Sunak’ın HS2’den ‘tasarruf ettiği’ para her duyuruda azalıyor gibi görünüyor | Simon Jenkins

RIshi Sunak’ın HS2’nin kuzey ayağını öldürerek finanse edilecek projelere ilişkin yüksek profilli duyurusu, siyasi şüpheciliğin bir cevheri. Daha önce iki kez bu duyuruyu yapmıştı. 4 Ekim Ve 17 Kasım geçen sene. Unutmuş gibi görünüyor.

Her defasında meblağ küçülüyor gibi görünüyor ve teslimat daha da uzaklaşıyor. Ekim 36 milyar £ ile başladı motorlar, trenler, tramvaylar, otobüsler, kavşaklar ve hatta çukurlardan oluşan bir okul çocuğu istek listesi için. Kasım’da, 8 milyar £ açıklandıçoğunlukla tamir edilen ve iyileştirilen yollar için. Bu hafta, görünüşe göre büyük şehirlerin dışındaki ulaşım projeleri için toplam tutar sadece 4,7 milyar £. Finansman Nisan 2025’e kadar başlamayacak ve 2032’ye kadar da bitmeyecek. Bu arada Sunak, nakliye beyaz fili konusunda tamamen sessiz kaldı. Aynı zamanda, 67 milyar £ harcayacaktı Birmingham’dan Londra’ya tek HS2 hattında. Karşılaştırma müstehcen.

Vaat edilen para, Sunak’ın geçen Ekim ayında açıkladığı projelerin istek listesini bekleyen nakit para değil. Çünkü gerçek para değil. Bu, para birimlerinin en anlamsızıdır: Siyasi bir taahhüt. Bu, henüz inşa edilmemiş bir gösteriş projesi için bırakın bütçelendirilmesini, ödünç alınması gereken paradır. Ayrıca Sunak, başlangıcını 2025’e erteleyerek bu taahhüdü geleceğe, muhtemelen İşçi Partisi’ne ve şansölyelere bırakıyor ve onlara bunu iptal etme konusunda meydan okuyor.

Planlar Sunak’ın parti konferansında tartışıldı geçen Ekim çoğunlukla örümcek ağlarıyla kaplıydı. Bunlar arasında bir Batı Yorkshire tramvayı/troleybüs de vardı. 2005 ve 2016’da iptal edildi ve 2021’de duyuruldu. Bradford’da bir yükseltme yapılacağına dair söylentiler vardı. bizzat Sunak tarafından baltalandı önceki yıl. Manchester havaalanının “bağlantılı” olması gerekiyordu ki zaten öyleydi. Elektrikli trenler Kuzey Galler’de hızlanacak. Çeşitli 50 yeni tren istasyonu ve 70 yol planı olacaktı. Şimdi neredeler?

Bu sefer sağduyu hakim olmuş gibi görünüyor. Söz konusu nakit, kuzey konsey liderlerinin “tekliflerde” bulunabileceği bir fona aktarılacak. O zaman onlar “yetkili”, Whitehall deyimiyle, bunu “topluluklara” dağıtmak için. Bu dağıtımın nasıl gerçekleşeceği henüz açıklanmadı ancak kararın merkezin vereceğini varsayabiliriz.

Sunak yapacağını söylüyor yerel otoritelerden hesap sor parayı “uygun şekilde” harcamak için. Bu, Ekim ayında alay ettiği HS2 projesini iptal etme cesaretini gösteremeyen bir başbakanın ikiyüzlülüğüdür: “Başka bir yerde çok daha iyi harcanabilecek muazzam miktarda parayı (tuzağa düşürmek)”. Bugün HS2’nin bütçeleri değersiz, belgeleri düzeltilmiş ve hesap verebilirliği sıfır. Tipik bir merkezi hükümet örneği.

Çekirdek HS2, iptali Britanya’nın en akut ulaşım ihtiyacı için kaynakları serbest bırakabilecek tek proje olmaya devam ediyor: Pennines boyunca kuzeydeki büyük şehirleri birbirine bağlayan karayolu ve demiryolu altyapısında ciddi bir iyileştirme. Bu bağlantı, Britanyalıları baştan çıkarıcı bir şekilde Londra’ya taşıyan lüks bir demiryolunun ihtişamı karşısında gözleri kamaşmış olan birbirini izleyen Tory hükümetleri ve İşçi Partisi muhalefetleri tarafından reddedildi.

Bu göz kamaştırması İngiltere’nin bölgesel ekonomisini bozmaya devam ediyor. Tek bir soru var. Keir Starmer’ın bunu tersine çevirecek cesareti var mı?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir