Uzmanlar, Bakanların yüzde 99 ipotek fikrinin İngiltere konut piyasasını aşırı ısıtabileceğini söylüyor | İpotekler

Bir sonraki seçimden önce genç seçmenlerin ilgisini çekecek, ilk kez ev alacaklara yönelik potansiyel bir “yüzde 99 ipotek” planı hakkında uyarıda bulunan sektör uzmanlarına göre, bakanlar yeni bir konut fiyatı balonunu körükleme riskiyle karşı karşıya olabilir.

Başbakan Rishi Sunak ve şansölye Jeremy Hunt tarafından 6 Mart’taki bahar bütçesinden önce değerlendirildiği bildirilen plan, borçluların ilk evleri için yalnızca %1’lik bir depozito yatırmalarını gerektirecek.

Onaylandığı takdirde program, hükümetin %95 ipotekli kredilerin kıt olduğu bir dönemde yardım sağladığı Satın Alma Yardımı planının (Mart 2023 sonunda sona eren) bir parçası olarak daha önce gerekli olan %5 depozitodan daha da ileri gidecek. Hükümet yakın zamanda ayrı bir ipotek garanti planının kapsamını genişlettiBu, müşterilerin temerrüde düşmesi ve bir evin geri alınması durumunda zararlarının bir kısmını karşılama sözü vererek borç verenleri daha büyük ipotekler sunmaya teşvik ediyor.

Bu sonbaharda gerçekleşmesi muhtemel seçimler öncesinde konutların en büyük savaş alanlarından biri haline gelmesi bekleniyor. Program şüphesiz üretim kirasının bir kısmının konut merdivenine çıkmasına yardımcı olacak olsa da, sektör uzmanları bakanların piyasaya daha fazla alıcı çekmenin sonuçlarını dikkate alması gerektiği konusunda uyardı.

Moor Mortgages’ın kurucusu ve baş danışmanı Peter Stamford, kredi/değer oranının yüzde 99 olduğu yönündeki spekülasyon hakkında yorum yaparak, “Ev sahipliğinin önündeki yükselen engelleri ortadan kaldırmaya yönelik bu radikal yaklaşım, daha büyük bir depozito bulmakta zorlananlar için harika görünecek” dedi. (LTV) ipotekler, ilk olarak Independent’ta bildirildi.

Kendisi, “bir kez daha emlak piyasasının aşırı ısınmasına ve fiyatların daha da yükselmesine neden olma riski” bulunduğunu ekledi. Bu yüksek riskli bir kumar ve potansiyel olarak başka bir ev fiyatı balonunu daha ateşleyebilir.”

Diğer komisyoncular, böyle bir planın borçluları, 2008’deki mali kriz sırasında evlerinin fiyatından daha değerli, yüzde 100’den fazla ipotek teklif edilen bazı alıcıların hala taşıdığı borçlara benzer, yönetilemez borçlara maruz bırakabileceği konusunda uyardı.

Richard Jennings Mortgage Services’in kurucusu ve genel müdürü Richard Jennings, 2008 krizi sırasında tamamen kamulaştırılan kredi veren kuruluşa atıfta bulunarak, “Hala pek çok kişinin eski Northern Rock ipoteklerinden etkilendiğini ve bu ipoteklere takılıp kaldığını görüyoruz” dedi.

“Bu plan şüphesiz borç verenlere koruma sağlayacaktır, ancak borçluyu korumak için hangi planlar mevcut? Gelecek nesillerin konut merdivenine çıkmaya devam edebilmesini sağlamak için daha uzun vadeli, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir modelin bulunması gerekiyor.” diye ekledi Jennings.

Merdiveni çıkmakta zorlananlara yardımcı olmak için neler yapılabileceğine dair son spekülasyonlar, ilk kez ev satın alan kişilerin sayısının geçen yıl on yılın en düşük seviyesine gerilemesi, borçluların yüksek faiz oranları ve yıllardır süren ev fiyat artışları nedeniyle caydırılmasının ardından geldi. bu da ev sahibi olmaya geçişi çok daha ucuz hale getirdi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

İlk evi için %20 depozito ödeyen ortalama bir gelirli, artık Nationwide verilerine göre, eve götürdüğü maaşın %38’ine eşdeğer bir aylık ipotek ödemesiyle karşı karşıya kalıyor; bu da uzun vadeli ortalama olan %30’un çok üzerinde.

Hükümet, yüzde 99’luk ipotek programının tartışıldığını inkar etmedi ve tüm planların inceleme altında olduğunu söyledi.

Hazine sözcüsü, ipotek garantisi programının 2025’e kadar uzatılmasının 39.000’den fazla hanenin ev satın almasına olanak sağladığını ve “ilk kez ev satın alacaklar için ek destek” sağladığını söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir