‘Sürekli izleniyor’: işyerinde yapay zeka gözetimine karşı tepki | Yapay zeka (AI)

FBanyo molalarını takip eden yazılımlar, insan müdahalesi olmadan personeli işten çıkaran algoritmalar, yapay zeka gibi teknolojiler halihazırda çalışanları rahatsız ediyor ve işyerlerini rahatsız ediyor.

Çağrı merkezlerinde yapay zeka sistemleri, çalışanların çağrıları nasıl ele aldığını kaydediyor ve derecelendiriyor; çoğu zaman senaryoya bağlı kalmadıkları için başarısız notlar veriyor. Bazı kurumsal yazılımlar, e-postalarında “sendika” kelimesini yazıp yazmadıklarını görmek için çalışanları gözetliyor.

Teknolojiler işçileri izleme, gözetleme ve hızlandırma konusunda daha karmaşık hale geldikçe, pek çok işyeri uzmanı ABD’deki işletmelerin, sendikaların ve hükümetin işçileri teknolojinin olumsuz yanlarından korumak için yeterince çaba göstermediğini söylüyor.

Cornell’de istihdam ilişkileri profesörü Virginia Doellgast, “İşçiler sürekli izleniyor ve yapay zeka tabanlı izleme araçları, haksız maaş kesintileri veya işten çıkarmalara yol açabilecek hatalar yapabiliyor” dedi. “Çalışanlar genellikle hangi izleme araçlarının kullanıldığını, araçların hangi verileri topladığını veya bu verilerin performanslarını değerlendirmek için nasıl kullanıldığını bilmiyor.”

Avrupa’da, ABD ve Kanada’nın aksine, birçok sendika yıllardır yapay zeka araçlarının işçileri takip ve yönetmesinin daha müdahaleci yollarından bazılarına karşı koruma sağlanması için baskı yapıyor. Toronto’daki York Üniversitesi’nden iş hukuku profesörü Valerio De Stefano, “Bu konu henüz Kuzey Amerika’daki sendikaların radarının merkezine yerleştirilmedi” dedi. kapsamlı bir şekilde yazılmış yapay zeka üzerinde işyerinde kullanmak. “Avrupa’daki sendikalar gözetim açısından teknolojilerin kullanımı konusunda daha bilinçli. Bu, Kuzey Amerika’daki sendikaların odaklandığı bir konu değil.”

Çalışma uzmanları, bazı Alman şirketlerinde işçilerin ABD ve Kanadalı işçiler için örnek teşkil edebilecek korumalar elde ettiğini söylüyor. Almanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom’da işçiler, algoritmaların insan müdahalesi olmadan işçileri işten çıkarmasına karşı bir yasağın yanı sıra, dijital izleme yoluyla toplanan verilerin bireysel çalışanları disipline etmek veya işten çıkarmak için kullanılmasına da yasak kazandı.

Doellgast, “Avrupa’da işçilerin bilgi edinme ve karar alma süreçlerine katılma konusunda daha güçlü hakları var” dedi. “Bir sendikanın mevcut olduğu ABD’de, işçilerin yapay zeka hakkında bazı bilgi hakları var ve umarım bunun nasıl kullanıldığı konusunda söz sahibidirler. Sendikaların bulunmadığı yerlerde işçilerin bilgi edinme hakkı yoktur ve gördükleri tek şey teknolojilerin kendileri üzerindeki etkileridir.”

Yapay zeka ve algoritmik yönetimin olumsuz yönlerinin farkında olan ABD işçi sendikaları, koruma için daha fazla baskı yapmaya başlıyor. Örneğin, bazı çağrı merkezlerinde, Amerika İletişim Çalışanları sendikası, yalnızca yöneticilerin işçilere çağrılarını kaydettiklerinde bildirimde bulunma zorunluluğunu kazanmakla kalmadı, aynı zamanda yönetimin çağrıları değerlendirme amacıyla değil, yalnızca çalışan performansını artırmaya yardımcı olmak için eğitim amacıyla kaydedeceğini de garanti etti. veya çalışanları disipline etmek.

İletişim Çalışanları araştırma direktörü yardımcısı Dan Reynolds, sendikanın uzun süredir yeni teknolojilerin işleri nasıl etkilediği konusunda endişe duyduğunu söyledi. “Yapay zeka, işi hızlandırmak, işi beceriksizleştirmek, işyerlerini daha stresli hale getirmek ve işleri daha zorlu hale getirmek için sıklıkla kullanılan yeni bir teknolojidir” dedi. “Yapay zekayla ilgili endişemiz sadece iş sayısı üzerindeki etkisi değil aynı zamanda işlerin kalitesini nasıl etkileyeceğidir.”

Reynolds şöyle devam etti: “Amacımız yeni teknolojileri durdurmak değil, bu yeni teknolojilerin kazanımlarının geniş çapta ve adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamaktır.”

Almanya’da şirketlerin, benimsemeyi planladıkları yapay zeka ve diğer yeni teknolojiler hakkında çalışma konseylerini bilgilendirmelerini gerektiren yasalar var. Alman şirketlerinin çoğunda, tatil programlarından iş temposuna ve yapay zekanın etkilerine kadar her şeyi tartışan işçi yönetimi komiteleri olan çalışma konseyleri bulunuyor.

Yapay zeka tabanlı performans verilerinin bireysel çalışanlara karşı kullanılmasını önlemek için Deutsche Telekom’daki çalışma konseyleri, şirkete performans verilerinin yalnızca çalışanlara karşı toplanabileceği konusunda anlaşma sağladı. en az beş çalışandan oluşan gruplar. Şirket ayrıca çalışanlar hakkında belirli kişisel bilgileri toplamak için yapay zekayı kullanmamayı da kabul etti. siyasi görüşler veya cinsel yönelimler.

Doellgast ve De Stefano – editörlük yapanlar güncel bir akademik dergi Yapay zeka ve iş hakkında – diyelim ki çalışanların yeni teknolojiler hakkındaki girdileri çoğu zaman bunların istilacılığını ve işçiler açısından diğer dezavantajlarını azaltırken, teknolojilerin kullanıma sunulmasını daha sorunsuz ve daha üretken hale getiriyor. Dahası, çalışanların yeni teknolojiler hakkında söz sahibi olması çoğu zaman çalışanların bu teknolojilere karşı direncini azaltır.

De Stefano, işçileri işe almak ve disipline etmek için yapay zekanın kullanılmasıyla ilgili bazı sorunlara dikkat çekti. “Bu makineler çoğu durumda güvenilmezdir” dedi. “Özellikle işe alımda bazı ayrımcı çıktılar var. Bu makineler temel olarak standart bir işçi (normalde beyaz, prime-age, erkek işçiler) etrafında karşılaştırılıyor. Bu kritere uymayan herkes, bu algoritmalar tarafından yanlış değerlendirilme riskiyle karşı karşıyadır.”

ABD’nin ana işçi federasyonu olan AFL-CIO, yapay zeka ve diğer teknolojiler üzerine uzmanlık ve politikalar geliştirmek için bir teknoloji enstitüsü kurdu. Bu enstitü, sendika liderlerini ve stratejistlerini yeni teknolojiler konusunda eğitmek için eğitim oturumları planlıyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

AFL-CIO’nun teknoloji enstitüsü müdürü Amanda Ballantyne, “Performans izleme ve algoritmik yönetimin mevcut olduğu sektörlerde çok fazla olumsuz etkiye sahip olabilirsiniz” dedi. “Amazon gibi bir sektöre girerseniz birçok çalışan, vücutlarının yaptığı her hareketi, gittikleri her yeri, görevleri ne kadar hızlı tamamladıklarını, ne kadar süre iş dışında kaldıklarını, banyoda ne kadar kaldıklarını takip eden giyilebilir cihazlar giyiyor. Steroidler üzerinde (bilimsel yönetim) var.

Ballantyne, iletişim işçileri sendikası, otel işçileri sendikası, Sag-Aftra ve Yazarlar Birliği’nin yeni teknolojilere öncülük ettiğini söyledi. Yazarlar Birliği, 148 günlük grevinin ardından korumaları kazandı stüdyoların yazarlara verilen herhangi bir materyalin yapay zeka yardımıyla geliştirilip geliştirilmediğini açıklamasını gerektiriyor.

ABD Ticaret Odası yapay zeka ve analitik diyor önemli faydalar sağlayabilir Çalışanlar ve üretkenlik için, çalışanların performansına ilişkin bilgiler sağlar ve performansı artırmak için hedefe yönelik koçluk ve eğitime izin verir.

Oda, AI gözetiminin, örneğin işyerindeki anormal davranışları izleyerek işyerinde şiddetin önlenmesine de yardımcı olabileceğini söylüyor. Pek çok işçi “giyilebilir” monitörlerin kullanımını eleştirirken, oda “akıllı sensörler ve giyilebilir cihazların potansiyel kazaları, ergonomik riskleri, toksik kimyasalları ve olası ısı stresini tespit ederek onları korumaya yardımcı olabileceğini” söylüyor.

Politika direktörü Michael Richards, yapay zekanın “açık faydaları olsa da” dedi. odanın teknoloji katılım merkezi“teknolojinin kullanımıyla ilgili meşru kaygıların olduğunu anlıyoruz.”

Kendisi, işverenlerin “yeni teknolojilerin kullanımı konusunda kapsayıcı bir diyalog kurmanın, çalışanlar arasında bir güven kültürünün geliştirilmesi açısından kritik öneme sahip olduğunun farkında olduğunu” ekledi.

UC Berkeley Çalışma Merkezi teknoloji ve çalışma programı yöneticisi Annette Bernhardt, evde bakım sektörünü yeni teknolojilerin işçilerin hayatlarını daha stresli hale getirdiği bir örnek olarak gösterdi. Evde bakım yardımcılarının çoğu, tamamladıkları her görevi rapor ederken uygulamaların kendilerine gönderdiği talimatları titizlikle takip etmelidir.

Bernhardt, “Bu teknolojilerin kullanımı konusunda güçlü çalışma standartlarına ihtiyacımız var” dedi. “Bu teknolojiler etrafında pazarlık yapan sendikaları desteklememiz gerekiyor. En önemlisi, çalışanların bu teknolojiler konusunda yalnızca uygulamaya geçirilmeleri sırasında değil, en başından itibaren de masaya oturmalarını sağlamamız gerekiyor.”

Bernhardt şunları ekledi: “İşçiler masaya oturduğunda, bu onlar için teknolojiyi daha iyi benimsemek ve işverenler için daha iyi sonuçlar anlamına gelir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir