Telefon bağımlılığımdan, ona daha fazla zaman ayırarak kurtulmaya çalıştım | Yaşam ve stil

Hiçbir krizi boşa harcamamak gerektiğini söylüyorlar; Elimde onlardan tam bir deste vardı.

Bu yılın nisan ayında tıbbi ameliyatın ardından komplikasyonlar yaşadım. Günler sürmesi gereken iyileşme sürecim aylar sürdü. Mali durumum üzerindeki etkisi felaketti. Depresyona girdim, kız arkadaşımdan ayrıldım ve arkadaşlarımla görüşmeyi bıraktım.

Bültene üye ol

Aynı sıralarda binamın duvarlarında tehlikeli maddelerin tespit edilmesinin ardından tüm pencereler iskele ve ağlarla karartıldı. Karanlıkta yaşıyordum. Ara sıra bir inşaatçı görüyordum ama sadece duştan çıktığımda ya da pantolonumu değiştirirken. İkisini de yapmayı bıraktım.

En kötüsüyle kafamda tek bir düşünce yankılandı: Telefonumla daha az konuşmalıyım. Yatak istirahatinde olduğum için alışveriş, ulaşım, tıbbi randevular, eğlence ve sosyal hayatım için yatağıma güvenmek zorunda kaldım. Ve ben mutlu değildim.

Günlerim, amacını bilmeyen bir tekerlek gibi, ileriye doğru ilerlemenin olmadığı, döngüsel geçiyordu. Kendimi saatlerce zombi gezinirken yakalardım ve telefonu odanın diğer ucuna fırlatıp şöyle bağırırdım: “Hayatımın hırsızı, neşemin hırsızı!” tekrar uykuya dalmadan önce.

Bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. Bir ay boyunca ekran başında kalma süresini sınırlamanın alışkanlık oluşturabileceğini okumuştum, ancak telefon bağımlılığım beni anında sonuç beklemeye yöneltti. İsteğe bağlı bir detoks yapmak istiyorum ve bunu nasıl elde edebileceğime dair bir fikir buldum.

1. Hafta: BAĞIMLILIK

ben gidiyorum tamamlamak benim telefonum. Yani elimden geldiğince bir hafta harcayacağım. Benim düşünceme göre bu, kaçınma terapisinin aşırı bir biçimi olacaktır: tıpkı suçlu oğullarını hastalanana kadar bir kutu Camel içmeye zorlayan babalar gibi. Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum ama işe yararsa buna değecek.

Pazartesi

İlk günümde yedi saatimi Instagram reel’lerine, Reddit videolarına ve YouTube’a takılıp kalarak geçiriyorum. Luis Buñuel maratonu gibi. Zeytinlerden korkan bir kadının, bir kavanoz dolusu zeytin sallayan bir sohbet programı sunucusu tarafından kovalanmasını izliyorum. görünce hipnotize oldum Grace Jones hula-hup yapıyor, bunun bir gif olduğunu fark etmeden önce dakikalarca izliyorum. Suratsız yüzünden kafam karıştı mukbang (Kore aşırı yeme) kadınların kibarca balık yumurtası içtiği videolar. hemen şüpheleniyorum Bu değmez.

Salı

İnsanlar sorgulayıcı doğaları nedeniyle diğerlerinden ayrılırlar. Yalnız mıyız ve bizden hayatta kalan ne? Nasıl yaşamalıyız? Alman şair Rilke unutulmaz bir şekilde bizi yanıt aramamaya, soruları yaşamayı öğrenmeye teşvik etti.

Topluluğun Soru-Cevap web sitesi Quora’nın günlük haber bültenine hiçbir zaman kaydolmadı.

Mike Tyson en iyi döneminde bir Cape bufalosunu yenebilir miydi? Hayvanlar çömelip yere yığılırken neden insanlar kaka yaparken silme ihtiyacı duyuyor? Bir jinekolog olarak sizi ne kızdırır? Barney ve Arkadaşları neden iptal edildi? Ben geçtiğimde kızımın mallarımdan herhangi birini almasını nasıl kısıtlayabilirim? Abilir Mike Tyson en iyi zamanlarında bir Cape buffalo’yu yendi mi? Ne bağırıyor”Akıl sağlığım yerinde”? Meghan Markle Ozempic’te mi? Birisi mavi bir balina tarafından bütünüyle yense (ısırılmasa) ama elinde çakı olsaydı, balinanın midesinden zarar görmeden çıkabilir miydi? Mike Tyson olabilir mi?

Telefonum bütün gün sıcak ve bundan nefret ediyorum. Fotoğraf: Alicia Canter/The Guardian

Çarşamba

İnternette çok fazla hayvan var. Vampir yarasaların “Fransız öpücüğü”nü ağız dolusu kanla söylediğini öğrendim. Demans hastası bir köpeğe bakan bir kediyi izlerken ağlıyorum ve duygusal olarak yönlendirildiğimi hissediyorum. Bir maymunun köpeğin diş etlerindeki bitleri topladığı bir video görüyorum ve bir insan buna “Arkadaşlık hedefleri” başlığını koyuyor. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Telefonum bütün gün sıcak ve bundan nefret ediyorum.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Perşembe

Herhangi bir etkileşim olmadan Threads, AKA Twitter’a kaydolduğuma anında pişman oldum. Etkileşimin olmadığı Twitter’ın ve sosyopatların olduğu X’i kontrol etmeye kendimi ikna edemiyorum. TikTok’ta dört saat kaybetmenin ne kadar kolay olduğunu görmek, nevrozluların buzdolaplarını doldurmasını izlemek, dermatologların 1980’lerin bilim kurgu korku filmleri gibi sivilcelerini patlatmasını ve 2014’ün vintage komedi kliplerini izlemek beni dehşete düşürdü.

Yatakta telefonu bıraktım. Nefesim göğsümün üst kısmında sıkışıp kalmış gibi geliyor. Hafta boyunca, belki de çok daha uzun süredir, beynimin rahatlayamadığı hissine kapılıyorum. Bu duygu böcek benzeri, kıvranan bir oluşumdur. Hiçbir düşünceyi veya duyguyu asla tespit edemem, onlar ilgi odağından uzaklaşıp gittiler. Bu bir işkence. Bir molaya ihtiyacım var ama kendime izin vermem. Bir insanla etkileşime girmem gerekiyor.

Cuma

Akşam, bir kitap etkinliğinde bir editör, geçen hafta WhatsApp’ta dört buçuk saat geçirdiğinden yakınıyor. Ekran süresi istatistiklerimi tutuyorum: harcadım Altı saat bugün WhatsApp’ta. Çukur gözlerime ve solgun cildime bakıyor ve benim için endişelendiğini söylüyor.

Cumartesi

Kendime birkaç saat izin verdim. Ama bir barda arkadaşlarımla takılırken yapamayacağımı fark ettim. Yarı dinliyorum, saç stilleri, bağlanma stilleri, Harry Styles hakkında okuyorum. Arkadaşlarla birlikte olmak ve sıkıldığımı fark etmek berbat bir aydınlanma. Bu insanları çok iyi tanıyorum, dolayısıyla beni şaşırtamazlar. Bir kedinin foku yumrukladığı bir video gibi değil.

Pazar

Bu hafta çok büyük, insanlık dışı bir yanlış adım oldu. Yarı başarılıyım, çünkü telefonuma bakmaktan bıktım. Ama en önemlisi, ona bakmayı bırakmadım. Bana ergenlik çağımda, fiziksel olarak hastalanana kadar pizza turtalarını birbiri ardına mikrodalgada pişirmeyi hatırlatıyor.

Eğer telefonumdan ayrılacaksam bunun kontrollü bir süreç olması gerekiyor ve kendime bakmam gerekiyor. Uzman yardımını aramam gerekiyor.

Gelecek hafta: Rhik sorunu konusunda ciddileşir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir