Trudeau, Kanada’nın İran’ın Devrim Muhafızları’nı terör grubu olarak listeleme konusunda ‘sorumlulukla’ ağırlığını koyduğunu söyledi – Ulusal

Başbakan Justin Trudeau, Kanada hükümetinin İran’ın İslam Devrim Muhafızları Ordusunu “sorumlu bir şekilde” terörist grup olarak tanımlamanın yollarını aradığını söyledi.

Bu yorumları Pazartesi günü Richmond Hill, Ontario’da düzenlenen bir törende, İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) Ukrayna Uluslararası PS 752 yolcu uçağını düşürerek çoğu Kanadalı da dahil olmak üzere 176 kişinin tamamını öldürmesinden bu yana dört yıl dönümünde yaptı.

Trudeau, “İran rejiminin hesap vermesi gerekiyor” diyerek, binlerce insanın bu rejim tarafından hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Trudeau Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Devrim Muhafızları’nı sorumlu bir şekilde terör örgütü olarak listelemenin yollarını aramaya devam etmek ve diğer tüm seçenekleri araştırmak da dahil olmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

“Kanada’yı bu rejimden ayıran şeylerden biri de bizim bir yasa ve ilkeler ülkesi olmamız ve bu yasa ve ilkelere uymaya devam ettiğimizden emin olmamız gerektiğidir, çünkü bu, o rejimi hesap verme şeklimizdir” diye ekledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Trudeau, Kasım 2023’te hükümetin “Devrim Muhafızları’nın etkisine karşı sorumlu olarak elimizden gelen her şeyi izlemeye ve yapabildiğimizden emin olmaya devam edeceğini” söylemişti.

“Pek çok kez söylediğim gibi, PS752’nin düşürülmesinden, kendi vatandaşlarının ve Kanada vatandaşlarının öldürülmesinden sorumlu olan İran rejiminin, dünya çapında teröre sponsor olması, bizim de gereken her şeyi yapmaya devam edeceğimiz anlamına geliyor. Trudeau o zamanlar, bu rejimin hesap vermesini sağlamak, dünya çapındaki etkisini sınırlamak ve Kanadalıları korumak için “demişti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: Trudeau, düşen PS 752 sefer sayılı uçağın kurbanlarını anarak 'İran'ın sorumlu tutulması gerektiğini' söyledi


Düşen PS 752 sefer sayılı uçağın kurbanlarını hatırlayan Trudeau, İran’ın ‘sorumlu tutulması gerektiğini’ söyledi


8 Ocak 2020’de, Ukrayna Uluslararası Havayolları’nın 752 sefer sayılı uçağı, İran’ın Tahran kentinden kalktıktan birkaç dakika sonra İran’ın iki karadan havaya füzesi tarafından vuruldu; bu sırada ABD’nin, General Kasım Süleymani’ye suikast düzenlemesinin ardından İran’da gerilim yükseldi. İran Devrim Muhafızları’nın elit Kudüs gücü.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ölenler arasında 55 Kanada vatandaşı ve 30 Kanadalı daimi ikamet sahibi vardı.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Pazartesi günü Kanada, İsveç, Ukrayna ve Birleşik Krallık ile birlikte açılan davalar Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nde İran’a karşı.

Bu, İran’ın PS 752 sefer sayılı uçağın düşürülmesiyle ilgili hesap verme talebiyle Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na götürülmesinin yanı sıra.


Videoyu oynatmak için tıklayın: ''Sorumluluk yok': 752 sefer sayılı uçağın kurbanlarının aileleri 4 yıl sonra adalet istiyor'


‘Sorumluluk yok’: 752 sefer sayılı uçuş mağdurlarının aileleri 4 yıl sonra adalet istiyor


Şu ana kadar Ottawa, aralarında Devrim Muhafızları, İran rejimi ve üst düzey yetkililerin de bulunduğu yaklaşık 450 İranlı kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı.

“Hükümetimiz, İslam Cumhuriyeti rejiminin hukukun üstünlüğünü sürekli olarak hiçe saymasını, düzmece yargılamalarını, barışçıl protestolara yönelik baskısını, özellikle de Mahsa’nın öldürülmesinin ardından kadın ve kız çocuklarının haklarını desteklemek amacıyla yapılan protestolara gösterdiği acımasız tepkiyi kınıyor. Amini,” dedi Trudeau.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

22 yaşındaki İranlı kadın Amini, 16 Eylül 2022’de başörtüsünü çok gevşek taktığı iddiasıyla İran’ın sözde ahlak polisi tarafından gözaltındayken hayatını kaybetti.

Ölümü, İran’a yönelik küresel eleştirilerin yanı sıra, Kanada da dahil olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında hükümet karşıtı protestolara yol açtı.

– Global News’tan Negar Mojtahedi’den dosyalar ile

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir