Su baskını nedeniyle Londra’ya giden ve Londra’dan gelen tüm Eurostar trenleri iptal edildi | Birleşik Krallık hava durumu

Hattaki bir tünelde “benzeri görülmemiş” su baskını nedeniyle Cumartesi günü Londra’ya giren ve çıkan tüm Eurostar trenleri iptal edildikten sonra binlerce yolcu yeni yıl planlarında aksamayla karşı karşıya kaldı.

Cumartesi günü Kent’te Londra St Pancras uluslararası ile Ebbsfleet uluslararası arasında yüksek hızlı seferler yapılamadı ve su baskını aynı rotadaki Güneydoğu trenlerinin de durmasına neden oldu. Toplam 41 Eurostar treni iptal edildi.

Londra’dan Paris, Brüksel ve Amsterdam’a seferler yürüten demiryolu şirketi, Kent’te sular altında kalan bir tünel nedeniyle cumartesi günü tüm seferlerini iptal etti.

Zor durumda kalan gezginler Guardian’a hüsrana uğradıklarını ve hayal kırıklığına uğradıklarını, tatillerini iptal etmek veya ertelemek, yeni yıl planlarını kaçırmak veya pahalı alternatif seyahat seçeneklerine yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bunların arasında New York’tan gelen iki yeni evli de vardı ve yılbaşı gecesini Disneyland Paris’te geçirme planlarının Eurostar seyahat kaosu nedeniyle “mahvolduğunu” söyledi. 29 yaşındaki Nicole Carrera ve 31 yaşındaki kocası Christopher, cumartesi sabahı Londra’dan Paris’e giden trene bineceklerdi.

Nicole Carrera, eşiyle birlikte New York’tan İngiltere’yi ziyaret ediyordu. Fotoğraf: Lucas Cumiskey/PA

Pazar günü saat 14.30’da gidecek bir tren için yeniden rezervasyon yaptırmak zorunda kaldılar, yılbaşı gecesini tema parkında geçirme planlarını sekteye uğrattılar ve Cumartesi akşamı için Paris’te iade edilmeyen bir otel rezervasyonu yaptırdıkları için ceplerinden mahrum kaldılar.

Kozmetik şirketi L’Oréal’de çalışan Carrera şunları söyledi: “Aslında ekim ayında evlendik ve bu geziyi nişanlanmadan önce planlamıştık. Çarşamba gününden beri Londra’dayız ve bugün ayrılmak istedik çünkü aslında yarın yılbaşı gecesi için Disney Paris’e gitmemiz gerekiyordu.

“Açıkçası bu planlar mahvoldu çünkü artık yarın akşam 6’ya kadar Paris’e varamayacağız. Yarın oraya vardığımızda şehirde dolaşacağız ve sonunda otelimize varacağız. Bu o şeylerden sadece biri.”

Güneydoğu tarafından yayınlanan bir videoda, yüksek hızlı trenlerin kullandığı tünele su döküldüğü, hattın kanala benzediği ve çelik rayların sel suları altında görünmediği görülüyor.

Mühendisler Cuma gecesi boyunca tüneldeki suyu azaltmak için pompalar ve tankerlerle çalıştı ancak su baskınının boyutu, hizmetlerin Cumartesi günü normal şekilde devam edemeyeceği anlamına geliyordu. Pazar günü yaklaşırken trenlerin ne zaman tekrar çalışmaya başlayacağı belli değildi.

Eurostar, insanların şenliklerindeki gecikmeler ve aksaklıklar nedeniyle özür diledi.

Bir sözcü Cumartesi öğleden sonra şunları söyledi: “Eurostar, Network Rail tarafından St Pancras International ile Ebbsfleet arasındaki tünellerdeki su baskınlarının iyileşmediği ve tren hizmetlerinin çalışamadığı konusunda bilgilendirildi. Eurostar bu nedenle talihsiz bir karar alarak günün geri kalanında tüm hizmetleri iptal etmek zorunda kaldı. Bu toplam 41 tren demek.”

“Eurostar, bugün müşterileri etkileyen öngörülemeyen sorunlardan dolayı son derece üzgün ancak güvenlik bir numaralı önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bunun, bayram sezonunun sonunda ve yeni yıl öncesinde eve dönmek için hayati bir zaman olduğunun bilincindeyiz ve istasyonlardaki müşterilerimize destek veriyoruz. Etkilenen müşterilerin, ne tür tazminat alabileceklerini öğrenmek için web sitesini ziyaret etmeleri teşvik ediliyor.”

Bu, Gerrit Fırtınası’nın kuyruğunun Birleşik Krallık’ta hissedilmeye devam etmesi ve Met Ofisi’nin bazı bölgelerde yağmur ve şiddetli rüzgarların bildirilmesiyle birlikte geliyor. İngiltere’de rüzgar, Galler’de yağmur ve İskoçya’da yağmur ve kar için sarı hava uyarıları yapıldı.

İngiltere’nin güneyi ve Galler’in bazı kesimleri için Pazar günü saat 03.00’e kadar sarı rüzgar uyarısı uygulanacak. Met Office uyarısında, “Karayolu, demiryolu, hava ve feribot taşımacılığında gecikmeler muhtemel” dedi.

Bu arada Network Rail Scotland, aşırı hava koşullarının West Highland hattında Cumartesi sabah 10’dan Pazar sabah 9’a kadar hız kısıtlamalarına yol açtığını söyledi.

St Pancras’taki yolcular, ya Birleşik Krallık’taki bir Noel tatilinden dönerken ya da yeni yıl için Avrupa anakarasına giderken planlarının bozulduğunu ve zor durumda kaldıklarını ya da pahalı fiyatlar ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bazı gezginler otellerden çıkış yaptıklarını ya da artan talep nedeniyle alternatif uçuş rezervasyonu yapmakta zorlandıklarını, bu durumun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ve ceplerinden çıktıklarını söyledi. Pek çok yolcu, küçük çocukları ya da bayram döneminden kalma birden fazla valiz yükü nedeniyle aksamayla karşı karşıya kaldı.

“Bu gerçekten haksızlık; Rotterdam’a ulaşmaya çalışan bir kadın, St Pancras’taki Guardian’a, “Yazdırılamayacak birkaç şey düşündüm” dedi.

Diğer yolcular, istasyonda piyano çalan insanlar nedeniyle, askıya alınan seferlerin morallerini bozmamasına çalıştı. Amsterdam’dan 30 yaşındaki Herman Mellema, “Ne yazık ki burada huysuzca oturmayacağız” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir