TikTok’un veri toplaması Avustralya’nın gizlilik gözlemcisi tarafından inceleniyor | Tiktok

Avustralya’nın gizlilik gözlemcisi, TikTok’un kişisel verileri nasıl topladığı ve bunun rıza alınarak yapılıp yapılmadığı konusunda bir soruşturma başlattı.

Avustralya Bilgi Komiserliği Ofisi (OAIC), sosyal medya platformunun, insanların çevrimiçi alışkanlıklarını izleyen pazarlama piksellerini kullanarak Avustralyalıların çevrimiçi gizliliğini ihlal edip etmediğini inceleyecek. Bu, nereden alışveriş yaptıklarını, web sitelerinde ne kadar kaldıklarını ve e-posta adresleri ve cep telefonu numaraları gibi kişisel bilgileri içerebilir.

TikTok ve ana şirketi ByteDance’e karşı kampanya yürüten liberal senatör James Paterson, sosyal medya platformunun TikTok olmayan kullanıcıların bilgilerini toplamak için piksel kullandığını iddia etti.

Paterson, “Bu davranış herhangi bir şirket için kabul edilemez, ancak TikTok’un Çin Komünist Partisi’ne bağlı olduğu ve Çin’in istihbarat yasaları uyarınca Çin hükümetinin istihbarat teşkilatlarıyla bilgi paylaşması gerektiği göz önüne alındığında özellikle endişe verici” dedi.

Bir TikTok sözcüsü, pazarlama pikselleri kullanımının “mevcut tüm Avustralya gizlilik yasaları ve düzenlemeleriyle uyumlu olduğunu ve aksi yöndeki her türlü öneriyi reddediyoruz” dedi.

Sözcü, “Reklam müşterilerimizin benimsemesi gönüllü olan piksel kullanımı, reklam hizmetlerinin etkinliğini artırmak için kullanılan sektör çapında bir araçtır” dedi.

OAIC, iddialara ilişkin resmi bir soruşturma yapılmasını gerektirecek yeterli kanıtın bulunup bulunmadığına karar vermeden önce bir soruşturma yürütür.

Başsavcı Mark Dreyfus, gizlilik komiseri’ne bu tür soruşturmaları yürütmek için ek yasal bilgi toplama yetkileri verildiğini ve TikTok’un her türlü talep konusunda şeffaf olmasını beklediğini söyledi.

“Bu konuyla ilgili ciddi iddialar ortaya atıldığında gizlilik komiseri ile tam işbirliği yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Gizlilik yasasının gözden geçirilmesine yanıt olarak yeni gizlilik yasasının yeni yılda parlamentoya sunulması bekleniyor.

Paterson, gölge içişleri portföyünü üstlendiğinden beri TikTok’a karşı bir kampanya başlattı ve uygulamanın ve Çin’e ait ana şirketin “ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi” olarak değerlendirilmesini istiyor.

“Bu son ifşaatlar, TikTok ve ana şirketi ByteDance’in, gazeteciler hakkında casusluk yapmak için TikTok uygulamasını kullanmak, Çin Komünist Partisini eleştiren içeriği gizlemek ve ByteDance’in Çin ile kapsamlı bağlantıları konusunda halkı yanıltmaya çalışmak da dahil olmak üzere bir dizi suiistimaline katkıda bulunuyor. hükümet” dedi.

“TikTok nihayet gerçeği açıklamalı ve Avustralya’nın düzenleyici otoriteleriyle tam bir işbirliği ve uyum göstermeli ve incelemeyle karşı karşıya kaldığımızda bu şirkette daha önce gördüğümüz gizlemeyi tekrarlamamalı.”

TikTok, yakın zamanda çocuk hesaplarıyla ilgili AB veri yasalarını ihlal ettiği için 345 milyon avro (560 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı; ardından İngiltere veri gözlemcisi tarafından, 13 yaşın altındaki 1,4 milyon çocuğun verilerini yasa dışı olarak işlediği için 12,7 milyon sterlin (24 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı. onun platformu.

Platform, diğer batı ülkelerindeki benzer yasakların ardından bu yılın başlarında Avustralya hükümeti cihazlarında da yasaklandı; Arnavutluk hükümeti, uygulamanın “kullanıcı verilerinin kapsamlı bir şekilde toplanması ve yargısız müdahalelere maruz kalması nedeniyle kurumsal olmayan devlet kurumları için önemli güvenlik ve gizlilik riskleri oluşturduğunu” belirtti. yabancı bir hükümetin Avustralya yasalarıyla çelişen talimatları”.

TikTok, Haziran ayında 8,5 milyon Avustralyalı kullanıcısı olduğunu bildirdi ve Z kuşağının tercih ettiği sosyal medya uygulaması olarak ortaya çıktı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir