Uluslararası öğrencilere yönelik kapak burada. Peki konut krizini çözebilir mi? – Ulusal

Konut ve karşılanabilirlik konularında incelemelerle karşı karşıya kalan federal hükümet, bir zamanlar son çare olacağını söylediği bir tedbire başvurdu. Pazartesi günü Ottawa, ülkeye gelen uluslararası öğrenci sayısına ilişkin bir sınır duyurdu.

Hükümetin çizgisi belliydi. Ülkedeki pek çok topluluk kapasitelerinin ötesinde geçici sakinler kabul ediyordu.

Daha önce göçmenlik portföyünü elinde bulunduran İskan Bakanı Sean Fraser Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Ülkenin bazı kesimlerinde kurumların kaldırabileceklerinden daha fazla öğrenci alması sonucunda nüfus artışında önemli bir artış olduğunu görüyoruz” dedi. .

Hükümetin, çalışma iznine başvurmak için gereken mali gereksinimleri artırmak gibi yakın zamanda aldığı diğer önlemler yeterli değildi.

Fraser, durumun bir üst sınır gerektirdiğini söyledi. “Görünüşe göre o zamandan bu yana olaylar, belirli toplulukların kaldırabileceği ötesinde bir büyüme göstermeye devam etti. Bu özel önlem paketini kullanma kararının gerekçesi de buydu.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Sınır sınırını açıklayan Göçmenlik Bakanı Marc Miller, 2024 yılı için sınır sınırının yaklaşık 364.000 onaylı eğitim izniyle sonuçlanmasının beklendiğini, yani 2023’e göre yüzde 35’lik bir düşüş olduğunu söyledi.

Ancak bazı uzmanlar, uluslararası öğrenci sınırının büyük ölçüde optik bir mesele olduğuna, hükümetin “bir şeyler yaptığını” gösterecek bir hareket olduğuna inanıyor.

‘TALEP GEÇİCİ OLARAK AZALTILIYOR’

Konut politikası uzmanı ve Konut Değerlendirme Kaynak Araçları projesinin uzman danışmanı Carolyn Whitzman, kesintileri “büyük ölçüde performansa dayalı” olarak nitelendiriyor.

“Bir şeyler yaptığımızı söylüyor ama altta yatan nedenlerden hiçbirini ele almıyor; bunlar arasında (hükümetin) kaç öğrencinin geldiği, ne tür bir barınmaya ihtiyaç duyduğu ve maliyetinin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok.”

Whitzman, kira ve öğrenci evi eksikliğinin sadece uluslararası öğrencileri değil yerli öğrencileri de etkilediğini söyledi. Üst sınırın boşluk oranları veya kira üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Bu talep yönlü şeyin saçma olduğunu düşünüyorum. Ve elbette bu noktada, kritik bir konut sıkıntısının olduğunun farkındayız. Bu özel günah keçisini (uluslararası öğrenciler) seçerek talebi geçici olarak azaltmaya çalışmak, geçen yıl daha da kötüleşen arz sıkıntısını gerçekten çözmeyecek” dedi.

Pazartesi günü öğrenci sınırı açıklanırken Miller, sınırın yalnızca iki yıl süreyle geçerli olacağını söyledi. Hem Miller hem de selefi Fraser, daha fazla göç olmazsa Kanada’nın daha fazla ev inşa etmek için ihtiyaç duyduğu işçilere sahip olmayacağını söyledi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Fraser Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Yakında Kanadalı işgücünün ihtiyacımız olan evleri inşa etme kapasitesinde bir darboğazla karşılaşacağız” dedi.

Bu arada ekonomistler Kanada’ya yeni gelen büyük akının olumsuz etki yarattığını belirtti.

Kanada Bankası kıdemli başkan yardımcısı Carolyn Rogers Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Geçen yıl Kanada ekonomisinde yaşanan şey, göç yoluyla nüfus artışında özellikle büyük bir artış yaşadık” dedi. “Bu, arzın kısıtlı olduğu bir zamanda geldi. Bunu çok net, en net şekilde gerçekten konut sektöründe, özellikle de kiralarda görebiliyoruz.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Poilievre, federallerin uluslararası öğrenci sayısını sınırlamasının ardından Liberal hükümeti suçluyor'


Poilievre, federallerin uluslararası öğrenci sayısını sınırlamasının ardından Liberal hükümeti suçladı


Değişim için Göçmen İşçiler İttifakı’nın (MWAC) öğrenci kanadı Göçmen Öğrenciler Birliği, genel olarak göçmenlerin ve özellikle de göçmen öğrencilerin, dikkatleri asıl sorumlulardan uzaklaştırmak için günah keçisi ilan edildiğini söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

MWAC organizatörlerinden Sarom Rho, Global News’e şunları söyledi: “Konut krizinin ortasında boş duran birden fazla daireye sahip insanların olduğunu biliyoruz.”

Göçmenlerin konut fiyatlarını artırması mantığının sağlam olmadığını söyledi.

“İnsanların ülkeye çalışma veya eğitim izniyle gelemediği durumlarda bile (2020 ve 2021 karantinaları sırasında) konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini gördük” dedi.

Whitzman, “kalabalık kitlelerin kapıları kıracağı” fikrinin, göçle ilgili ırkçı korkulardan kaynaklandığını söyledi. Kendisi, Kanada’nın, konut piyasası zorlaştığında göçe baskı uygulanması çağrısında bulunan farklı aktörlerin geçmişine sahip olduğunu söyledi.

“Toronto’da 20. yüzyılın başlarına bakarsanız, pek çok satın alınabilirlik sorunu vardı. Çok fazla kapalı tuvalet yoktu, aşırı kalabalık vardı. Aşırı kalabalıklık ve karşılanabilirlik açısından bugün gördüğümüz birçok sorun vardı. Ve sağlık görevlisi bir gecekondu raporu hazırladı ve asıl sorunun temizlik anlayışları bizimkine benzemeyen bu yabancı insanlar olduğunu söyledi. Bu tür söylemler uzun süredir ortalıkta dolaşıyor” dedi.

ÇEKİRDEK KONUT İHTİYACINI ÖLÇMEK

Whitzman, Kanada konut politikasındaki en büyük kusurun, konu temel konut ihtiyacı olarak adlandırılan bir şeyi ölçmeye geldiğinde geniş insan gruplarını hesaba katmaması olduğunu söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Kanada, ülkede kaç kişinin konuta ihtiyacı olduğunu belirlemek için 1991 yılında uygulamaya konulan temel konut ihtiyacını bir ölçüm olarak kullanıyor. Whitzman, hükümetin temel konut ihtiyacını hesaplama yönteminin hatalı olduğunu söyledi.

“Buna evsizler dahil değil. Grup evleri veya uzun süreli bakımdaki kişiler veya pansiyonlarda kalan kişiler de dahil olmak üzere, toplu konutta bulunan hiç kimse bu gruba dahil değildir. Ayrı bir girişiniz, banyonuz ve mutfağınız yoksa konut ihtiyacından sayılmıyorsunuz” dedi.

“Geçici ve gönüllü” evsizlik durumunda olduğu değerlendirilen öğrencilerin de sayılmadığını söyledi. Bu nedenle, özellikle öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik ulusal bir konut politikası bulunmamaktadır.

Bu, dışlayıcı imar yasalarına ve amaca yönelik olarak inşa edilmiş kiralama ve öğrenci konutlarının ciddi şekilde eksikliğine yol açtı. Kanada’nın çoğu yerinde, hem uluslararası hem de yerli öğrenciler müstakil evlerde ev sahiplerinin insafına bırakılıyor.

Rho, bodrumlarda kalabalık ve güvensiz koşullarda yaşayan 10-12 öğrencinin korku hikayelerinin olduğunu söyledi.

“Kriz basitçe insanların ülkeye gelmesi ve temel haklardan ve korumalardan mahrum kalmasıdır.”

Kasım ayında, Federal Konut Avukatı Ofisi (OFHA) tarafından hazırlanan bir raporda, Kanada’da 4,4 milyon uygun fiyatlı konut açığının olduğu belirtildi; bu, Kanada Mortgage Konut Kurumu’nun (CMHC) tahmininden üç milyon daha fazla.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

GELECEĞİ İNŞA ETMEK İÇİN GEÇMİŞE ​​BAKIN

Geçen ay Konut Bakanı Sean Fraser, federal hükümetin geleceğe yönelik konut inşa etmek için savaş sonrası konut stratejisi aradığını duyurdu. Bu, inşaatçıların hızla daha uygun fiyatlı konutlar inşa etmek için kullanabileceği, önceden onaylanmış tasarımların bir kataloğunu içerir.

Whitzman, Kanada’nın bir zamanlar canlı bir öğrenci konut piyasasına sahip olduğunu düşünerek Kanada hükümetinin öğrenci konutları için de aynısını yapabileceğini söyledi.

“60’lı ve 70’li yıllarda, piyasa dışı öğrenci konutları olan öğrenci konutlarında büyük ölçekli bir gelişme yaşandı. (Buna kooperatiflerden öğrenci konutlarına ve toplu konutlara kadar her şey dahil) dedi.

İllerin ve belediyelerin de kira kontrolü uygulayarak, öğrenci konutlarını finanse ederek ve dışlayıcı imarlara son vererek yükü paylaşmaları gerektiğini söyledi. Ancak, “Sanırım sorumluluğun federal hükümete ait olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir