Terk edilmiş bir Japon evini misafirhaneye dönüştüren çift

Editörün Notu: CNN Travel’ın haftalık haber bülteni Dünyanın Kilidini Açmak’a kaydolun. Havacılık, yiyecek ve içecek, nerede kalınır ve diğer seyahat gelişmeleriyle ilgili en son haberleri alın.CNN

Yıllarını sırt çantasıyla dünyayı dolaşarak geçirmişti ve Japon gezgin Daisuke Kajiyama, uzun süredir devam eden yolculuğunu sürdürmek için nihayet evine dönmeye hazırdı. Bir misafirhane açma hayali.

Kajiyama, Nepal’de tanıştığı İsrailli ortağı Hila ile 2011 yılında Japonya’ya geri döndü ve ikili, gelecekteki girişimleri için mükemmel yeri bulmaya koyuldu.

Ancak önlerinde birkaç büyük engel vardı. Başlangıç ​​olarak, Kore, Tayvan, Hindistan, Nepal, Guatemala, Küba ve Kanada gibi destinasyonlarda yıllarca dünyayı dolaştıktan sonra Kajiyama’nın konuşacak çok az parası vardı.

Ayrıca, genellikle kominka olarak bilinen geleneksel bir Japon evine de gönül vermiş., bunlar genellikle nesiller boyunca aktarılır.

Kajiyama, CNN Travel’a “Kırsal kesimde geleneksel bir ev sahibi olmak istedim” dedi ve yan yana bulunan iki ev bulmaya kararlı olduğunu, böylece kendisinin ve Hila’nın birinde yaşayabileceğini, diğerinin ise misafirhane olabileceğini açıkladı. birlikte koşacaklarını söyledi. “Bir vizyonum vardı.”

İhtiyaçlarını karşılayan hiçbir şey bulamayınca Kajiyama, aramasını ülkede sayıları giderek artan terk edilmiş evleri de kapsayacak şekilde değiştirmeye karar verdi.

Gençler şehirde iş bulmak için kırsal alanları terk ettikçe, Japonya’nın kırsal kesimleri “hayalet” evlerle doluyor. “Akiya.”

Japonya Politika Forumu’na göre, 2013 yılında Japonya’da 61 milyon ev ve 52 milyon hane vardı ve ülke nüfusunun 127 milyondan yaklaşık 127 milyona düşmesi bekleniyordu. 2065’e kadar 88 milyonbu sayının artması muhtemeldir.

Kajiyama, Kyoto ile Tokyo arasında, Shizuoka vilayetinde bulunan, yeşil çay tarlaları ve pirinç tarlalarıyla çevrili küçük bir köy olan Tamatori’nin etrafında dolaşırken çiftçilik yapan yaşlı bir kadına rastladı ve ona yaklaşmaya karar verdi.

“’Buralarda boş ev olup olmadığını biliyor musun?’ dedim. Ve o sadece işaret etti” diye hatırlıyor.

Sinyal verdiği bölgeye baktı ve nehrin yakınında bulunan, yan yana iki bakımsız evi (eski bir yeşil çay fabrikası ve eski bir çiftçinin evi) gördü.

Her iki mülk de en az yedi yıldır oturulmuyordu ve büyük miktarda çalışmaya ihtiyaç vardı. Kajiyama kadından, satışla ilgilenip ilgilenmeyeceklerini öğrenmek için sahibiyle iletişime geçmesini istedi.

“Sahibi terk edildiği için orada kimsenin yaşayamayacağını söyledi” diyor. “Ama ‘hayır’ demedi. Herkes her zaman ‘hayır’ diyordu. Ama yapmadı. Bu yüzden küçük bir şans olduğunu hissettim.”

Japonya'nın kırsal kesimleri hayalet evlerle dolu.

Kajiyama, eski yeşil ağaç fabrikasını ev olarak kullanmasını ve çiftçinin evini her zaman hayal ettiği misafirhaneye dönüştürmesini sağlayacak bir anlaşmayı müzakere etmek için ev sahibini ziyaret etmeden önce yaklaşık beş kez evleri ziyaret etmek için geri döndü.

Her iki evi de satın almak konusunda istekli olsa da, Japonya’daki ev sahipliği geleneklerinin, bu ev sahibinin oğluna geçene kadar bunu yapamayacağı anlamına geldiğini açıklıyor.

“’Tüm sorumluluğu kendin alırsan, alırsın’ dediler. Dolayısıyla kağıt üzerinde bir anlaşma yaptık” dedi.

Hem kendisi hem de Hila önlerinde yapacak çok iş olduğunun farkındaydı ancak 2013 yılında evlenen çift, ideal bir noktada kendi misafirhanelerine bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşadı.

Kajiyama, “Çok güzel bir yer” diyor. “Şehre yakın ama aslında kırsal bir yer. Ayrıca insanlar hala burada yaşıyor ve (şehirde) çalışmaya gidiyor.

“Ev aynı zamanda nehrin önünde, bu yüzden uyuduğunuzda suyun sesini duyabiliyorsunuz.”

Kajiyama’ya göre yaklaşık 90 yıllık evin tadilat çalışmalarına başlamadan önce temizlenmesi süreci, sürecin en zor kısımlarından biriydi çünkü halledilmesi gereken çok fazla şey vardı. Ancak bazı eşyaları yeniden kullanmayı başardı.

İlk yıl boyunca yerel halkla bağlantı kurmak, ev hakkında bilgi edinmek ve ilk yıl kadar yerel çiftçilere çiftçilik konusunda yardım etmek için çok zaman harcadı.

Evi yenilemek için yaklaşık 40.000 dolar harcadı ve işin çoğunu kendisi tamamladı.

Yenileme işlerinde pek tecrübeli olmasa da, sırt çantasıyla seyahat ederken bir süre çiftçilik yaparak ve inşaatları tamamlayarak vakit geçirmişti ve ayrıca insanların evlerini tamir etmek için ufak tefek işler de yapmıştı.

Konukevindeki işlerin çoğunu kendisi tamamladı; zeminleri değiştirdi ve yaklaşık 10.000 dolarlık bir maliyetle ebeveynlerinden düğün hediyesi olduğunu söylediği bir tuvalet ekledi.

“Ben aslında profesyonel değilim” diyor. Marangozluk yapmayı seviyorum ve bir şeyler yaratmaktan keyif alıyorum ama arka planımda hiçbir deneyimim yok.

“Birkaç yıl süren sırt çantam boyunca pek çok ilginç bina, ilginç şekillerde pek çok ev gördüm ve bunları beynimde topluyordum.”

Kajiyama, geleneksel malzemeleri kullanarak evi olabildiğince özgün tutmaya kararlıydı.

Geleneksel evleri yıkma sürecinde olan inşaat şirketlerinden geleneksel ahşap toplayarak para biriktirdi.

“Parayı çöpe atmak için harcamaları gerekiyor” diye açıklıyor. “Fakat benim için bazı şeyler hazine gibidir. Ben de gidip istediğim malzemeyi alacaktım.

“Ev çok çok eski bir tarza sahip” diyor. “Yani daha modern malzemeler getirsem pek hoş görünmezdi. Tamamen özgün.”

Evde daha önce çok az çalışma yapıldığını, bunun da yıllar önce inşa edilmiş bir ev için oldukça alışılmadık bir durum olduğunu açıklıyor.

“Tamamen gerçek” diyor. “Genellikle geleneksel evlerde yalıtım çok güçlü olmadığı için duvarlarda bazı tadilatlar yapılıyor. Böylece tarzı kaybedersiniz.

Yui Vadisi ilk misafirlerini 2014 yılında ağırladı.

Hükümetten bir miktar mali destek aldığını, bunun da kendisine bir marangoz getirtebildiğini ve aynı zamanda bundan da yararlanabildiğini söylüyor. Japonya’nın çalışma tatili programıBu, gezginlerin ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunda yiyecek ve yiyecek karşılığında çalışmasına olanak tanıyor.

Japon misafirhane izinleri üzerine biraz araştırma yaptıktan sonra, izin almanın en basit yollarından birinin mülkü tarım misafirhanesi olarak kaydettirmek olduğunu keşfetti.

Bölge bambu ormanlarıyla dolu olduğundan, bu çok basit bir iş gibi göründü ve Kajiyama, iki işletmeyi birleştirebilmek için bambu çiftçiliği hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmeye karar verdi.

“Çiftçiliğe böyle başladım” diyor.

2014 yılında, evde çalışmaya başladıktan iki yıl sonra çift nihayet ilk misafirlerini ağırlayabildi.

Kajiyama “Çok güzel bir duyguydu” diyor. “Elbette bu benim hayalimdi. Ama insanlar buranın terk edilmesini ve benim onu ​​hayata döndürmemi gerçekten takdir ediyor.”

Dünyanın her yerinden gelen konukları ağırlamanın, sırt çantalı gezgin olarak önceki hayatına bağlı kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Tek bir yerde kalıyorum ama insanlar bana geliyor ve ben seyahat ediyormuşum gibi hissediyorum” diyor. “Bugün Avustralya, yarın İngiltere ve önümüzdeki hafta Güney Afrika ve Hindistan.

“Farklı yerlerden insanlar geliyor ve beni akşam yemeğine davet ediyorlar, bu yüzden bazen birinin aile hayatına katılıyorum.”

Hila ne yazık ki 2022 yılında kanserden vefat etti. Kajiyama, misafirhane sahibi olma hayalini gerçekleştirmesinde sevgili eşinin büyük rol oynadığını vurguluyor ve o olmadan bunu başaramayacağını söylüyor.

“Gerçekten birlikteydik” diye ekliyor. “Burayı benimle birlikte yarattı. O olmasaydı bu böyle olmazdı.”

Yaklaşık 80 metrekarelik üç yatak odalı konuk evi yaklaşık sekiz yıldır açık olsa da Kajiyama hala üzerinde çalışıyor ve ne zaman biteceğine dair hiçbir fikrinin olmadığını söylüyor.

“Hiç bitmiyor” diye itiraf ediyor. “Yarı yoldayım, hissediyorum. Zaten çok güzel. Ama başlangıçta terk edilmiş olduğundan daha fazla ayrıntıya ihtiyacı var. Ve yaratmada daha iyiye gidiyorum, bu yüzden bunu yapmak için zamana ihtiyacım var.

Konukevinde gecelik yaklaşık 120 $ karşılığında kiralanabilen üç yatak odası bulunmaktadır.

Misafirler oradayken evdeki işi tamamlayamayacağını açıklıyor. Ve mülk kışın kapalıyken, iki ayını bambu çiftçisi olarak geçiriyor ve genellikle bir ayını da seyahat ederek geçiriyor, bu da ona tadilat için fazla zaman bırakmıyor.

“Bazen hiçbir şey yapmıyorum” diye itiraf ediyor.

Bambu dokuma atölyeleri gibi aktiviteler sunan Yui Vadisi, yıllar içinde pek çok gezginin Tamatori köyüne gelmesine yardımcı olmuştur.

“Konukların çoğu Tokyo’dan sonra geliyor ve bu tam bir tezat” diyor. “Evimizin doğasını, geleneğini paylaşmaktan gerçekten çok mutlular.

“Çoğu insan uzun zamandır Japonya’ya gelmenin hayalini kuruyordu ve burada çok kısa zamanları vardı.

“Yani çok güzel bir enerjileri var. Bu şekilde ev sahipliği yapmaktan ve tatil zamanlarına katılmaktan mutluluk duyuyorum. Bu çok özel (benim için).”

Kajiyama, yenileme çalışmalarına şu ana kadar yaklaşık 40.000 dolar harcadığını tahmin ediyor ve konuklardan ve yerel halktan gelen geri bildirimlere bakılacak olursa, bu paranın iyi harcanmış olduğu anlaşılıyor.

“İnsanlar yaptıklarımı takdir ediyor” diye ekliyor. “Bu beni özel hissettiriyor.”

On yıl önce kendisine evi işaret eden kadın Hiroko’ya gelince, Kajiyama bu dönüşüm karşısında şaşkına döndüğünü ve kaç tane uluslararası gezginin Yui Vadisi’nde kalmak için Tamatori’ye geldiğine şaşırdığını söylüyor.

“(Şimdi) ne kadar güzel olduğuna inanamıyor” diyor. “Bunun böyle olacağını düşünmemişti. Bu yüzden gerçekten takdir ediyor. Çok teşekkür ederim diyor.”

Yui Vadisi1170 Okabecho Tamatori, Fujieda, Shizuoka 421-1101, Japonya

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir