Üst düzey Hamas liderinin Lübnan’daki patlamada öldürülmesinin ardından İsrail yüksek alarma geçti – Ulusal

Filistin Hamas’ın üst düzey liderlerinden birinin Beyrut’ta düzenlenen ve geniş çapta İsrail’in suçlandığı bir saldırıda öldürülmesinin ardından Çarşamba günü İsrail, Hizbullah’la gerilimi tırmandırmaya karşı yüksek alarma geçti.

Gazze’deki çatışmanın yaklaşık üç ay önce patlak vermesinden bu yana öldürülen en üst düzey Hamas üyesi olan Salih Arouri’nin öldürülmesi, militanlar Gazze’de sert bir direniş gösterip saldırılarını sürdürürken, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının etkisinde kalan İsraillilere moral desteği sağladı. çok sayıda rehineyi elinde tutuyor.

Ancak bunun çatışmaya etkisi belirsizliğini koruyor. İsrail yıllar içinde birçok üst düzey Hamas liderini öldürdü, ancak bunların hızla değiştirildiğini gördü. Ve Hizbullah’ın güney Beyrut kalesindeki patlama, Lübnan sınırındaki düşük yoğunluklu çatışmaların topyekun savaşa dönüşmesine neden olabilir.

Çoğu şey, selefinin 1992 yılında İsrail tarafından öldürülmesinden bu yana Hizbullah’a liderlik eden Hasan Nasrallah’ın nasıl tepki vereceğine bağlı. Daha önce İsrail’in Lübnan’daki müttefik militan liderlerini hedef almasına misilleme yapma sözü vermişti ve akşam 6’da (16:00 GMT) bir konuşma yapması bekleniyordu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Gazze’deki çatışma başladığından beri Hizbullah ve İsrail ordusu İsrail-Lübnan sınırında neredeyse her gün ateş açıyor, ancak Nasrallah belki de İsrail’in Beyrut’u ağır bir şekilde bombaladığı 2006’daki ay süren savaşın tekrarlanmasından korktuğu için çatışmayı daha da tırmandırma konusunda isteksiz görünüyordu. ve güney Lübnan.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'İsrail bazı yedek askerleri Gazze'den çekecek'


İsrail, Gazze’den bazı yedekleri çekecek


Hizbullah, savaşçılarının Çarşamba günü iki İsrail sınır karakoluna “uygun silahlar” kullanarak ve “doğrudan isabet” ile saldırdığını söyledi. İki taraf da gece boyunca karşılıklı ateş açtı ancak Hizbullah, eylemlerini Arouri’nin öldürülmesiyle doğrudan ilişkilendirmedi. İsrail ordusundan henüz bir açıklama gelmedi.

İsrailli yetkililer Arouri’yi öldüren saldırı hakkında yorum yapmadı ancak İsrail askeri sözcüsü Tümamiral Daniel Hagari “her türlü senaryoya karşı yüksek düzeyde hazırlıklıyız” dedi.

ABD, bölgeye iki uçak gemisi ve diğer askeri varlıkları konuşlandırmak da dahil olmak üzere, çatışmanın herhangi bir şekilde genişlemesini engellemeye çalıştı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu hafta bölgede olması bekleniyordu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Başbakan Binyamin Netanyahu ve diğer İsrailli yetkililer defalarca Hamas liderlerini nerede olurlarsa olsunlar öldürmekle tehdit ettiler. Grubun 7 Ekim’de Gazze’den İsrail’in güneyine düzenlediği saldırıda yaklaşık 1.200 kişi öldü, 240 kişi de rehin alındı.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

İsrail, Gazze’de bir dizi orta düzey Hamas liderini öldürdüğünü iddia ediyor, ancak bu, çatışmadan bu yana, çoğu bölgede sürgünde yaşayan grubun üst düzey liderlerini hedef almak için başka bir ülkeye ulaştığı ilk sefer olacak.

Arouri, Hamas’ın dini lideri İsmail Haniye’nin yardımcısıydı ve grubun İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki varlığına başkanlık ediyordu. Aynı zamanda Hizbullah’la da önemli bir irtibat noktasıydı. ABD Dışişleri Bakanlığı onu terörist olarak listelemiş ve hakkında bilgi verene 5 milyon dolar ödül teklif etmişti.

Haniyeh, aralarında iki askeri komutanın da bulunduğu grubun altı üyesinin daha öldürüldüğü saldırının ardından Hamas’ın “daha güçlü ve kararlı” olduğunu söyledi. Öldürülenler hakkında “Arkalarında bayrağı taşıyacak güçlü adamlar bıraktılar” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hizbullah, saldırıyı “Lübnan’a, halkına, güvenliğine, egemenliğine ve direnişine yönelik ciddi bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Bu suçun karşılıksız ve cezasız asla geçmeyeceğini beyan ediyoruz” denildi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'İsrail Hizbullah'a karşı operasyonlarını genişletmeye hazır, Gantz uyardı'


Gantz, İsrail’in Hizbullah’a karşı operasyonlarını genişletmeye hazır olduğu konusunda uyardı


İsrail Gazze’de ‘açık bir zafer’ istiyor

Çatışmanın odak noktası, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın İsrail’in 2007’den bu yana bölgeyi yöneten Hamas’a karşı “açık bir zafer” istediğini söylediği Gazze’de olmaya devam ediyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İsrail’in Gazze’deki hava, kara ve deniz saldırıları, Hamas yönetimindeki bölgedeki Sağlık Bakanlığı’na göre üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 22.300’den fazla insanı öldürdü. Sayım siviller ve savaşçılar arasında ayrım yapmıyor.

Kampanya, Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 85’ini evlerinden uzaklaştırdı ve yüz binlerce insanı aşırı kalabalık barınaklara ya da İsrail tarafından belirlenmiş güvenli bölgelerdeki çadır kamplara sığınmaya zorladı; buna rağmen ordu bombaladı. Birleşmiş Milletler’e göre İsrail’in kısıtlamaları ve yoğun çatışmalar yardım dağıtımını engellediği için Gazze nüfusunun dörtte biri açlıkla karşı karşıya.

Eşi benzeri görülmemiş ölüm ve yıkım, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda açılan bir davada İsrail’i soykırımla suçlamasına yol açtı; İsrail bu iddiaları şiddetle reddetti ve itiraz etme sözü verdi.

Yine de İsrail, Hamas’ı ezme ve Kasım ayında yapılan ateşkes anlaşmasıyla 100’den fazlasının serbest bırakılmasının ardından hâlâ grubun elinde tuttuğu tahmin edilen 129 rehineyi geri verme hedeflerine ulaşmaktan uzak görünüyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: ''Keşke onlarla birlikte ölseydim': Gazze, İsrail saldırısında öldürülen aileden sonra yalnızlıkla mücadele ediyor'


‘Keşke onlarla birlikte ölseydim’: Gazze, İsrail saldırısında bir ailenin öldürülmesinin ardından yalnızlıkla mücadele ediyor


Gallant, İsrail birliklerinin iki aydan uzun süredir militanlarla savaştığı ve tüm mahallelerin yerle bir olduğu Gazze’nin kuzeyinde binlerce Hamas savaşçısının kaldığını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İsrailli yetkililerin Hamas’ın askeri yapısının hâlâ büyük ölçüde sağlam olduğunu söylediği Gazze’nin merkezinde ve güneydeki Han Yunus kentinde de şiddetli çatışmalar sürüyor. Hamas’ın Gazze’deki üst düzey lideri Yehya Sinwar ve yardımcıları şu ana kadar İsrail güçlerinden kaçmayı başardı.

Katar ile birlikte İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Mısır, çatışmayı sona erdirmek için İsrail tarafından hapsedilen Filistinliler karşılığında tüm rehinelerin serbest bırakılacağı çok aşamalı bir plan önerdi. İsrail Gazze’den çekilecek ve Filistinli teknokratlardan oluşan bir hükümet, seçimler yapılana kadar Gazze’yi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını yönetecek.

Ne İsrail ne de Hamas planı bütünüyle kabul etti ancak doğrudan reddetmedi.

Medyaya brifing verme yetkisi bulunmayan ve isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Mısırlı bir yetkiliye göre, İsrail heyeti teklifi görüşmek üzere Çarşamba günü Kahire’deydi. Yetkili, Arouri’nin öldürülmesinin müzakereleri muhtemelen birkaç gün aksatacağını söyledi.

Magdy Kahire’den bildirdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir