Spotify, ücretli hizmete 200.000 sesli kitap ekleyerek zarara uğradı | Spotify

Spotify’ın müziğin ötesine geçmesi, premium aboneler için 200.000 sesli kitabın haklarını aldıktan sonra akış hizmetini yeniden kırmızıya çevirdi; Prens Harry’nin otobiyografisi ve komedyen David Mitchell’in Unruly’si dinleyiciler arasında en popüler olanlar arasında yer aldı.

Ekim ayından bu yana İngiltere, Avustralya ve ABD’deki premium abonelere ayda 15 saat ücretsiz sesli kitap dinleme imkanı sunan dünyanın en büyük müzik yayını hizmeti, ilgili başlangıç ​​maliyetlerinin 75 milyon Euro (64 milyon £) işletme kaybına katkıda bulunduğunu söyledi dördüncü çeyrekte.

Spotify’daki en popüler sesli kitaplar arasında Prince Harry’s Spare, Yuval Noah Harari’s Sapiens: A Brief History of Humankind, Rory Stewart’s Politics on The Edge, Rebecca Kuang’s Yellowface ve Mitchell’s Unruly yer alıyor.

Spotify, toplu işten çıkarma programıyla ilgili maliyetlerin de kayba katkıda bulunduğunu söyledi.

İstisnai masraflar hariç tutulduğunda Spotify dördüncü çeyrekte 68 milyon Euro faaliyet karı bildirdi.

Noel yaklaşırken şirket, Haziran’da 600, Ocak’ta ise 200 kişiyi işten çıkararak küresel iş gücünde %17’lik bir kesinti, yaklaşık 1.500 kişi işten çıkaracağını duyurdu.

Spotify, premium abone sayısını çeyreğe göre %4 artırarak yılın son üç ayında 10 milyonluk artışla 236 milyona çıkardı ve 31 milyon yeni aboneyle rekor bir yıla imza attı.

Stockholm merkezli şirket, aylık aktif kullanıcı sayısının yıl sonuna kadar %23 oranında artarak 602 milyona çıkmasına rağmen, geçen yıl işletme zararının 446 milyon dolara ulaşmasının ardından sürdürülebilir kârlılık elde etme çabasında. Dördüncü çeyrekteki kayıplar, 2022’nin aynı döneminde bildirilen 270 milyon Euro’luk zarara kıyasla daha düşüktü.

Fiyat artışları yeni abone büyümesini engellemede başarısız oldu ve gelirleri çeyrek bazında %9 artışla 3,7 milyar Euro’ya yükseltti.

Spotify, Amazon ve Apple ile rekabet ettiği ve küresel plak devlerinin lisans ücretlerinden önemli miktarda gelir elde ettiği ve podcasting operasyonunda baltayı kullandığı hiper-rekabetçi temel müzik akışı hizmetinden uzaklaşma yönündeki bir zamanlar yüksek hedeflerini yumuşattı.

Haziran ayında şirket, Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan tarafından yönetilen medya grubuyla yaptığı multimilyon dolarlık anlaşmayı karşılıklı anlaşmayla sonlandırdı.

Çift, 2020’de bildirilen 20 milyon dolarlık (15,6 milyon £ veya 29,1 milyon A$) bir anlaşmayı imzaladıktan sonra Archewell Audio podcast dizileri altında yalnızca bir dizi üretti.

Podcasting firmalarını satın almak için yüz milyonlarca dolar harcayan Spotify, iki şirketten gelen 10 gösteriyi iptal ettikten sonra Parcast ve Gimlet stüdyolarını tek bir bölümde birleştirme kararı aldı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Bununla birlikte şirket, mutlaka dinlenmesi gereken içeriklere odaklanmayı sürdürüyor ve podcast’i son dört yıldır Spotify’da dünya çapında en popüler olan komedyen ve podcast yayıncısı Joe Rogan ile geçen hafta, değeri 250 milyon dolara varan çok yıllık bir anlaşma imzaladı.

Ancak yeni anlaşma, Spotify’ın YouTube’un yanı sıra diğer birçok podcast platformunda da bulunabilecek The Joe Rogan Experience ile olan ayrıcalıklılığını sona erdiriyor.

Spotify, podcast’in tüm reklam satışlarını gerçekleştirecek.

Şirket, toplam reklam destekli gelirin son çeyrekte yıllık %12 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 501 milyon Euro’ya ulaştığını söyledi.

Şirket, “Müzik reklam geliri, satılan gösterimlerdeki artış ve istikrarlı fiyatlandırma sayesinde çift haneli artış gösterdi” dedi.

“Podcast reklam geliri, orijinal ve lisanslı podcast’ler ile Spotify Audience Network’te satılan gösterimlerdeki önemli artış sayesinde sağlıklı çift haneli aralıkta arttı ve kısmen daha yumuşak fiyatlandırmayla dengelendi.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir