Yavaş satın alma savunma harcamalarını sınırlıyor: PBO – Ulusal

Parlamento bütçe yetkilisi, Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki yıllarda benzeri görülmemiş sermaye harcamaları planladığını ve bunun enflasyonun etkisine ilişkin endişeleri artırdığını söyledi.

Yeni bir raporda Yves Giroux, Kanada’nın “Güçlü, Güvenli, Bağlı” olarak ilan edilen 2017 savunma politikası kapsamında 20 yıllık planlanan sermaye harcamalarını değerlendirdi.

Planlanan harcamaların, çoğunlukla NORAD modernizasyonu ve yeni satın almalar nedeniyle iki yıl öncesine göre 51,5 milyar dolar daha fazla olduğunu buldu.

Sermaye harcamalarının yılda en az 10 milyar dolar olması ve 2027-28 mali yılında 18 milyar dolarla zirveye ulaşması bekleniyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Freeland, savunma harcamaları incelemesinin ortasında Ukrayna'yı desteklemek için 'orada olmanın' önemli olduğunu söylüyor'


Freeland, savunma harcamaları incelemesinin ortasında Ukrayna’yı desteklemek için ‘orada olmanın’ önemli olduğunu söyledi


Askeri alımlardaki gecikmeler, bakanlığın 2017’den bu yana planladığından neredeyse 12 milyar dolar daha az harcadığı anlamına geliyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Giroux, harcamaların daha sonraki yıllara kaydırılmasının enflasyonun hükümetin satın alma gücünü azaltacağı endişesini artırdığını söylüyor.

Kanada’dan ve dünyanın dört bir yanından günün en önemli haberleri için ihtiyacınız olan e-posta.

Raporda, “Sonraki yıllarda artan harcamalar enflasyondan daha fazla indirime tabi olacak ve daha önceki PBO raporlarında da görüldüğü üzere savunma alım enflasyonunda beklenen artışlarla daha da birleşecek” denildi.

Rapor, sermaye harcamalarının yüzde 62’sinin, PBO’nun bu konuda en son 2022’de rapor verdiği zaman olduğu gibi eşit olarak bölünmek yerine 20 yıllık dönemin ikinci yarısına kaydığını ortaya çıkardı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau, Polonya-Ukrayna gezisini tamamlarken savunma harcaması hedeflerini savunuyor'


Trudeau, Polonya-Ukrayna gezisini tamamlarken savunma harcaması hedeflerini savundu


Haziran 2022’de Savunma Bakanlığı, Norad altyapısının ve yeteneklerinin 20 yıl içinde 38,6 milyar dolara mal olması beklenen büyük bir modernizasyonuna yönelik planlarını duyurdu.

Bu harcamaların çoğunun 2030’dan sonra gerçekleşmesi planlanıyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hükümet ayrıca 2022’den bu yana, 19 milyar dolar maliyetle 88 adet F-35 savaş uçağı satın alma planları ve 10,4 milyar dolarlık P-8A gözetleme uçağı satın alma planı da dahil olmak üzere birçok büyük satın alma duyurdu.

Genel olarak savunma politikası, 20 yıl boyunca 2037’de sona erecek 553 milyar dolar harcama planını ortaya koydu ve bunun 164 milyar doları sermaye harcamalarına ayrıldı. Giroux, sermaye harcamalarının şu anda 214,8 milyar dolara yükseldiğini söyledi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau Kanada'nın savunma harcamalarını savunuyor ancak 'yapılacak daha çok şey' diyor'


Trudeau Kanada’nın savunma harcamalarını savunuyor ancak ‘yapılacak daha çok şey var’ diyor


Savunma Bakanlığı Nisan 2022’de 2017 savunma politikasında bir güncelleme planladığını duyurdu.

Yakın tarihli bir röportajda Savunma Bakanı Bill Blair, güncellemenin “dün” tamamlanmasını görmek istediğini söyledi ancak ne zaman yayınlanmasının beklendiğine dair bir zaman çizelgesi vermedi.

&kopya 2024 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir