Trans Mountain boru hattı projesi tamamlanma yolundaki bir büyük engeli daha ortadan kaldırıyor

Kanada Enerji Düzenleyicisi verdi 11. saatte yeşil ışık şu anda Batı Kanada’da yapım aşamasında olan, bütçeyi aşan, federal mülkiyetteki Trans Mountain boru hattına.

Cuma günü geç saatlerde web sitesinde yayınlanan bir kararda düzenleyici, boru hattı devine, BC’nin Fraser Vadisi’ndeki 2,3 kilometrelik inşaat alanında yönlendirme metodolojisini değiştirmesi için onay verdi.

Trans Mountain’ın mühendisleri başlangıçta BC Hope yakınlarındaki dağlık bir arazide 36 inçlik bir boru kazmak için regülatöre başvurmuştu. Ancak şirket daha sonra sert kaya oluşumlarının bu kadar geniş bir boruyu delmeyi çok zorlaştıracağını keşfetti.

Mühendislerin söylediğine göre şirket, geçen sonbaharda boru boyutunu 30 inçe düşürmek için regülatöre başvurdu. engellemez boru hattından fışkıran petrol akışı.

Düzenleyici, kendi adına, başlangıçta bu başvuruyu gerekçe göstererek reddetti. ikna edici olmayan kanıtlar Şirket, değişikliğin borunun ve içinden akan yağın bütünlüğünü sağlayacağını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Düzenleyici, başvuruyu reddetme nedenlerinde “Kanada Enerji Düzenleyici Komisyonu, Trans Mountain’ın boru hattı bütünlüğü ve ilgili çevre koruma etkileri hakkındaki endişeleri yeterince ele almadığını belirledi” dedi.

Bu durum Trans Mountain’ı özellikle sert bir uyarıda bulunmaya yöneltti: daha küçük bir boru delme iznini reddetmenin iki yıllık “felaket” bir gecikmeye ve bunun sonucunda milyarlarca kayba yol açacağı yönünde.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'First Nation, orijinal Trans Mountain boru hattında tazminat için federallerle savaşıyor'


First Nation, orijinal Trans Mountain boru hattına ilişkin tazminat için federallerle savaşıyor


Cuma günü, Trans Mountain’ın avukatı Sander Duncananson, Calgary’deki Kanada Enerji Düzenleme Kurumu önündeki duruşmada şirketin boru boyutu farklılığının güvenli olmasını ve katı standartlara göre oluşturulmasını sağlamak için gerekli tüm adımları attığını savundu.

Duncananson komisyon üyelerine “Komisyon artık her günün önemli olduğunu unutmamalı” dedi.

Trans Mountain’dan güvence alan düzenleyici kurum, şirketin ikinci güncellenmiş başvurusunu kabul etti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Artan borçlar ve gecikmeler

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Boru hattı, Justin Trudeau’nun Liberal hükümeti tarafından 2018’de Teksaslı bir enerji devinden 4,7 milyar dolara satın alındı. 31 milyar dolar daha harcadı inşaat maliyetlerinde. Bu, projenin satın alma ve inşaatının mevcut toplam maliyetini 35 milyar dolara çıkarıyor.

Geçen ay, Noel’den önceki Cuma günü, ilave 2 milyar dolarlık ticari kredi garantisi verildi. duyuruldu İhracat Geliştirme Kanada’nın web sitesinde. Bu kredi garantisi, bir grup Kanada bankası tarafından Trans Mountain’a sağlanan devlet destekli kredilerin toplam miktarını 18 milyar dolara çıkaracak.

Bu da üstüne 16,5 milyar dolar daha federal hükümetin “Kanada Hesabına” yüklenen borç.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

On yıl süren maliyet hesaplamaları dikkate değer bir doğruluk sergileyen bağımsız ekonomist Robyn Allan, Global News’e ek 2 milyar dolarlık kredi garantisinin, Trans Mountain’ın projeyi satın almak ve inşa etmek için zaten harcanmış olan 35 milyar doların ötesinde daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu bilmesinden kaynaklandığını söyledi. işi bitirmek için.

“Artık onları geçindirmeye yetmeyeceklerini biliyorlar, dışarı çıkıp 2 milyar dolar daha borç aldılar” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'First Nations grupları kutsal alandan geçen yeni Trans Dağ boru hattı genişletme rotasına karşı çıkıyor'


First Nations grupları, kutsal alandan geçen yeni Trans Mountain boru hattının genişletilmesine karşı çıkıyor


Federaller, Kanada’daki milyarlarca dolarlık diğer büyük altyapı projelerine destek verdi. Örneğin Ottawa, Labrador’daki büyük bütçeli Lower Churchill Hidroelektrik projesine 2013’ten 2017’ye kadar alınan 9,2 milyar dolarlık tahvil borcuna ilişkin kredi garantisi verdi ve bu borç hala ödenmemiş durumda.

Ancak Allan ve Global News’in konuştuğu diğer uzmanlar, Trans Mountain’ın durumunun istikrarsız olduğunu, çünkü şirketin borçlarını yalnızca geçiş ücretleri veya ücretlerle ödeyebileceğini, nakliyatçılardan hat boyunca petrol pompalama ücreti talep ettiğini söylüyor. Ve şu anda bu petrol şirketlerinden alınması onaylanan ücretler, boru hattının maliyetinin yalnızca yarısını karşılayacak.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Boru Hattı Beklentileri

Tüm analistler boru hattının geleceği konusunda olumsuz değil.

Geçen Haziran, Bank of Nova Scotia analisti Robert Hope, petrolün Alberta’dan Burnaby’deki bir okyanus limanına fışkırmaya başlamasıyla Trans Mountain’ın 2025’te 2,4 milyar dolar ve 2026’da 2,6 milyar dolar kar elde edebileceğini tahmin eden bir rapor yayınladı. M.Ö

Analist, Trans Mountain’ın değerinin 26 ila 29 milyar dolar arasında olduğunu öne sürdü.

Bir finansal hizmetler firması olan Morningstar’da strateji uzmanı olan Stephen Ellis, Kanada ham petrolünü gelgit sularına taşımak için hattın “çok gerekli” olduğuna inanıyor. Ancak boru hattının maksimum değerinin 15 milyar dolardan fazla olmayacağını tahmin ediyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'First Nations liderleri Trans Mountain boru hattında hisse sahipliğinin faydalarını sorguluyor'


First Nations liderleri, Trans Mountain boru hattında hisse sahipliğinin faydalarını sorguluyor


Ellis, bunun, federal hükümetten büyük bir zararın hesapta olduğu anlamına geldiğini ve bunun sonuçta Kanadalı vergi mükellefleri tarafından karşılanacağını söylüyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Global News’e şunları söyledi: “Eğer bu özel bir firma olsaydı, biz (…) şu anda bulunduğumuz durumda olmazdık çünkü özel bir firmanın bu düzeyde bir değerlemeyi ve bu düzeyde bir mali harcamayı üstleneceğinden şüpheliyim.” .”

Trans Dağı’na giden dolambaçlı, pahalı yol

Trans Dağı’nda Alıntı yapılan Tedarik zincirindeki zorluklar ve yükselen enflasyondan, daha az üretken çaylaklara, “yeşil el” işçilere ve öngörülemeyen hava olaylarına kadar çok sayıda neden, devasa maliyet aşımlarının ardındaki nedenler olarak görülüyor.

Cuma günü, enerji düzenleme kurumunun komisyon üyeleri işin tamamlanmasının on yıl sürdüğünü ve öngörülemeyen inşaat maliyetlerinin milyarlarca dolar olduğunu ima etti.

Ancak boru hattı şirketinin avukatı Duncananson, “öngörülemeyen” olayların nedeni olarak 1.100 kilometrelik bir boru hattı inşa etmenin karmaşıklığını gösterdi.

Bununla birlikte, genişleme projesinin nihai fiyat etiketi neredeyse kesinlikle 35 milyar dolardan fazla olacaktır – nihai inşaat faturası ve Allan’ın petrol takip etmeye başladığında yılda 2 milyar dolar aralığında olacağını tahmin ettiği borç ödeme maliyetleri hesaba katıldığında.

Hikaye reklamın altında devam ediyor


Videoyu oynatmak için tıklayın: ''Bu proje ciddi şekilde yanlış yönetildi': Trans Mountain boru hattı genişletme maliyetlerini artıran faktörler'


‘Bu proje ciddi şekilde yanlış yönetildi’: Trans Mountain boru hattı genişletme maliyetlerini artıran faktörler


Nisan 2022’de Ottawa, şirketin borçlarını ödeyebilmesi ve işi bitirebilmesi için Trans Mountain’ın borcunun faiz ödemelerini ertelemeyi kabul etti. Muhasebe dilinde buna “ayni faiz” denir.

Ancak kredi vadeleri Ağustos 2025’te dolduğunda, tesadüfen, beklenen federal seçimden sadece birkaç hafta önce, 31 milyar dolarlık inşaat kredisine ek olarak faiz borcunun da geri ödenmesi gerekecek.

Allan, “Proje faaliyete geçer geçmez artık (faizi erteleyemezler)” diyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Böylece bahsettiğimiz 2 milyar dolarlık faiz (maliyet) gider haline gelmek zorunda kalacak.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir