Tüketicilerin geri çekilmesiyle perakende harcamalar Mart ayında düştü


Washington DC
CNN

Tüketicilerin bankacılık krizinin durgunluk korkularını artırmasının ardından geri çekilmesiyle ABD’li perakendecilerin harcamaları Mart ayında düştü.

Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü bildirdiğine göre, mevsimselliğe göre ayarlanan ancak enflasyona göre ayarlanmayan perakende satışlar Mart ayında önceki aya göre %1 düştü. Refinitiv’e göre bu, beklenen %0,4’lük düşüşten daha dik ve önceki aydaki revize edilen %0,2’lik düşüşün üzerindeydi.

Yatırımcılar zayıflığın bir kısmını vergi beyannamelerinin eksikliğine ve yavaşlayan işgücü piyasasına ilişkin endişelere bağlıyor. BofA analistlerine göre IRS, bu Mart ayında 84 milyar dolarlık vergi iadesi gerçekleştirdi; bu, Mart 2022’ye göre yaklaşık 25 milyar dolar daha az.

Bu durum tüketicilerin büyük mağazalarda ve beyaz eşya ve mobilya gibi dayanıklı tüketim mallarında harcamalarını geri çekmesine yol açtı. Genel ürün mağazalarındaki harcamalar Mart ayında önceki aya göre %3 düştü ve aynı dönemde benzin istasyonlarındaki harcamalar da %5,5 düştü. Benzin istasyonu satışları hariç perakende harcamalar Mart ayında Şubat ayına göre %0,6 geriledi.

Ancak perakende harcamalar yıllık bazda %2,9 arttı.

Ekonomistler, daha küçük vergi beyannamelerinin, artan gıda yardımı yardımlarının sona ermesiyle birlikte perakende satışlarda geçen ay yaşanan düşüşte muhtemelen rol oynadığını söylüyor.

“Mart ayı geri ödemeler açısından gerçekten önemli bir ay. BofA Global Research’ün kıdemli ABD ekonomisti Aditya Bhave, CNN’e şöyle konuştu: “Bazıları geçen yıla benzer bir şey bekliyor olabilir.”

Bank of America araştırmacıları tarafından takip edilen hane başına kredi ve banka kartı harcamaları Mart ayında iki yılı aşkın sürenin en düşük hızına geriledi; bu muhtemelen daha küçük getirilerin ve süresi dolan sosyal hakların yanı sıra ücret artışlarındaki yavaşlamanın bir sonucuydu.

Bank of America Institute raporuna göre, Tamamlayıcı Beslenme Yardımı Programı aracılığıyla sağlanan gelişmiş pandemi dönemi faydaları Şubat ayında sona erdi ve bu da Mart ayında harcamaları kısıtlamış olabilir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun rakamlarına göre, ortalama saatlik kazançlar Mart ayında bir önceki yıla göre %4,2 arttı; önceki aya göre yıllıklandırılmış %4,6 artış ve Haziran 2021’den bu yana en küçük yıllık artış. Ücretlerin daha kapsamlı bir ölçüsü olan İstihdam Maliyeti Endeksi de geçen yıl işçi maaşlarındaki artışların ılımlı düzeyde olduğunu gösterdi. Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin ECI verileri bu ayın sonlarında açıklanacak.

Yine de ABD işgücü piyasası son zamanlarda ivme kaybetmiş olsa da sağlamlığını koruyor. Mastercard Ekonomi Enstitüsü Kuzey Amerika baş ekonomisti Michelle Meyer, bunun önümüzdeki aylarda tüketici harcamalarını durdurabileceğini söyledi.

Meyer, “Gelir artışlarını, bilançolarını ve işgücü piyasasının sağlığını düşündüğünüzde büyük resim hâlâ tüketicinin lehine” dedi.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, işverenler Mart ayında 236.000 yeni iş ekledi; bu, tarihsel standartlara göre güçlü bir artış, ancak önceki altı aydaki ortalama aylık iş büyüme hızından daha düşük. En son aylık İş Açıklıkları ve İşgücü Devri Anketi veya JOLTS raporu, mevcut iş sayısının Şubat ayında yüksek kaldığını ancak Mart 2022’deki zirve noktası olan 12 milyona göre %17’den fazla düşüş gösterdiğini gösterdi. ABD’de işsizlik yardımları daha önce bildirilenden daha yüksekti.

İş piyasası önümüzdeki aylarda daha da soğuyabilir. Federal Rezerv’deki ekonomistler, yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkilerinin daha da derinleşmesiyle ABD ekonomisinin yılın ilerleyen dönemlerinde resesyona girmesini bekliyor. Fed ekonomistleri, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşünden önce durgunluk riskleriyle birlikte zayıf bir büyüme öngörüyorlardı.

Geçtiğimiz ay bankacılık sektöründe yaşanan çalkantının tüketiciler açısından etkileri şu ana kadar sınırlı kaldı. Michigan Üniversitesi tarafından takip edilen tüketici hissiyatı Mart ayında banka iflasları sırasında biraz kötüleşti, ancak daha önce de kötüleşme belirtileri göstermişti.

Cuma sabahı yayınlanan son tüketici güveni okuması, bankacılık krizine rağmen güvenin Nisan ayında sabit kaldığını, ancak yüksek gaz fiyatlarının yıl öncesi enflasyon beklentilerinin tam yüzde puan yükselmesine yardımcı olduğunu ve Mart’taki %3,6’dan %4,6’ya yükseldiğini gösterdi. Nisan içinde.

Michigan Üniversitesi tüketici anketleri direktörü Joanne Hsu bir basın bülteninde, “Net olarak, tüketiciler Nisan ayında ekonomik ortamda önemli değişiklikler algılamadı” dedi.

Hsu, Cuma sabahı Bloomberg TV’ye verdiği röportajda “Tüketiciler bir gerileme bekliyor, geçen yazki kadar üzgün hissetmiyorlar ancak diğer ayakkabının düşmesini bekliyorlar” dedi.

Bu hikaye bağlam ve daha fazla ayrıntıyla güncellendi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir