Taş yüzlerden Ketsbaia’ya kadar: Kutlama polisi için ne kabul edilebilir? | Futbol

BENVahşi – uyuşturucudan uzak ve kıyamet gibi konformist – gençliğimde, “parmak açık” adlı bir içki oyunu oynardım. Her birimiz boş bir bardağa işaret parmağını koyar ve sırayla kaç kişinin kalacağını tahmin etmeye çalışırdık; katılımcılar parmaklarını yerinde bırakmaya veya bardaktan çıkarmaya karar verirdi. “Sanırım… beş tane olacak” – çılgınca saymayı ve başarı ya da başarısızlığı işaret ediyor.

Eğer doğruysa, oyun dışındaydınız ve bardağınızın bir kısmını bardağa döktünüz; kalan son kişinin, karışımı onların önünde içmesi gerekiyordu. Ancak işin ilginç yanı, daha önce başarılı olan her oyuncuya oyundan çıkma sırasına göre beşlik çakana kadar kutlama yapmanıza izin verilmemesiydi. Bir gülümseme yok, ağzınızın bir köşesinin en ufak bir hareketi bile yok; eğer gözlerin bir nebze olsun mutlulukla parıldadıysa, işte bu kadardı. GERİ.

Bazı oyuncular ekstrem taktikler benimsiyordu; Ian gözlerini bir baykuş kadar açıp yanaklarını kurbağa gibi şişiriyordu. Diğerleri – Fraser – gerektiği kadar donuk kalma yeteneğine sahipti. Bazıları -Geoff- daha başlamadan kaybetmişti. Geri kalanımız, ister içeride ister dışarıda olsun, en acımasız kutlama polisi gibi davrandık.

20’li yaşlarımın çoğunu nasıl geçirdiğim konusunda umutsuzluğa kapılsanız ve ben otobiyografimin ne kadar sıradan olabileceğini kabul etsem de, bunun bir anlamı var. Sonunda içki içmek zorunda kalmamanın verdiği büyük mutluluk ve rahatlama, kutlama yapmamanın neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyordu. Gülümsemek istediğinizde gülümsememek çok zordur.

Mikel Arteta, Leandro Trossard’ın Pazar günü Liverpool’a karşı oynadığı üçüncü maçı kutlamak için taç çizgisini bombaladığında bu konuşmanın tekrar gerçekleşeceğini biliyordunuz. Martin Ødegaard, Arsenal kameramanının “ligi kazanmış gibi kutlama yaparken” fotoğraflarını mı çekiyordu, yoksa sadece iyi bir ruh halinde olan ve yapılacak bir şey olduğu için bir şeyler yapan bir adam mıydı?

Jamie Carragher, “Tünele inmeniz yeterli” dedi. “Bir maç kazandın, üç puan. Harikaydılar, şampiyonluk yarışına geri döndüler… tünelden aşağı inin.” Onun fikrini anlayın; Manchester City kaçınılmaz olarak ligi kazandığında tüm bunlar Arsenal’in canını sıkabilir. Ama sadece ısırmasını önemsiyorsan ısırır.

Arsenal’in Premier Lig’i kazanması pek olası değil, ancak bu muhtemelen Ødegaard’ın Şubat ayında bir Pazar öğleden sonra amatör fotoğrafçılığından ziyade Kevin De Bruyne’nin futbolda iyi olmasıyla ilgilidir.

Kabul edilebilir olan nedir? Marco Tardelli’nin Dünya Kupası finalinde İtalya’yı 2-0 öne geçirmesi mükemmel bir şeyken, Antony’nin Manchester United’ı Newport County’de öne geçirdikten sonra dizlerinin üstüne çökmesi biraz abartılı olabilir. Elbette çeşitlilik istiyoruz. Eğer her gol santraforun bir maçta pisi balığı rolü oynamasına yol açsaydı ayrıntılı koreografiye sahip balık tutma canlandırma, yorucu olurdu. Herkes Temuri Ketsbaia’ya doysaydı şok değerini bir miktar kaybedebilirdi.

Newcastle United oyuncuları Darren Peacock ve Pistone, Bolton’a karşı attığı coşkulu gol kutlamasının ardından Temuri Ketsbaia’yı sakinleştirdi. Alan Shearer (sağda) tribünlerden gömleğini aldı. Fotoğraf: John Giles/PA

Arsenal’in evindeki bir sonraki galibiyetini (belki de birkaç hafta içinde Newcastle’a karşı) alması ve insanların yılın geri kalanında ligi kazanmış gibi kutlama yaptıklarını söylemelerini engellemek için kelimenin tam anlamıyla ligi kazanmış gibi kutlamaları gerekip gerekmediğini merak ediyorsunuz. zaman. Şampanya, “Şampiyonlar” yazan önceden basılmış pankartlar, “Baba” yazan tişörtlerle çocuklarını sahada gezdirmek, havai fişeklerle karton bir sahnede kupa kaldırmak, ertesi gün üstü açık bir otobüs geçit töreni.

Bir sonraki kupayı kazanana kadar herhangi bir şeyi kutlamayı reddetmek de aynı derecede takdire şayandır. Sadece soğukkanlı kal, gol üstüne gol, maç üstüne maç, sezon üstüne sezon ve sonunda şerit şeridi dünyasında patla.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Hiçbirimiz objektif değiliz. Mantıklı, futbolu seven tarafım, Arsenal ya da Liverpool olsun, ligi farklı ve ilginç kılmak için City olmayan birinin kazanmasını tercih eder. Ancak hâlâ Spurs için 15 zafer kazanma ve nesiller sonra ilk şampiyonluğu elde etme hayali aşamasında olan biri olarak Arsenal’in kutlama yapmasını izlemekten hoşlanmıyorum; Arteta zıplamaya başladığında ya da Salt Bae’nin bıçağından aşırı pahalı altın biftekten bir dilim aldığında bilinçsiz önyargım diken diken oluyor.

Ancak Pep Guardiola veya Jürgen Klopp’un ölçülü kalması söz konusu değil. Madalyaların, yumruk pompalamadaki çılgın değişimlerinin istenen etkiyi yarattığının kanıtı olarak görülmesi bir durum mu? Arteta, vücudu saran pantolonunun kumaşını, ona uygun bir unvan elde edene kadar denemekten vazgeçmeli mi?

Bunların çoğu tamamen sosyal medyada yaşanıyor; bu, bunların gerçek olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak çoğu kişi tarafından fark edilmeyecek. Ne zaman bir taraftar kitlesini tartışsak, onları kulüpleriyle ilgili her şey hakkında aynı fikir ve hislere sahip yekpare bir kitle olarak kalıplaştırmak çok kolaydır – ama bu çok saçma. Bazıları için futbolu takip etmenin tek nedeni sosyal medyada bağırmak. Diğerlerinin giriş bilgileri bile olmayacak. Bazıları her zaferi çılgınca bir teslimiyetle kutlarken, yanlarındaki kişi, bir başarıdan söz edildiğinde batıl inançlarla paniğe kapılır, ta ki bir kupa yıllarca bir dolapta kilitli kalana kadar.

Oyuncuya, menajere, oyuna, skora, ana ve bahislere (bifteğe değil, Mikel) bağlı olarak kabul edilebilir kutlamalar için değişken bir ölçek oluşturabilirsiniz. Muhtemelen şöyle bir cümle vardır: Van Nistelrooy’un yüzündeki Keowning aklıma geliyor.

Tepkiye gelince; gerçek şu ki, kazanmasını istemediğiniz takımların gol atması sinir bozucu. Kazanmak istemediğiniz takımların o golü atmayı kutlaması sinir bozucu. Futbolun çoğu sinir bozucu. Yani öyle olmadığında, mutlu olma şansını yakaladığınızda, bunu nasıl istiyorsanız öyle yapın ve bazı insanların sinirleneceği gerçeğini kabul edin. Onların rahatsız olmasından rahatsız olmak isteyip istemediğiniz size kalmış. Ve onların sinirlenmesinden rahatsız olmanızdan rahatsız olmak isteyip istememeleri onlara kalmış. Devam edebilirim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir