurumundaki tasarruflarınızın 10 dolarının üzerindeki faizi için
 • 1099-NEC Yüklenici olarak çalıştıysanız müşterilerinizden
 • 1099-K Venmo, CashApp veya Etsy gibi üçüncü taraf platformlar aracılığıyla mal ve hizmet ödemeleri için. 1099-K Yıl içinde 200’den fazla işlemde 20.000 ABD Dolarından fazla para kazandıysanız gereklidir. (Gelecek yıl raporlama eşiği 600 dolara düşecek.) Ancak 1099-K almamış olsanız bile 2022’de üçüncü taraf platformlar üzerinden elde ettiğiniz tüm geliri yine de bildirmeniz gerekiyor.
 • 1099-R Emeklilik, yıllık gelir, emeklilik hesabı, kar paylaşım planı veya sigorta sözleşmesi karşılığında aldığınız 10 ABD dolarının üzerindeki dağıtımlar için
 • SSA-1099 veya SSA-1042S Alınan Sosyal Güvenlik yardımları için.

Illinois CPA Topluluğu’na göre “Tatil mülkünüzün kiralanmasından elde edilen gelirler gibi vergiye tabi bazı gelirler için herhangi bir form bulunmadığını, yani bunu kendi başınıza raporlamaktan sorumlu olduğunuzu unutmayın.”

2022 vergi faturanızı azaltmanın son dakika yollarından biri: Eğer bunu yapmaya uygunsanız IRA’ya vergiden düşülebilir katkı ve geçen yıl bunu yapmadıysanız, 18 Nisan’a kadar 6.000 $’a (50 yaş veya üzerindeyseniz 7.000 $) kadar katkıda bulunmak için zamanınız var. Bu, vergi faturanızı azaltacak ve emeklilik tasarruflarınızı artıracaktır.

İadenizi göndermeden önce onaylayın: İster vergi yazılımı kullanıyor olun, ister profesyonel bir vergi hazırlayıcıyla çalışıyor olun, bunu yapın.

Küçük hatalar ve dikkatsizlikler, iadenizin işleme alınmasını (ve borcunuz varsa geri ödemenizin yapılmasını) geciktirir. Adınızda, doğum tarihinizde, Sosyal Güvenlik numaranızda veya doğrudan para yatırma numaranızda yazım hatası olmasını önlemek istiyorsunuz; yanlış başvuru durumunu seçmek (örneğin evli veya bekar); basit bir matematik hatası yapmak; veya gerekli bir alanı boş bırakmak.

18 Nisan’a kadar başvuruda bulunamazsanız ne yapmalısınız: Önümüzdeki Salı gününe kadar başvuruda bulunamayacaksanız, formu doldurun Form 4868 elektronik olarak veya kağıt üzerinde gönderin ve 18 Nisan’a kadar gönderin. Dosyalama için otomatik olarak altı aylık bir uzatma verilecektir.

Ancak dosya uzatmasının ödeme uzatması olmadığını unutmayın. 2022 yılı için hâlâ borçlu olduğunuz ancak 18 Nisan’a kadar ödemediğiniz tutar için sizden faiz (şu anda %7 düzeyinde) ve ceza kesilecek.

Dolayısıyla, hâlâ vergi borcunuzdan şüpheleniyorsanız – belki de işiniz dışında verginin kesilmediği bir geliriniz vardı veya geçen yıl büyük bir sermaye kazancınız vardı – yaklaşık olarak ne kadar borcunuz olduğunu hesaplayın ve bu parayı Salı gününe kadar IRS’ye gönderin. .

Uzatma talep formunuza bir çek ekleyerek bunu posta yoluyla yapmayı seçebilirsiniz. Zarfınızın en geç 18 Nisan’a kadar damgalandığından emin olun.

Veya daha verimli rota borcunuzu elektronik olarak ödeyin EY’nin vergi ortağı CPA Damien Martin, IRS.gov’da şunları söyledi: Bunu yaparsanız IRS, 4868 Formunu doldurmanıza gerek kalmayacağını belirtiyor. Ajans, talimatlarında “IRS otomatik olarak dosyalama için bir süre uzatımı işleyecek” diyor.

Elektronik olarak tercih ederseniz doğrudan öde ücretsiz olan banka hesabınızdan, “uzantı”yı seçin ve ardından seçenek sunulduğunda “vergi yılı 2022”.

Kredi veya banka kartıyla da ödeme yapabilirsiniz, ancak sizden bir ücret alınacaktır işlem ücreti. Ancak bunu yapmak, eğer vergi ödemenizi tahsil ederseniz ancak kredi kartı faturanızın tamamını her ay ödemezseniz, muhtemelen ödenmemiş bakiyeler için yüksek bir faiz oranı ödeyeceğiniz için, sadece bir ücretten çok daha maliyetli hale gelebilir.

Martin, eyaletinize hâlâ gelir vergisi borcunuz varsa, uzatma için başvuruda bulunma ve eyaletinizin gelir departmanına ödeme yapma gibi benzer bir uygulamadan geçmeniz gerekebileceğini unutmayın, dedi Martin.

Aklınıza gelebilecek temel sorular için bu etkileşimli vergi asistanını kullanın: IRS şunları sağlar:interaktif vergi asistanı” gelir, kesintiler, krediler ve diğer teknik sorularla ilgili kişisel durumunuza ilişkin 50’den fazla temel soruyu yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir